Miasto wesprze rodziny wielodzietne

- Najbliższe spotkanie członków zespołu jest planowane na środę lub czwartek. Na razie nie wiadomo, gdzie konkretnie będą pracować poszczególne grupy - mówi Danuta Kowalczyk (61 l.), prezes Towarzystwa Rodzin Wielodzietnych w Krośnie. Fot. Wioletta Zuzak
– Najbliższe spotkanie członków zespołu jest planowane na środę lub czwartek. Na razie nie wiadomo, gdzie konkretnie będą pracować poszczególne grupy – mówi Danuta Kowalczyk (61 l.), prezes Towarzystwa Rodzin Wielodzietnych w Krośnie. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. Mieszkańcy się cieszą, że „polityka prorodzinna” nabiera realnych kształtów.

W magistracie trwają prace nad programem wspierania rodzin wielodzietnych. Stosowną uchwałę podjęła podczas marcowej sesji Rada Miasta Krosna. Prezydent miasta powołał zespół zadaniowy do opracowania takiego programu. Do prac w zespole zostały zaproszone m.in.: przewodniczące Komisji Rodziny i Edukacji oraz Zdrowia i Pomocy Społecznej RMK, przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką rodzinną, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Urzędu Miasta Krosna. W przyszłości mają zostać wprowadzone ulgi także dla seniorów.

Przewodniczącym zespołu zadaniowego został Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna. – Chcemy wspierać rodziny wielodzietne zamieszkałe na terenie miasta, zarówno w procesie wychowawczym, jak i edukacyjnym oraz przede wszystkim umożliwić im pełne korzystanie z zasobów sportowych, kulturalnych i innych – mówi wiceprezydent. – Pragniemy, aby młodzi ludzie chcieli mieć dzieci i osiedlali się w naszym mieście, chcemy, aby się ono rozwijało – mówi.

Członkowie zespołu będą pracować w trzech grupach
10 czerwca br. odbyło się pierwsze z cyklu spotkań roboczych zespołu. W najbliższych tygodniach jego członkowie będą opracowywać szczegóły programu pracując w trzech grupach; jedna skupi się na dzieciach, druga na rodzinie, a trzecia zajmie się sprawami organizacyjno-prawnymi. – Najbliższe spotkanie członków zespołu jest planowane na środę lub czwartek. Na razie nie wiadomo, gdzie konkretnie będą pracować poszczególne grupy, jest to ustalane – informuje Danuta Kowalczyk (61 l.), prezes Towarzystwa Rodzin Wielodzietnych w Krośnie (jest członkiem grupy zajmującej się tylko rodzinami).

Ile to będzie kosztować
Jak wstępnie oszacowano, w Krośnie z Karty Dużej Rodziny skorzysta od 200 do 300 rodzin. – Aktualnie nie wiemy, jaki konkretnie będzie koszt wdrożenia takiego programu prorodzinnego. Ze wstępnych szacunków wynika, że najbardziej rozbudowany wariant programu pochłonie 350 tys. zł, a najtańszy 130 tys. zł – wyjaśnia pani prezes.

Przypomnijmy, że Karta uprawniałaby rodziny wielodzietne do zniżek np. na basen, kino czy komunikację miejską. Celem Karty Dużej Rodziny jest między innymi spowodowanie, aby rodzice wychowujący troje i więcej dzieci nie czuli się wykluczeni z życia kulturalnego.

Wioletta Zuzak

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
loczek73
loczek73
8 lat temu

A to wy macie fajnie,bo u nas dziadziu Ferenc obdarzył rodziny 2+3 opłatą śmieciową w kwocie 90zł .Miasto innowacji niema co.