Na stadion-legendę wjadą buldożery!

MIELEC. Za dwa lata miasto będzie miało kameralny, ale w końcu nowoczesny obiekt sportowy.

Klamka zapadła. W czwartek (20 bm.) zapadła ostateczna i nieodwracalna decyzja o modernizacji stadionu Stali Mielec. Podjęli ją radni, głosując za budżetem miasta. Efekt? Prawdopodobnie już w 2012 r. w miejscu legendarnej areny stanie kameralny (10 tys. miejsc), ale w końcu nowoczesny stadion. Koszt przedsięwzięcia to ok. 40 mln zł, przetarg wygrała warszawska firma Tamex. Pierwsze roboty mają ruszyć wkrótce.

Mielecki stadion to miejsce magiczne. To właśnie tutaj, jak na zawołanie gole strzelał Grzegorz Lato, najlepszy snajper Mistrzostw Świata w 1974 roku. A swoją grą czarowali Henryk Kasperczak, Andrzej Szarmach, czy bohater z Wembley w 1973 r. – Jan Domarski.

Real Madryt podziwiało 40 tysięcy ludzi

Dzięki – niewyobrażalnej dziś – kasie z Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego piłkarze FKS dwukrotnie (1973 i 1976) zdobywali tytuł mistrza kraju, raz wicemistrza i trzykrotnie trzecie miejsce. „Stalowcy”, jak równy z równy walczyli z europejskimi potentatami. A ich mecz z gwiazdami Realu Madryt podziwiało ponad 40 tysięcy kibiców. Ech, to były czasy.

Dziś niejeden mielczanin wspomina je z łezką w oku. – To już rozdział zamknięty – uważa Józef Witek, autor opasłej publikacji poświęconej historii Stali Mielec. – Kiedyś prawie każdy pracownik WSK dawał 1 proc. ze swojej wypłaty na klub. Sportowcy, trenerzy i działacze mieli również etaty zakładowe. Przy obecnych uwarunkowaniach ekonomicznych to rzecz niemożliwa. Ale niektórzy, zwłaszcza starsi kibice nadal tkwią w przeszłości.

Przywiązanie do tego miejsca jest ogromne

Z myślą o nich władze miasta zdecydowały się modernizować, a nie budować stadion od podstaw. – Przywiązanie do tego miejsca jest w Mielcu ogromne – przyznaje prezydent Janusz Chodorowski. – Dlatego nabrałem przekonania, że nie ma co płynąć pod prąd i trzeba realizować to, co zostało uzgodnione. Ja nie mówię, że jest to rozwiązanie idealne, ale jest i prowadzi do celu. Modernizujemy stadion bardzo mocno. Tylko fundamenty zostaną – dodaje.

Założenia tej największej inwestycji ostatnich lat to: likwidacja górnych sektorów, przebudowa dolnych, montaż zadaszenia i oświetlenia oraz wymiana murawy i bieżni.

Paweł Galek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments