Na tablicach pojawią się informacje o wypadkach

Wkrótce na 17 elektronicznych tablicach kierowcy będą informowani o kolizjach i wypadkach. Fot. Paweł Bialic
Wkrótce na 17 elektronicznych tablicach kierowcy będą informowani o kolizjach i wypadkach. Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. Dzięki współpracy z policją kierowcy dowiedzą się o objazdach.

Kierowcy będą informowani o wypadkach i kolizjach na tablicach o natężeniu ruchu w mieście. Będzie to możliwe dzięki współpracy Miejskiego Zarządu Dróg i Komendy Miejskiej Policji. Teraz tablice nie spełniają swojej roli, bo wyświetlają jedynie informacje o temperaturze, czasie, rzadko o objazdach, a częściej pojawiają się komunikaty z treścią: „Zielone, szybko opuszczaj skrzyżowanie”.

Dwa lata temu w Rzeszowie zamontowano 17 tablic wyświetlających wiadomości o natężeniu ruchu. Informacje są przesyłane z systemu sterowania ruchem, stworzonym przez hiszpańską firmę Acisa. Duże tablice postawiono w ramach Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego kosztem 86 mln zł.

Zgodnie z planami wyświetlane elektroniczne komunikaty miały przypominać o utrudnieniach na rzeszowskich drogach, o objazdach i remontach. Niestety, nie zawsze takie informacje pojawiają się. Częściej widoczne są komunikaty o treści: „Zielone, szybko opuszczaj skrzyżowanie”. Ma ono przypominać kierowcom, żeby energicznie ruszali samochodami, co zmniejsza korki.

Niestety, dotąd trzech pracowników Miejskiego Zarządu Dróg nie otrzymuje informacji z policji o wypadkach i kolizjach. Dlatego na elektronicznych tablicach nie są wyświetlane informacje o takich zdarzeniach. Teraz ma się to zmienić.

– Elektroniczne tablice będą bardziej wykorzystywane – poinformował Andrzej Świder, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie. – Dotąd brakowało współpracy między zarządem dróg a policjantami i Centrum Sterowania Ruchem nie było w stanie szybko zareagować na różne zdarzenia drogowe, np. na wypadki powodujące poważne utrudnienia w ruchu. Jednak rozmawialiśmy w tej sprawie z rzeszowską policją i rozpocznie się wymiana informacji. Policjanci będą obowiązkowo przekazywać nam informacje o kolizjach i wypadkach.

Dzięki temu rozwiązaniu, gdy np. dojdzie do wypadku na ul. Hetmańskiej, to na elektronicznych tablicach wyświetlona zostanie informacja dla kierowców o objeździe przez ulicę Dąbrowskiego.

Mariusz Andres

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rzeszowiak
Rzeszowiak
5 lat temu

Za ten system już dawno ktoś powinien siedzieć. Stoi już długo, a jedyne czego się dowiaduję, to że „skrzyżowanie należy opuszczać na zielonym świetle” XD Jak jest korek, albo wypadek, to nie ma w tym czasie przydatnych informacji. Grube miliony poszły, miasto oszpecone masztami z nadajnikami i wielkimi konstrukcjami z tablicami. Toporne to strasznie i nie działa. Złodziejstwo i oszustwo. Widać, że ta włoska firma dała w łapę, a Tadek wziął i klepnął bubel.