Nad czym musi zastanowić się sąd?

Zatem rozprawa sędziego Waldemara Żurka znów odroczona. Tym razem nie dlatego, że obwiniający nie dotarli do rzeszowskiego sądu. Poprzednie odroczenie wiązało się ze zbulwersowaniem, iż nie dotarli, bo taki zwyczajny prokurator nie może ot tak sobie nie przyjść na rozprawę i odpowiedzieć, że nie wie dlaczego, ale powiadomienie doń nie dotarło. Chociaż teraz to może i może, zależy czy to jest „właściwy” oskarżyciel, to znaczy pokorny władzy. Nieważne, że skład orzekający, jeden z obrońców sędziego Żurka i sam Waldemar Żurek są czynnymi sędziami i gdy nie ma ich w miejscu pracy „spada” sprawa jakiego szarego „Kowalskiego”, nieważne, że takie niepotrzebne odroczenia kosztują podatnika. Jeśli ktoś jest człowiekiem władzy, za roztargnienie i niestawienie się w pracy nie grożą żadne konsekwencje. Wystarczy napisać, że się nie wiedziało, nie dostało zawiadomienia i nie zawiniło, i sprawa załatwiona. Mniejsza jednak o to…
Teraz bowiem już zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów dotarł do sądu. Tyle, że znacznie wcześniej, bo ponad miesiąc, dotarł tam wniosek obrony o to, by sąd sprawą się nie zajmował wcale, zawiesił ją, albo skierował do Izby Karnej SN. A wszystko to głównie z powodu, o którym głośno od dawna: z powodu orzeczenia TSUE o tym, że Izba Dyscyplinarna działa niezgodnie z prawem i jako taka powinna swych działań natychmiast zaprzestać. Ten wyrok wydano 15 lipca, a za nieprzestrzeganie go grożą nam surowe kary w UE. Nasza władza w związku z tym „straszy” Polaków polexitem, ale tak naprawdę już po wyroku TSUE zamierzała się z Izby Dyscyplinarnej rakiem wycofać…
No dobrze, ale co się tak naprawdę stało w piątek w Sądzie Dyscyplinarnym przy Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie? Otóż można by stwierdzić, że nie stało się nic przecież…No sąd potrzebuje więcej czasu na rozpatrzenie wniosku obrony, to się naprawdę w sądach zdarza! I owszem, zdarza się…Tylko że na analizę i rozpatrzenie tego konkretnego wniosku sąd miał ponad miesiąc. I choć zawiera on wiele stron i wiele skomplikowanych zdań napisanych „po prawniczemu”, to jego analiza sprowadza się w zasadzie do jednego. Mianowicie do tego, czy ten sąd uznaje wyrok TSUE za obowiązujący, czy też nie.
Niełatwe zadanie ma tu ten konkretny skład sędziowski powołany wszak „po nowemu”, czyli, zdaniem TSUE, z naruszeniem prawa. Decydować bowiem musi nie tylko o samym sobie, jako ciele z „nadania” aktualnej władzy, ale też musi opowiedzieć się, czy w sporze TSUE aktualna władza stoi po stronie TSUE czy też władzy. Oczywiście sąd mógł wniosek obrony oddalić i otwarcie po stronie władzy stanąć, ale po pierwsze zaraz pojawiłyby się kolejne wnioski obrony, a po drugie zarzucano by mu brak niezależności. Sąd więc zrobił to, co mógł, by nie podejmować decyzji, twarz zachować, a z władzą nie zadrzeć za bardzo: wymówił się potrzebą głębszej analizy i dłuższego na nią czasu. Dyplomatycznie było to przewidywalne, ale mistrzowskie zagranie – fakt. Jednak nie zmienia to faktu, że sąd teraz ma w zasadzie wybrać, po której staje stronie: TSUE czy ministra Ziobry
– pana i władcy obecnego wymiaru sprawiedliwości, co czeka tych. Co otwarcie stają po stronie TSUE wiemy, bo przekonał się o tym częstochowski sędzia Adam Synakiewicz wspomniany przez sędziego Żurka. Otóż został zawieszony za uznawanie wyroku TSUE. To spotka każdego, kto tak postąpi. Ale można przecież zwyczajnie poczekać…A obecna władza choć nadyma się i wymachuje szabelką – także w stronę UE – chwieje się coraz bardziej na glinianych nogach. Nie ma większości w Sejmie i przy każdy głosowaniu musi coś komuś obiecać, żeby było po jej myśli. Być może już wkrótce przestanie być władzą…Ciekawe, na jak długo realnie sąd odroczy sprawę W. Żurka. Może aż do wyborów?

Redaktor Monika Kamińska

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
radek
radek
9 dni temu

Wyrok TSUE a także dalsze wyroki muszą zostać bezwzględnie wykonane. Medialny spektakl,urządzany przez polityków PiS,poniżanie KE,straszenie polexitem i inne „rewelacje” na nikim w UE nie zrobią wrażenia. Na wykonanie czeka też wyrok ETPCz, w kolejce następne sprawy. Okres milczenia europejskich organów prawnych i pobłażliwość dla polskich władz się skończył. PiS musi wybierać,albo szacunek dla unijnych wartości,opisanych w traktatach, albo coraz bardziej dotkliwe kary za oszołomstwo.

