Na Podkarpaciu kościoły wciąż są pełne

Na Podkarpaciu na niedzielne msze uczęszcza ponad 60 procent ogółu wiernych, w innych regionach znacznie poniżej 50 procent, nawet tylko 26 proc. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Coraz mniej Polaków na mszach, ale nie w naszym regionie.

W Polsce tylko 40 proc. katolików uczestniczy w mszy świętej. To najmniej od 30 lat. Według badań z 2011 roku w większości diecezji spadła liczba praktykujących wiernych, ale w trzech podkarpackich wciąż utrzymuje się na tym samym wysokim poziomie.

Najniższą frekwencję na niedzielnych mszach odnotowano w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (26,6 proc.), szczecińsko-kamieńskiej (26,7 proc.) i archidiecezji łódzkiej (29,8 proc.). Najwięcej osób chodzi do kościoła  w diecezji tarnowskiej (68,2 proc.), następne w kolejności są diecezja rzeszowska (62,7 proc.) i przemyska (60,2 proc.). Średnia krajowa to 40 proc.

Zmniejsza się też liczba osób przystępujących do komunii świętej. Najgorzej jest w archidiecezji łódzkiej, gdzie tylko 10,2 proc osób korzysta z tego sakramentu. Najlepiej jest na Podkarpaciu – w diecezji tarnowskiej do komunii przystępuje 23,5 proc., następnie w rzeszowskiej 21,1 i przemyskiej – 20,7 proc.

– Obserwujemy niewielki, ale regularny, stopniowy spadek  liczby osób regularnie uczestniczących w niedzielnej mszy świętej – stwierdził ks. Wojciech Sadłoń, socjolog Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. – Spadek dotyczy wszystkich diecezji, niezależnie od tradycyjnego kontrastu między najbardziej religijnym południowym wschodem, a najmniej religijnym północnym zachodem kraju. Nie ma takiego regionu, gdzie wiara byłaby ustabilizowana przez ostanie dziesiątki lat.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Poldek
Poldek
8 lat temu

Żadne przekomarzanie sie nie zaciemni ogólnie spadkowego terndu, tak jest i nadal tak będzie, już mamienie cudami i wiecznym szcześciem od czasu do czasu przeplatane straszeniem ogniami piekielnymi nie są zbyt chwytliwe, czarne hieny do roboty a nie szwędać sie w sukienkach i wyciagac bezustannie tłuste łapska po państwową kasę, kto chce prywatnie łożyć na tą ciągle nienasyconą hydrę to proszę bardzo, wolny wybór, ale ja nie życzę sobie aby moje podatkowe pieniadze przeznaczas na hulaszcze prowadzenie sie kleru jak i na oplacanie odszkodowan za dokonane wykroczenia/przestepstwa…………….

obserwator cyrku
obserwator cyrku
8 lat temu

To wszystko pozory. Nieznacznie spadla ilosc chodzacych do kosciola bo nieznacznie spadla ilosc zywych moherow. Mlodziez jak nie chodzila tak nie chodzi. Chodza dzieci bo ich rodzina przymusza. Malo tego dzieci jak podrastaja to wyjezdzaja za granice na zarobek. Tak wiec tylko stare mohery nie podratuja statystyki.

Młody Moher
Młody Moher
8 lat temu

Młode mohery też chodzą. Pójdź sam i się przekonaj,

Kominiarz
Kominiarz
8 lat temu

Przyjadą nas nawracać Afrykańczycy. Już przyjeżdżają na przykład o. John Bashobora.

hk
hk
8 lat temu

No jak babcie i dziadki wyumieraja to kościoły będą puste,………

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu
Reply to  hk

A jak myślisz HK z korzyścią dla kogo ?- Francja już mądrzeje i powoli przybywa wiernych, Czechy ,Słowacja po wydostaniu się spod ruskiej opieki też nie boi się iść pomodlić .

hk
hk
8 lat temu
Reply to  K. Bimbała

A my mądrzejemy i nie chodzimy słuchać ?”farmazonów” o tym jak jesteśmy chciwi,pyszni,jak cudzołożymy…..bo nasi kochani księża robią dokładnie to co nam skrzętnie wytykają!!!!
A K.Bimbała-pomodlić to ja się mogę wszędzie………………