Miasto kupi budynek. A co z kinem „Zorza”?

Kino „Zorza” funkcjonuje tu od ponad pół wieku i na stałe zapisało się w rzeszowskim społeczeństwie. Fot. Wit Hadło

Trzypiętrowy budynek przy ul. 3 Maja 28, w którym mieści się m.in. kino „Zorza”, wkrótce trafi w ręce rzeszowskiego ratusza. Czy kultowemu kinowi grozi zamknięcie?

Kino funkcjonujące w centrum Rzeszowa jest własnością Apollo Film, spółki samorządu województwa małopolskiego. Prowadzone jest jednak przez Regionalną Fundację Filmową (działającą w imieniu Apollo Film sp. z o.o.). Budynek, w którym znajduje się kino „Zorza”, położony jest na działce o powierzchni nieco ponad 20 arów. Oprócz kina znajdują się tutaj lokale użytkowe i biurowe. Łączna powierzchnia użytkowa budynku to 2036,58 mkw. Kilka miesięcy temu rzeszowski ratusz otrzymał informację, że budynek przy ul. 3 Maja 28 będzie można kupić. Wtedy podjęte kroki, aby sfinalizować przejęcie budynku z kinem „Zorza”. – Istniała obawa, że budynek ten trafiłby na prywatny rynek własnościowy, co mogłoby zagrozić funkcjonowaniu kina – argumentuje decyzję miasta o zakupie budynku przy ul. 3 Maja w Rzeszowie, Artur Gernand z kancelarii prezydenta Konrada Fijołka. – Dla prowadzącego kino, zakup budynku przez nasze miasto oznacza tylko zmianę adresata opłat – dodaje. Jak zaznaczył, miasto kupuje tylko sam budynek, kino wciąż prowadzone ma być przez Regionalną Fundację Filmową. O cenie za zakup tej kamienicy nikt nie chce mówić – Trwają jeszcze negocjacje – kwituje krótko Artur Gernand.

Jakie plany na resztę budynku?

Tego jeszcze nie wiadomo. W uzasadnieniu projektu uchwały Rady Miasta Rzeszowa znalazł się tylko zapis, mówiący, że przejęcie budynku przez miasto „przyczyni się do zapewnienia dalszego funkcjonowania kina w historycznym miejscu, a w pozostałej części budynku pozwoli na realizację zadań własnych gminy”. Słowa te potwierdza kancelaria prezydenta Fijołka.
– Samorząd Rzeszowa jest gwarantem funkcjonowania kina „Zorza” – mówi Artur Gernand. Co ważne, transakcja kupna
– sprzedaży budynku odbywa się pomiędzy dwoma samorządami i nie ma tu konieczności organizacji przetargu publicznego. Wkrótce zostanie podpisany akt notarialny.
O powody sprzedaży budynku w Rzeszowie zapytaliśmy spółkę Apollo Film. Niestety, do momentu zamknięcia wydania nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Dominik Bąk