Mieszkańcy mają dość smrodu z Res-Drobu

Mieszkańcy od lat zgłaszają gdzie mogą problem fetoru, w jakim muszą żyć przez sąsiedztwo zakładów drobiarskich. Fot. Paweł Dubiel
Mieszkańcy od lat zgłaszają gdzie mogą problem fetoru, w jakim muszą żyć przez sąsiedztwo zakładów drobiarskich. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Przyjdą na sesję Rady Miasta Rzeszowa do ratusza.

Stowarzyszenie Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów zrzesza głównie mieszkańców osiedla 1000-lecia, którzy mają dość fetoru z działającego nieopodal ich bloków Res-Drobu. Planują oni przyjść na najbliższą sesję, która odbędzie się 19 czerwca w ratuszu. W harmonogramie pojawia się bowiem projekt uchwały radnych PiS z apelem do prezydenta o podjęcie działań.

Horror mieszkańców cierpiących z powodu niesamowitego smrodu ciągnie się od lat. W kwietniu 2018 roku Stowarzyszenie Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów złożyło pozew do Sądu Rejonowego w Rzeszowie przeciwko Res-Drobowi o zanieczyszczenie środowiska. Podpisały się pod nim 1063 osoby. Później mieszkańcy z transparentami „W Rzeszów inwestujecie, smrodu nie zlikwidujecie” pojawili się podczas otwarcia świeżo wyremontowanych basenów przy ul. Pułaskiego, które odbyło się 1 czerwca.

Teraz mieszkańcy organizują się, żeby pojawić się we wtorek na sesji Rady Miasta Rzeszowa, bowiem w harmonogramie znalazł się projekt uchwały w tej sprawie. Radni PiS chcą „ustalenia kierunków działania dla prezydenta w zakresie postępowania wobec firmy Res-Drob”. Uważają, że żale mieszkańców są uzasadnione, bowiem sposób prowadzenia firmy Rzeszowskie Zakłady Drobiarskie Res-Drob ma bezpośredni wpływ na pogorszenie warunków życia mieszkańców. Chcą też, aby Urząd Miasta Rzeszowa zobowiązał firmę do szybkiego wykonania i przedstawienia raportu oddziaływania na środowisko.

– Władze Miasta Rzeszowa ze względu na narastający i nierozwiązany od wielu lat problem związany z funkcjonowaniem zakładu powinny podjąć również działania sprawdzające legalność wykonanych inwestycji – uważa Marcin Fijołek, szef klubu radnych PiS.

Mieszkańcy os. 1000-lecie wielokrotnie apelowali, a nawet protestowali przeciwko funkcjonowaniu zakładów drobiarskich na terenie ich osiedla. O swoich dotychczasowych działaniach i planach na przyszłość działacze Stowarzyszenia Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów zamierzają poinformować zainteresowanych podczas spotkania, które odbędzie się 21 czerwca o godz. 18 w Osiedlowym Domu Kultury Osiedla 1000-lecia przy ul. Kochanowskiego.

Blanka Szlachcińska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Julian
Julian
3 lat temu

ciekawe co zrobi Prezydent

Julian
Julian
3 lat temu

jakaś ekspertyza ma być wykonana o oczyszczalni ścieków, więc może się coś dowiemy. Ciekawe kto wykonuje tę opinię, pewnie ktoś po znajomości

jasiek
jasiek
3 lat temu

ten zapach z resdrobu to nieszkodliwy odór, nie ma pwodu do panii. w tym prypadku popieram zarzad resdrobu, firma zrobiła wystarczająco dużo by uchronic mieszkanców od nieprzyjemnego sporadycznie pojawiajacego sie zapachy. dodam że bąką też mozna puścić oid czasu i nikt nie robi wielkiego larum.

