Mieszkańcy zapłacą więcej za wodę

Małgorzata Wajda (od lewej), dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej i Anna Sowa, wicedyrektor ds. usług wodnych i zarządzania środowiskiem wodnym w RZGW poinformowały o wzroście stawek za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki. Fot. RZGW w Rzeszowie

W Rzeszowie wzrost stawek za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki wyniesie finalnie około 9 procent. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie po analizie zatwierdziło wniosek taryfowy złożony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodociągów i Kanalizacji. Wyższe opłaty wejdą w życie w ciągu kilku najbliższych dni. Ustalono, że sumarycznie miesięczny wzrost kosztów dla czteroosobowej rodziny w pierwszym roku obowiązywania taryfy będzie wynosił 6,30 zł brutto za wodę i ścieki.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej 17 listopada zatwierdził nową taryfę dla miasta Rzeszowa – poinformował nas Krzysztof Gwizdak, kierownik zespołu komunikacji społecznej i edukacji wodnej w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. – I tak – ceny za wodę w kwotach brutto kształtują się w kolejnych trzech latach obowiązywania taryfy. Następująco – 4,97 zł w pierwszym roku, 5,10 zł w drugim roku i 5,14 w trzecim roku za metr sześcienny. W przypadku odprowadzania ścieków – 5,05 zł w pierwszym roku, w drugim – 5,18 i 5,26 zł w trzecim roku za metr sześcienny.
Jak przekonuje przedstawiciel RZGW, poziom cen dla Rzeszowa nie odbiega zasadniczo od średniego poziomu cen na terenie całego Podkarpacia, gdyż ceny zatwierdzone dotąd dla gospodarstw domowych w naszym regionie na pierwszy rok wynoszą średnio: woda – 4,36 zł za metr sześc., a ścieki – 6,39 zł za metr sześc.
Pierwotny wniosek taryfowy przedstawiony w styczniu br. przez MPWiK Rzeszów zakładał podwyżki cen wody na poziomie ok. 16 proc., tj. obowiązujących cen 4,70 zł za metr sześc. (brutto) do 5,46 zł za metr sześc. w trzecim roku obowiązywania taryfy oraz cen ścieków na poziomie ok. 11 proc., tj. obowiązujących 4,80 zł za metr sześc. do 5,32 zł za metr sześc. Jednak ze względu na znaczący wzrost cen i brak szczegółowego uzasadnienia co do wykazanych kosztów inwestycyjnych, jakie uzasadniałyby znaczącą podwyżkę, Wody Polskie w marcu br. wydały decyzję odmowną.
W trakcie ponownej weryfikacji wniosku we wrześniu dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie wezwał spółkę MPWiK o przedłożenie szczegółowych informacji i wyjaśnień w zakresie wysokości wydatków inwestycyjnych. W końcu ustalono obecną wysokość taryfy co do stawek za wodę i ścieki. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie od 2018 r. pełni rolę regulatora cen za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki. Ma to na celu ochronę mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami. Stawki za wodę i ścieki są ustalane na kolejne trzy lata.

and

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kolo
kolo
7 dni temu

A trochę z innej beczki :) Czy glapuś uświęci wzrost inflacji do 10% wyemitowaniem kolejnego banknotu kolekcjonerskiego? Wszak na tym się chlopina zna jak nikt inny :D

staruszek
staruszek
7 dni temu

Fijołek sam sobie dał podwyżkę bagatela x2 tego co zarabiał a dla wyborców ma podwyżkę? Najgorszy prezydent jakiego to miasto mialo!

kolo
kolo
7 dni temu
Reply to  staruszek

Czołem tępy pisi ch.uju :) A w jaki to sposób fijolek sam sobie ot tak podniósł pensję? :D

Panna Marianna
Panna Marianna
3 dni temu
Reply to  kolo

kolo ,już ktoś ciebie tak nazwał?

ROMAN
ROMAN
5 dni temu
Reply to  staruszek

Nic sobie nie dał tylko dziś Radni przegłosowali podwyżkę i skasuje odpowiednią kasiorkę ; O!

hijena
hijena
8 dni temu

poprzyjmowano rozmaitego tałatajstwa i aktywistów partyjnych do picia kawy i ploteczek ,to trzeba teraz kasy na wysokie pobory

ROMAN
ROMAN
8 dni temu

Pętla na szyi się zaciska za chwilę będziemy pić deszczówkę a kąpać się w Wisłoku jak Cyganie w latach 50-tych sam widziałem, a srać do dołu bez spłukiwania ; O!