Zygmunt58
Zygmunt58
9 dni temu
Reply to  radek

Niemcy nie wykonali 6 takich wyroków,
Grecja 9,
Francja 3
i kilka państw UE po jednym…

Wytłumacz mi jak dziecku dlaczego wszyscy śmieją się z grupki nawiedzonych lewaków z TSUE i dosłownie nic sobie nie robią z jej stronniczych pozatraktatowych wyroków a Polska ma jak to ująłeś „bezwzględnie wykonać wyrok”?

radek
radek
9 dni temu
Reply to  Zygmunt58

Napisz konkretnie w jakich sprawach nie wykonano wyroków TSUE w krajach,które wymieniasz bo ja uważam,że podle kłamiesz.

Zofia z Kielnarowej
Zofia z Kielnarowej
8 dni temu
Reply to  radek

Sam sobie poszukaj w jakich sprawach to lewackie gremium wydało wyroki. Lenistwo i kłamstwo to cecha każdego komunisty.

radek
radek
8 dni temu

Pomówienia nie są prawdą, chociaż podobni tobie się w tym specjalizują. Jako dość tępawy osobnik nie zastanawiasz się dlaczego ktoś kłamie i podaje nieprawdziwe dane.

maniek
maniek
8 dni temu
Reply to  radek

Radek, oddaj wszystko Łunii Jewropejskiej, tylko oddaj swoje, naszym się nie rozporządzaj, każda prostytutka zrobi za pieniądze co sobie zażyczysz, Łunia da kasę, ale za… no właśnie za co? Radki-kodziarze za co? Kto jest prostytutką, kto klientem, a kto uczciwym człowiekiem, umiesz sobie odpowiedzieć na to pytanie?

mkkfkd
mkkfkd
8 dni temu
Reply to  radek

Każda partia musi wybierać: albo działasz tak jak obiecałeś wyborcy albo giń. Koniec – kropka.
To ja głosowałem na konkretną partię a nie tsue czy inne unijne sz.m.a.ty. Koniec kropka. Jak ci nie pasuje to wyp..szaj do brukseli. Ja nie wybieram partii, która szauje unijne wartości. Ma szanować moje wartosci !!!

radek
radek
7 dni temu
Reply to  mkkfkd

Nie wystawiasz sobie zbyt pochlebnej opinii. Polska jest członkiem międzynarodowej wspólnoty i musi zachowywać się tak,jak nakazują normy w tej wspólnocie obowiązujące. Nie twoje widzimisię ale uzgodnione normy.

celebryta rolnik
celebryta rolnik
9 dni temu

Zurek jest w gruncie rzeczy biznesmenem.I niestety sędzią. Nie czuje się zobowiązany do przestrzegania prawa. Nie zgłosił ciągnika celebryta rolnik.

red
red
9 dni temu

Żaden sędzia nie skaże kolegi. -Izba Dyscyplinarna- jest więcej jak potrzebna. Inaczej sędziowie którzy jeżdżą po pijaku, biorą łapówki czy kradną w marketach będą bezkarni.

Przykład jeden z wielu. Czy tak wygląda sprawiedliwy wyrok?

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/sedzia-zabral-z-lady-cudze-50-zlotych-sad-jest-niewinny-739776

Last edited 9 dni temu by red
dożywocie tak to widzę
dożywocie tak to widzę
9 dni temu

Polska nigdy w żadnym traktacie unijnym nie zrzekła się praw do reformy sądownictwa. Nadrzędnym prawem w Polsce jest Konstytucja a nie wykładnia jakiejś TSUE.

Dziwne że sędzia który przysięgał na polską konstytucję dziś zakłada koszulkę z napisem Konstytucja ale uważa że ta jest nieważna a obcy ludzie bez mandatu demokratycznego mogą narzucać coś Polsce.

gustaw
gustaw
9 dni temu

Ten że tak zażartuje sędzia powinien zostać wykluczony z zawodu.

Konstytucja wyraźnie mówi że sędziowie mają być apolityczni i mają zakaz publicznych wystąpień i popierania jednej czy drugiej partii. A kamery jak byk nagrały go jak wychodzi z siedziby warszawskiej PO do tego kilka razy brał udział w heppeningach z paleniem gromnic nocą przy sądach że o robieniu za „autorytet” kilka razy tygodniowo w antypolskiej stacji TfałszN nie wspomnę.

To powinien był polityk a nie sędzia.

radek
radek
9 dni temu
Reply to  gustaw

Kilka dni temu /mecz Polska-Anglia/,kamery nagrały i pokazały,jak pani prezes TK brata się na honorowej trybunie z politykami PiS. I co z tego?

A kto z wychodzi z siedziby PO?
A kto z wychodzi z siedziby PO?
9 dni temu
Reply to  gustaw

Art. 178. Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. … Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

comment image

radek
radek
8 dni temu

Jeśli jakiekolwiek ugrupowanie przygotowuje ustawy lub poprawki do ustaw już obowiązujących i zaprasza sędziów oraz prawników z innych zawodów do konsultacji proponowanych rozwiązań jest to jak najbardziej potrzebne i nie ma wpływu na niezawisłość podczas orzekania na sali sądowej. Szkoda,że rządzący nie korzystają z mądrości sędziów,prokuratorów,adwokatów i doświadczonych prawników. Może wówczas zamiast ruiny w wymiarze sprawiedliwości i knotów ustawowych mielibyśmy sprawnie działające organy sądownicze,prokuratorskie i wszelkie inne.