Mieszkamy w mieście dobrym do życia

Fot. Wit Hadło

Czy mieszkańcy Rzeszowa są zadowoleni z miejsca, w którym mieszkają? Z raportu „Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia” wynika, że jak najbardziej. Wśród najszczęśliwszych miast w Polsce, stolica Podkarpacia zajęła siódme miejsce! Lepsza jest niż Kraków, Poznań czy Katowice.

Raport na temat życia w polskich miastach przygotował serwis Otodom wspólnie z firmą badawczo-rozwojową ThingCo. Do prawie 36 tysięcy mieszkańców Polski wysłano ankietę z pytaniem „Jak szczęśliwy czujesz się w mieście, w którym mieszkasz?” Odpowiedzi mierzono w skali pięciostopniowej. Jedynka oznaczała osobę zupełnie nieszczęśliwą, piątka – maksymalnie szczęśliwą.
Stolica Podkarpacia dostała 3,76 punktu i wśród miast o najwyższym poziomie szczęścia zajęła 7. miejsce. Wyprzedziły nas: Gdynia (4,03), Gdańsk (3,96), Zielona Góra (3,95), Tychy (3,91), Bielsko-Biała (3,85) i Szczecin (3,76).
W pierwszej dziesiątce, za Rzeszowem, znalazły się: Katowice (3,75), Poznań (3,73) i Kraków (3,69).

Co uszczęśliwia mieszkańców?

– Celem badania było zrozumienie, co wpływa na subiektywne poczucie szczęścia w mieście i najbliższej okolicy – czytamy w podsumowaniu. – Dlatego respondenci podawali też, jakie elementy oddziaływują na nich pozytywnie, a jakie negatywnie. Dzięki temu wiemy, w których polskich miastach ludzie czują się najszczęśliwsi oraz z czego to wynika.
Okazało się, że aż 57 procent ankietowanych jest szczęśliwych z miejsca, w którym żyje. Co o tym decyduje?
W miastach do 50 tys. mieszkańców najważniejsze są: środowisko naturalne (jako pozytywne wskazało je 27,2 proc. ankietowanych), bezpieczeństwo (25,1 proc.) i koszty życia (23,4 proc.).
W miastach, takich jak Rzeszów (100 – 200 tys. mieszkańców) na prowadzeniu są: dostęp do sklepów (28,6 proc.), komunikacja i dojazd (23,8 proc.) oraz bezpieczeństwo (23,2 proc.). Podobnie jest w większych ośrodkach, tyle że tam na poziom szczęścia główny wpływ ma dostęp do rozrywki i kultury.

Dobra pozycja Rzeszowa nie jest zaskoczeniem

Wyniki ankiet i wysoka pozycja Rzeszowa w rankingu nie dziwią Dominika Łazarza, ekonomisty Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. – Nie jest to żadne zaskoczenie. Od paru lat Rzeszów zajmuje dość wysokie miejsca w podobnych rankingach, mimo że z punktu widzenia ekonomicznego, na tle innych miast wojewódzkich, zarobki są tu jednymi z najniższych. Jednak z drugiej strony, mieszkańcy stolicy Podkarpacia zarabiają najlepiej w regionie – mówi.
Wymienia też atuty mieszkania w Rzeszowie: – To chociażby stosunkowo dobrze rozwinięta sieć edukacyjna, czy dobry dostęp do opieki zdrowotnej. Koszty życia są tu mniejsze niż w większości miast wojewódzkich. Ponadto poruszanie się po Rzeszowie jest stosunkowo łatwe i nie ma tu takich potężnych korków, jak w innych miastach wojewódzkich. Duże znaczenie ma również wykorzystanie środków unijnych przez samorząd, co powoduje, że atrakcyjność miasta rośnie.
Zdaniem Dominika Łazarza, warto też zwrócić uwagę na to, że nowy prezydent w dużym stopniu stawia na większą ilość zieleni, drzew czy terenów rekreacyjnych. – Tego oczekują Rzeszowianki i Rzeszowianie.

Miasto zielone i otwarte na mieszkańców

Te słowa potwierdza z kolei Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Konrada Fijołka:
– W ostatnich latach w Rzeszowie kładziono nacisk głownie na inwestycje w infrastrukturę, która została znacząco poprawiona i rozbudowana. Decyzją prezydenta miasto skorygowało jednak politykę i teraz koncentrujemy się na poprawie jakości życia mieszkańców w inny sposób. To m.in. potężne inwestycje w zieleń, tysiące nasadzeń, promowanie ruchu pieszego, rowerowego i komunikacji zbiorowej kosztem samochodów.
Dodaje, że miasto stara się także sukcesywnie poszerzać ofertę kulturalną. Dla przykładu, tegoroczne lato to ponad 500 imprez w mieście, dwa razy więcej niż w trakcie ubiegłych wakacji.
– Prezydent chce, aby mieszkańcy byli szczęśliwi i aktywnie uczestniczyli w rozwoju Rzeszowa. Dlatego powołał społeczne rady – kultury, sportu i kobiet. Działają w nich społecznicy, którzy służą miastu radą i doświadczeniem oraz wskazują kierunki działań najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców. Wysokie miejsce Rzeszowa w rankingu to świetna wiadomość, a przede wszystkim motywacja do dalszej pracy – dodaje Bartosz Gubernat.

Kolejna dobra pozycja

To nie pierwszy ogólnopolski ranking, w którym Rzeszów plasuje się wysoko. W opublikowanym pod koniec 2019 roku przez Fundację Schumana rankingu „Europolis – miasta dla młodych”, Rzeszów zajął drugie miejsce. Na początku ubiegłego roku zajęliśmy piątą pozycję w rankingu „Polskich miast przyszłościowych”. Kilka dni temu Rzeszów znów znalazł się na podium, zajmując trzecie miejsce w rankingu miast przyjaznych dla kierowców.

Grzegorz Król