Na ratunek zamykanym szkołom

Na liście zagrożonych likwidacją szkół jest m.in. Zespołu Szkół Ogrodniczych i Licealnych w Pawłosiowie, której dzielnie bronią uczniowie, nauczyciele i rodzice.

PODKARPACIE. Alternatywą dla zagrożonej likwidacją szkoły jest jej przejęcie przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi.

Na początku roku pisaliśmy m.in. o zagrożonych zamknięciem szkołach w Błędowej Tyczyńskiej, Pawłosiowie, Bratkowicach, a ostatnio o szkole w Hucisku Nienadowskim. W skali kraju zagrożonych likwidacją jest 400 placówek, a w województwie 45. Ratunkiem dla nich może być założenie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi i przejęcie przez nie szkoły.

Zakładanie takich stowarzyszeń wspiera Fundacja Inicjatyw Oświatowych, organizacja, która od ponad 10 lat doradza jak dokonać takiej reorganizacji. Powinni zająć się tym rodzice i koniecznie zdążyć przed 1 września.

Stowarzyszenia przejmują szkoły

Na Podkarpaciu w ramach stowarzyszenia działa 2 takie placówki, a w skali kraju ponad 300. Nauka w nich jest bezpłatna, a pieniądze daje MEN.

– W ubiegłym roku na Podkarpaciu takie stowarzyszenia przejęły dwie szkoły podstawowe – w Opaleniskach i Chucinie. W tym roku pozytywną opinię kuratora w tej sprawie dostało cztery podkarpackie placówki – 3 gimnazja w gminie Dukla oraz szkoła podstawowa w Golcach (gm. Jarocin). O ich formalnym przejęciu będzie można mówić od września – poinformowała Jadwiga Świętoń z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Warto zaryzykować

– Nie jest łatwo pracować w takiej placówce, bo bywa, że borykamy się z problemami finansowymi, ale cieszymy się, że mamy szkołę. Tak jednak nie musi być wszędzie – nieoficjalnie dowiedzieliśmy się w podstawówce w Grodzisku Dolnym. – Dobre jest to, że z każdym uczniem mamy indywidualny kontakt – dodał nasz rozmówca. Odziały klasowe nie są tam liczne, w sumie w oddziałach od 1 do 6 uczy się ponad 30 dzieci.

Więcej informacji nt. jak założyć takie stowarzyszenie można uzyskać kontaktując się z Beatą Patuszyńską z Federacji Inicjatyw Oświatowych. Nr tel. 604 276 870, e-mail: b.patuszynska@fio.org.pl.

Decyzję o likwidacji lub przekształceniu szkoły podejmuje nie kuratorium, ale organ prowadzący daną placówkę, czyli rada gminy lub powiatu. Jeśli chce to zrobić musi wystąpić do kuratora oświaty o opinię w tej sprawie. Przy jej wystawianiu kurator bierze pod uwagę warunki nauki, wychowania i opieki. Kuratorium nie wydaje decyzji, a jedynie pozytywną lub negatywną opinię, która nie jest wiążąca. Przekształcenie formalnie oznacza zmianę stopnia organizacyjnego, np. ze szkoły kształcącej na poziomie 6 klas staje się ona szkołą 3-klasową lub przejęcie szkoły przez inną placówkę. Wtedy szkoła działa jako filia innej.

– Na ten roku wpłynęło do nas 45 wniosków o opinię kuratora dotyczącą likwidacji i 19 o opinię w sprawie przekształcenia – poinformowało KO w Rzeszowie.

 

Katarzyna Pękala

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gość
gość
12 lat temu

W Majdanie Królewskim wójt chce przekazać wszystkie podstwówki stwarzyszeniu zostawi sobie tylko gimnazjum bo jest jedno i przynosi zyski .