Na Podkarpaciu są najniższe emerytury w Polsce!

Na Podkarpaciu przeciętna emerytura wynosi 1566,03 zł i jest najniższa w kraju! Fot. Wit Hadło
Na Podkarpaciu przeciętna emerytura wynosi 1566,03 zł i jest najniższa w kraju! Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Mamy drugie od końca zarobki w kraju. Podkarpaccy emeryci mają jeszcze gorzej.

Według informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej województw w pierwszym kwartale 2013 roku opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny, przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych wyniosła 1877,38 zł w kraju. Na Podkarpaciu wynosi 1566,03 zł. To o 16,6 proc mniej niż średnio w kraju i najmniej ze wszystkich województw!

W naszym województwie żyje 460 tysięcy emerytów i rencistów. Z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych świadczenia pobiera ponad 378 tysięcy osób. Zaraz po nas najgorsze emerytury i renty dostają emeryci i renciści z  woj. lubelskiego – 1615,42 zł brutto. Najwyższe emerytury dostają mieszkańcy województwa śląskiego.

3.qxd

Tam emerytury i renty brutto wynoszą 2235,22 zł miesięcznie. Jeśli chodzi o przeciętne miesięczne emerytury i renty brutto rolników indywidualnych, to też jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc. Indywidualny rolnik na Podkarpaciu dostaje brutto miesięcznie 1066,81 złotych, podczas gdy średnia w kraju wynosi 1095,45 zł. Choć różnica jest nieduża, znów mieszkańcy Podkarpacia są na gorszej pozycji, zwłaszcza jeśli popatrzymy na faworytów rankingu, czyli mieszkańców województwa śląskiego. Tam przeciętne miesięczne emerytury i renty brutto rolników indywidualnych w okresie od stycznia do kwietnia 2013 roku wyniosły 1342,24 zł.

bsz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
oczkiem
oczkiem
8 lat temu

Emerytury z ZUS w podkarpackiem są najniższe ponieważ najniższe są wynagrodzenia za pracę właśnie w tym regionie.To oczywiste. Ale powstaje pytanie dlaczego tak właśnie jest i to już od wielu lat. Chciałoby się poznać odpowiedź na pytanie kto i co decyduje o tym, że Podkarpacie traktowane jest po macoszemu. Nadto, jakby na przekór temu, ceny towarów / wszystkich branż / na Podkarpaciu należą do najwyższych, też od bardzo dawna. Cała Polska wie, że Podkarpacie to „bieda”. Ja się pod tym podpisuję ale pytam dlaczego tak jest?

oczkiem
oczkiem
8 lat temu

Emerytury z ZUS w podkarpackiem są najniższe ponieważ najniższe są wynagrodzenia za pracę właśnie w tym regionie. To oczywiste. Ale powstaje pytanie dlaczego tak jest i to już od wielu lat. Chciałoby się poznać odpowiedź na pytanie kto i co decyduje o tym, że Podkarpacie traktowane jest po macoszemu Nadto, jakby na przekór temu, ceny towarów / wszystkich branż / na Podkarpaciu należą do najwyższych, też od bardzo dawna. Cała Polska wie, że Podkarpacie to „bieda” Ja się pod tym podpisuję ale pytam, dlaczego tak jest?

wiesiek
wiesiek
8 lat temu

63,5 lat skończyłem dostałem od orzecznika ZUS całkowitą nie zdolność do pracy na 2 lata. 18.08.2015 r.jeszcze ZUS będzie mi mógł udowodnić jak w 2010 r. częściowy powrót do zdrowia. W ubiegłym roku w sądzie z ZUS wygrałem sąd przyznał że jestem całkowicie nie zdolny do pracy. 12 lat jestem na rencie z powodu raka płuc z usuniętym 1 płatem płuca 2 stycznia 2012 r. komisja ZUS w 2 osobowym składzie pozwoliła mi w swej dobroci powrócić do pracy ostatnio wykonywanej elektromontera. W kwietniu obecnego roku wniosek o rentę podpisało mi dwóch Dr.Nauk Medycznych Ordynator , Dr.Nauk Medycznych z Centrum… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
Mieszkaniec
8 lat temu

I niech ktoś powie że nie żyjemy w Polsce „B”.
Tak było, jest i będzie.