Mimo kiepskich warunków w szpitalu uratowano mi życie!

- Jestem wdzięczny nie tylko za prawidłową diagnozę i skuteczne leczenie, ale i szybkie postawienie mnie na nogi - mówi Zdzisław Żydzik z Rzeszowa. Fot. Wit Hadło
– Jestem wdzięczny nie tylko za prawidłową diagnozę i skuteczne leczenie, ale i szybkie postawienie mnie na nogi – mówi Zdzisław Żydzik z Rzeszowa. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Dla pacjentów najważniejsze jest skuteczne leczenie, mniej warunki w jakich są leczeni, dla personelu ważny jest całokształt. 

– W ciągu dwóch tygodni, kiedy leczono mnie początkowo z rozpoznaniem zapalenia płuc, schudłem 20 kg i straciłem chęć do życia. Na szczęście dla mnie trafiłem wtedy w ręce dr Wojciecha Kądziołki, ordynatora Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej i jego zespołu w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc – mówi Zdzisław Żydzik z Rzeszowa, który trafił do tego szpitala z ropniakiem opłucnej.

Stare, nieszczelne okna i nieocieplone budynki to obraz rysujący się przed pacjentami wchodzącymi do SZGiCP. – To tylko pozór. Za tymi murami kryje się profesjonalna kadra, której domeną jest szybka i trafna diagnoza, nowoczesne leczenie i prawidłowa, stawiająca na nogi rehabilitacja – mówi pacjent.

Nieremontowane mury kryją potencjał
– Standardem w diagnostyce są u nas: nowoczesna diagnostyka, fbronchofiberoskopie, bronchofiberoskopie EBUS (przezoskrzelowa biopsja igłowa pod kontrolą USG) czy biopsje igłowe transtorakalne – mówi dr Kądziołka. – Na nowoczesnym bloku operacyjnym wykonujemy zaś wszystkie zabiegi w zakresie klatki piersiowej, także te z zastosowaniem techniki videotorakoskopii. Coraz więcej też wykonujemy zabiegów małoinwazyjnych, z minidostępu.

Rocznie na oddziale leczonych jest ok. 1 tys. pacjentów, z czego na blok operacyjny trafia ok. 800. Ordynator nie ukrywa, że mimo profesjonalnej kadry i nowoczesnego sprzętu, szpitalowi brakuje nieodzownych remontów, ocieplenia budynku, wymiany okien, bo straszy swoim wyglądem. A szkoda, bo choroby płuc, podobnie jak choroby psychiczne i tak stygmatyzują pacjentów.

Anna Moraniec

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments