Meble industrialne. Z czego wykonuje się ich blaty?

Drewno, fornir, okleina, a może marmur lub granit? Sprawdź, z czego można zrobić blaty mebli industrialnych. Zobacz zalety i wady każdej z tych opcji.

Podobają Ci się meble do salonu i sypialni w stylu loftowym? To świetny wybór. Takie meble pasują nie tylko do nowoczesnych wnętrz. Świetnie sprawdzą się również w domach i mieszkaniach stylizowanych na retro i vintage. Oczywiście pod warunkiem zachowania odpowiednich proporcji między stylami.

W meblach industrialnych wykorzystuje się głównie elementy z drewna i metalu. Nie oznacza to jednak, że wszystkie blaty są wykonane z materiałów tej samej jakości. Poznaj różnice między nimi i wybierz z przepastnej oferty sklepów to, co posłuży Ci najlepiej.

Stoliki RTV, stoły, regały, hokery i krzesła z oklejanej płyty wiórowej.

W tym przypadku wszelkie powierzchnie poziome są wykonane z płyty wiórowej lub sklejki. Sklejka to kilka warstw drewna sklejonych ze sobą. Płyta wiórowa to sprasowane ze sobą włókna drewna. Zaletą tej drugiej jest duża odporność na odkształcanie się pod wpływem temperatury. Niestety chłonie za to wilgoć jak gąbka. Oba te materiały przed kontaktem z wodą zabezpiecza zaś tylko cienka okleina meblowa.

Industrialne meble z blatem fornirowanym. Czym jest fornir?

Fornir to nic innego jak plaster drewna naklejony na płytę meblową. Dzięki profesjonalnemu łączeniu takich plastrów na powierzchni można zachować ciągłość usłojenia. A to sprawia, że fornir w dotyku, wyglądzie i użytkowaniu wygląda dokładnie tak samo jak lite drewno. Różnica może być wówczas widoczna na brzegach. 

Jeśli masz do czynienia z fornirem modyfikowanym, a nie z naturalnym, wówczas zobaczysz też różnicę na powierzchni blatu. Można w ten sposób tworzyć ciekawe efekty wizualne.

Meble w stylu industrialnym i blat drewniany. Opcja dla wymagających.

Lite drewno jest droższe niż fornir i okleina. Lite drewno jest materiałem ekskluzywnym i ma swoich zwolenników. W praktyce jednak wcale nie ma więcej zalet niż fornir. Podczas obróbki forniru można wyeliminować wady litego drewna. O jakich wadach mowa? Fornir nie jest podatny na pękanie czy rozsychanie. Jak widzisz, nie zawsze to, co najdroższe, jest jednocześnie najlepszym wyborem.

O fornir i o drewno dba się dokładnie tak samo. Mokre plamy warto od razu wycierać. Blaty takie trzeba też regularnie lakierować lub olejować.

Meble industrialne z blatem z granitu lub marmuru zamiast drewna?

Czujesz zaskoczenie? Widzisz, a to jednak możliwe. Takie meble industrialne świetnie sprawdzają się we wnętrzach w stylu glamour. Zwłaszcza wtedy, gdy profile metalowe stanowiące konstrukcję mebla są pomalowane na kolor złoty lub miedziany. Oba materiały są bardzo odporne na temperaturę. Z powodzeniem można je stosować w kuchni jako piękny akcent uzupełniający styl szafek wiszących i stojących. Są też ciężkie, przez co wymagają fachowego montażu. 

Granit jest z natury bardziej odporny na odbarwienia i wilgoć niż marmur. Z tego względu marmur trzeba impregnować zdecydowanie staranniej i innymi preparatami.

Chcesz stworzyć loft w swoim wnętrzu? Gdzie szukać mebli loftowych?

Wybierając meble loftowe, sprawdzaj nie tylko stosowane materiały, lecz także jakość spasowania i montażu. Nie chodzi tylko o to, by design salonu wyglądał modnie. Liczy się również to, by stoły, regały i siedziska krzeseł oraz hokerów służyły Ci długo i nie stały się szybko wątpliwą estetycznie dekoracją.

Szukasz mebli industrialnych, także tapicerowanych, do przestrzeni loftowych? Zajrzyj na Hugle.pl. To strona producenta, który dba o jakość na każdym etapie tworzenia mebli.