Na Staromieściu powstanie park kulturowy?

Stare domy przy ul. Staromiejskiej stanowią sporą kulturową wartość dla Rzeszowa. Fot. Kamil Lech

Ostatnia sesja Rady Miasta Rzeszowa przyniosła ciekawy pomysł dotyczący utworzenia na Staromieściu tzw. parku kulturowego. Mowa o konserwatorskiej formie ochrony cennego obszaru kulturowego m.in. w zakresie architektonicznym. Ul. Staromiejska to żywy skansen, pełen starych domów, kapliczek czy wąskich dróżek. – Takiego układu architektonicznego nie spotkamy w żadnej innej części Rzeszowa – przekonuje Sławomir Gołąb, radny miasta.

O tym, że Staromieście słynie z urokliwych terenów oraz zabudowań wiadomo od dawna. Radny Gołąb, niemal na każdej sesji Rady Miasta podkreśla, że mowa o najstarszym osiedlu Rzeszowa, które zasługuje na specjalny szacunek. Nic więc dziwnego, że w głowie części mieszkańców, a także samych rajców zrodził się pomysł „uhonorowania” cennego obszaru. Szczególnie mowa o okolicach ul. Staromiejskiej, a także bocznych: ul. Dworskiej, Długiej, Krótkiej, Młynarskiej czy Przeskok. Wyjątkową wartość stanowią znajdujące się tam stare domy, często drewniane, z urokliwymi okiennicami i szklanymi gankami. Dodatkową aurę dodają liczące po ponad 100 lat kapliczki, zielone ogródki czy wąskie, kręte uliczki wysypane żwirem.
Kilku miejskich radnych na czele ze Sławomirem Gołąbem chciałoby, aby obszar ten zabezpieczyć konserwatorsko i ustanowić go atrakcją Rzeszowa. – Jeżeli chodzi o układ architektoniczny, to układ domów jest tam niespotykany. Istnieje szansa na pozyskanie środków finansowych z Unii Europejskiej w celu rewitalizacji tego obszaru – przekonuje radny. Na ostatniej sesji Rady Miasta, Natalia Zachwieja, miejski konserwator zabytków, wspominała, że można rozważyć pomysł ustanowienia na Staromieściu tzw. parku kulturowego. Mowa o konserwatorskiej formie ochrony cennego obszaru kulturowego m.in. w zakresie architektoniczny. – Teraz weryfikowany jest ten pomysł. Sprawdzane są możliwości prawne oraz konserwatorskie takiego rozwiązania i przede wszystkim możliwość pozyskania dofinansowania z UE – mówi Gołąb.
Środki finansowe miałyby skłonić obecnych właścicieli do nieburzenia starych wyjątkowych domostw, a ich rewitalizacji. Zdaniem biura prasowego UM Rzeszowa, temat jest ważny i ciekawy, ale o jego realizacji wypowie się już nowy włodarza miasta. – To czasochłonny proces, wymagający dyskusji, dlatego teraz pełniący funkcję prezydenta Marek Bajdak nie będzie podejmował decyzji – mówi Artur Gernand z biura prasowego UM Rzeszowa. Do sprawy wrócimy.

Kamil Lech

5 15 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wanimet
2 dni temu

Want an easy way to earn money? Do a search for „Emini S&P Trading Secret.

Jan Pakosławic Rzeszowski

Zupełnie nie rozumiem tych zachwytów nad rozwalającymi się starymi chałupami, a opowiadanie o zwiedzających je turystach to już zupełny odlot. Zwiedza się pałace, zamki, dwory i zabytkowe kościoły, ale nie butwiejące stare chałupy z których większość utraciła już po licznych modernizacjach i przeróbkach swoje pierwotne cechy. Jeśli coś jest naprawdę cenne to miejsce tego jest w skansenie.
Reszta pod spychacz i niech w mieście będzie miasto, a nie wiocha.

ROMAN
ROMAN
3 dni temu

No tak – pomysł ciekawy ale nie ma tu co dumać:
Mieszkańcom zapłacić, przesiedlić, teren odgrodzić, wprowadzić wystrój tak z przed 150/100 lat
Powołać instytucje no podstawą to Dyrektorzy + cała reszta,
Przygotować wszystko i kasować bilety : O!
I interes będzie się kręcił – no który Kandydat na Kandydata to jeszcze dołoży do swoich wizji
A najważniejsze dosadzić zielone, zielone + te ścieżki rowerowe no nie 15o lat temu może tam był 1 rower nie nie będzie – to te furmanki, furmanki o będzie ekologicznie.

radek
radek
3 dni temu

Park powinien uzyskać imię Jana Pawła II albo chociaż Stefana kardynała Wyszyńskiego.

ciotka z Ropczyc
ciotka z Ropczyc
2 dni temu
Reply to  radek

Ani się mi waż ! Tylko PolskęZbaw ma prawo aby być uhonorowany tym mianem.

Bodo
Bodo
3 dni temu

Panie Gołąb przestań pan fruwać w obłokach.

Turysta
Turysta
4 dni temu

Fajnie i ciekawe miasto. Domy jak na wsi. Innowacyjne. Po prostu Rzeszów.