Karolina
Karolina
3 lat temu
Reply to  jasiek

Sporadycznie? Polecam pomieszkać przez tydzień w okolicach ul. Różanej czy Konopnickiej…. Już po 2 dniach miałbyś dość .Wczoraj w nocy śmierdziało jakby obok mojego balkonu rozkładało się mięso z jakiejś wielkiej padliny, rano to samo. Nos wykręca w drugą stronę- momentami można się ze smrodu porzygać.
Poza tym huk maszyn w nocy jest o tyle głośny, że gdy włączają maszyny to wszystko słychać i człowiek budzi się od hałasu .

teresa
teresa
3 lat temu

Czy to że zakład JEST, ma znaczyć że w promieniu kilometra i dalej wszyscy mają wdychać „aromaty” kurzej padliny? Mamy się tym faktem że niby umartwiać a może jeszcze współczuć biednemu dusigroszowi że ma problemy z mieszkańcami (i nie tylko z nimi) i nie potrafi dostosować linii produkcyjnej do standardów XXI wieku?

Julian
Julian
3 lat temu

Od 65 lat tam są te zakłady. To ludzie nie wiedzieli gdzie będą mieszkać jak kupowali, wynajmowali mieszkania? Tak samo jak ludziom przeszkadza, że straż wyjeżdża na sygnale bo w pobliżu jest JRG… To Jozek z Maryśką nie wiedzieli w jakim sąsiedztwie będą mieszkać? Albo hit kupi działkę, mieszkanie, dom przy lotnisku bo tania i nagle dramat bo samoloty nie dają spokoju… I płacz i lament żeby lotniski zamknąć. Ja tylko czekam, aż przyjdzie powódź i zaleje te nowe bloki po drugiej stronie olszynek. Też będzie płacz.

:D
:D
3 lat temu

Koronny argument, doprawdy! trolle z Res Drobu muszą się odrobinę dokształcić – może prezes słabo płaci stąd trolle tak słabej jakości, ale w stosunku do prezesika to bloki były pierwsze. Prezes nabył swoją fabrykę śmierci paręnaście lat temu, a mniej więcej od ostatnich ośmiu urządza mieszkańcom piekło na ziemi. Kiedyś te zakłady były chlubą dzielnicy dziś straszą potwornym wyglądem i jeszcze gorszym smrodem.

Bogusław Radziwiłł
Bogusław Radziwiłł
3 lat temu

Co bylo pierwsze Zaklady drobiarskie czy osiedle 1000-lecia ?
Kto wydal pozwolenie na budowe osiedla w tym miejscu ?
Rozstrzelac !

:D
:D
3 lat temu

i mamy jeszcze Trola Johna nielegalna oczyszczalnia ścieków zaczyna siać panikę? no w końcu!

John
John
3 lat temu

Fetor to ty masz już dawno w swoim mózgu

ada
ada
3 lat temu

List Prezydenta nie dotarł do mieszkańców bloku Warszawska 1/3. Oczyszczalnia- termin do końca maja, teraz dobrotliwy Pan Prezydent przedłuża do kończ września- potem jesień, zima – mniejszy smród i byle do lata 2019 – już po wyborach. Myślę, że mieszkańcy nie dadzą się nabrać i wybiorą innego radnego z osiedla, który daje telefon do Pana S. od smrodu itp. itp. A smród jak był tak będzie dopóki NIK nie sprawdzi o co w tym wszystkim chodzi, sprawdzi przyczyny bezradności ( od 2013 roku ) odpowiedzialnych za smród rzeszowskich instytucji. Oczyszczalnia bez pozwolenia od 2013 roku to istotny powód do zamknięcia… Czytaj więcej »

:D
:D
3 lat temu

Ojej, to trolle z ubojni podpisują się od teraz Dorian :)

hijena
hijena
3 lat temu

brak ustawy fetorowej powoduje ,że mieszkańcy wraz z burmistrzem ,mogą firmie naskoczyć…

Helgaoni
Helgaoni
3 lat temu

Powinni wziac ze sobą reklamówke padliny, wyłożyć na stół radnym i kazać prowadzic sesję. Inaczej lipa, w pachnących salach ratusza nie czuć problemu..

dorian
dorian
3 lat temu

Znowu się nudzą . większy smród i zagrożenie mają od strony drogi głównej gdzie stężenie spalin zabija po cichu . Ja tego nie rozumiem , jak im się nie podoba to mogą się wynieść .

Obrzut z ZOMO
Obrzut z ZOMO
3 lat temu
Reply to  dorian

Żryj co władza dała!Bo zlikwidujemy ten syf….