Mord rytualny znowu na pokaz

Olbrzymie malowidło przez ostatnie 7 lat było niedostępne dla zwiedzających. Teraz znów można je zobaczyć. Fot. Bogdan Myśliwiec
Olbrzymie malowidło przez ostatnie 7 lat było niedostępne dla zwiedzających. Teraz znów można je zobaczyć. Fot. Bogdan Myśliwiec

Jeden z najbardziej antysemickich obrazów w Polsce ponownie udostępniony zwiedzającym sandomierską katedrę.

Budzące emocje malowidło, na którym Żydzi mordują chrześcijańskie dzieci od blisko 300 lat wisi w sandomierskiej katedrze. Od 2006 roku nie można go było zobaczyć, bo po żądaniach, jakie do tutejszej kurii skierowały środowiska żydowskie, ówczesny biskup wolał je zasłonić. Obecny biskup, Krzysztof Nitkiewicz, gospodarz ogólnopolskich obchodów XVII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce zdecydował o jego ponownym odsłonięciu.

Historia malowidła, które od lat wywołuje wiele kontrowersji, liczy blisko 300 lat. Znajdujący się na zachodniej ścianie katedry obraz namalował w pierwszej połowie XVIII wieku włoski malarz Karol de Prevot. Malowidło o powierzchni kilku metrów kwadratowych wraz z obrazami przedstawiającymi mordy Tatarów i wysadzenie sandomierskiego zamku przez Szwedów wkomponowany jest w cykl „Martyrologium Romanum” poświęcony męczennikom chrześcijańskim.

Obrazy przedstawiające „Martyrologię Rzymską” nie budzą kontrowersji. Wywołuje je natomiast obraz mordu rytualnego, na którym Żydzi zabierają od matki chrześcijańskie dziecko, następnie wkładają je do beczki nabitej gwoździami, spuszczają z niego krew, a resztki rozczłonkowanego ciała rzucają na pożarcie psu.

Skąd autor obrazu wziął pomysł na tę scenę? Czy zainspirowała go prawdziwa historia? Na czyje zlecenie go namalował i dlaczego wisi w sandomierskiej katedrze?

Przewodnik, który oprowadza po sandomierskiej katedrze zwiedzających przyznaje, że inspiracją dla Karola de Prevot miały być wydarzenia z kwietnia 1698 roku. W sandomierskiej kaplicy kolegiackiej odnaleziono wówczas martwą 2-latkę – Małgosię Mroczkowicową. Początkowo ustalono, iż przyczyny jej śmierci były naturalne. Jej matkę, ukarano nawet za niepochowanie córki. Wyroku nie zatwierdził jednak biskup krakowski. Kobieta zeznała wówczas, że za śmiercią jej córki stoi Żyd Aleksander Berek. Najpierw twierdziła, że starozakonny spuścił krew z martwego już dziecka, potem, że przekazała ona córkę jemu i jego żonie żywą, a ci zabili ją, by pozyskać chrześcijańską krew. Żyd stanął przed sądem i podobnie jak matka dziecka, został skazany na śmierć.

W 1710 r. Żydzi sandomierscy zostali oskarżeni o zamordowanie w celach rytualnych jeszcze innego dziecka – Jerzego Krasnowskiego. Oskarżycielem w obu procesach, które odbyły się przed lubelskim Trybunałem Koronnym był sandomierski kanonik ks. Stefan Żuchowski. Kapłan nie tylko oskarżał Żydów, ale i zlecił malarzowi Karolowi de Prevot wykonanie obrazów przedstawiających mordy rytualne popełnione na sandomierskich dzieciach. Miały być one dowodem w toczącym się przed sądem procesem. Największe malowidło znajduje się w katedrze, trzy kolejne w kościele Św. Pawła.

Obraz w katedrze po monitach środowisk żydowskich został zasłonięty w 2006 roku po decyzji ówczesnego biskupa sandomierskiego Andrzeja Dzięgi. Obecny biskup, Krzysztof Nitkiewicz, rok temu podczas zorganizowanego sympozjum nt. „Stosunki chrześcijańsko-żydowskie w historii, sztuce i pamięci: Europejski kontekst dzieł w katedrze sandomierskiej”, zapowiedział, że obraz odsłoni, bo kluczem do przyjaźni między chrześcijanami i Żydami musi być zrozumienie naszej zawiłej historii, a nie ucieczka przed nią.

W czwartek, 16 stycznia, w Sandomierzu odbyły się ogólnopolskie obchody XVII Dnia Judaizmu, oprócz wspólnej modlitwy, rozmów i wykładów, można było także zobaczyć w katedrze słynny obraz z dołączoną do niego informacją sformułowaną na prośbę Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
7 lat temu

Przypomnę ; po dwóch powstaniach żydowskich – rzymianie około II wieku n.e. – zlikwidowali państwo żydowskie w Palestynie – żydzi rozeszli się po całym świecie ; kolonie żydowskie powstały w ; Imperium Perskim/ na Kaukazie/ w zachodnich Chinach /w Etiopii/ w Afryce/ w Arabii/ – najsilniejsza diaspora powstała w Europie ; od XIII wieku zaczęto ich w Europie tępić [ nawet kara śmierci na żydzie była wykonywana inaczej ] tj. do XVI wieku wieszano ich głową w dół pomiędzy dwoma psami. np. w 1390 w Sewilli wycięto 4000 żydów / po pierwszej wyprawie krzyżowej w Niemczech w [ Trewirze-Moguncji-Kolonii-Ratyzbonie] wycięto… Czytaj więcej »

hijena
hijena
7 lat temu

jezeli zalezy nam na poprawności politycznej,to nalezy zakazać eksponowaćwszelkie obrazy o tematyce mordu Chrystusa przez Żydów w całej Polsce