Nadbereżny ukarany czterema grzywnami

Prezydent Stalowej Woli zablokował dostęp do informacji publicznej dotyczącej działań władz i wydawanych pieniędzy z budżetu miasta na różne cele. Fot. Wit Hadło

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Rzeszowie w swoim orzeczeniu od lipca do sierpnia wymierzył cztery grzywny Lucjuszowi Nadbereżnemu, prezydentowi Stalowej Woli. Ta kara spotkała go za nie przekazanie do WSA w terminie skarg Stowarzyszenia Nasze Miasto Stalowa Wola na bezczynność miasta. Dotyczy to blokady ujawniania mieszkańcom informacji publicznej. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł rażące naruszenie prawa wraz ze zwrotami kosztów postępowania na rzecz stowarzyszenia.

W sumie grzywny wyniosły 900 zł, które do skarbu państwa zostaną wypłacone z kieszeni podatnika, czyli mieszkańców Stalowej Woli. Nawet radni z klubu prezydenta Stalowej Woli podczas jednej z sesji Rady Miasta, poparli wniosek do WSA o ukaranie prezydenta Lucjusza Nadbereżnego. Włodarz miasta zablokował bowiem dostęp do informacji publicznej dotyczącej działań władz i wydawanych pieniędzy z budżetu miasta na różne cele. Stowarzyszenie Nasze Miasto od grudnia 2019 r. miało utrudniony dostęp do informacji publicznej. Sprawa dotyczy m.in. braku informacji w sprawie dofinansowania dwóch koncertów TVP z 2018 i 2019 r., które odbyły się na stalowowolskich błoniach. Zgodnie z zapisami Konstytucji RP: „Obywatel ma prawo do uzyskania informacji o działalności władz publicznych oraz osób pełniących funkcje publiczne”.

Posiadał wszystkie niezbędne informacje

Sąd Administracyjny swoje orzeczenie o rażącym naruszeniu prawa uzasadnił tym, że : „Prezydent miasta Stalowa Wola stara się usprawiedliwić swą bezczynność okolicznościami związanymi z nieobecnością pracownika odpowiedzialnego za realizację zadań związanych z dostępem do informacji publicznej. Zdaniem sądu przedstawione przez organ (władze miasta – przyp.. red) argumenty nie zmieniają faktu dopuszczenia się rażącego naruszenia Art. 13 ust. 1 Ustawy o dostępie do informacji publicznej… Prezydent posiadał wszystkie niezbędne informacje, aby w ustawowym terminie ustosunkować się do żądania stowarzyszenia. Zdaniem sądu, brak pracownika odpowiedzialnego za realizację dostępu do informacji nie może oznaczać trzymiesięcznego milczenia organu (władz miasta) zarządzającego gminą miejską liczącą ponad 60 000 mieszkańców” – Niestety, w sierpniu WSA w Rzeszowie oddalił naszą skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie ogólnopolskiego koncertu TVP i gminy Stalowa Wola w 2018 r. Chcieliśmy wiedzieć, ile pieniędzy magistrat dodał z własnego budżetu w formie dofinansowania koncertu telewizji publicznej – powiedział Łukasz Banasik, prezes Stowarzyszenia Nasze Miasto Stalowa Wola. – Złożyliśmy wniosek o uzasadnienie i będziemy odwoływać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kolejne sądowe batalie

Niestety, to nie prezydent Lucjusz Nadbereżny ze swojej kieszeni zapłaci grzywnę, w sumie 900 zł. Może i nie jest to wysoka kwota ale okazuje się jednak, że cztery grzywny będą wypłacane z budżetu miasta, czyli od podatników, mieszkańców Stalowej Woli. – Przed nami kolejne sądowe batalie w sierpniu i wrześniu o jawność i transparentność urzędu miasta i spółek komunalnych – mówi prezes Banasik. – Uważam, że zasądzone przez WSA grzywny są nieadekwatne do niezgodnych z prawem działań prezydenta. Miejmy jednak nadzieję, że grzywny spełnią funkcję prewencyjną i od tego momentu odpowiedzi na wnioski będą przesyłane w ustawowym terminie. Za koszty postępowań i grzywny zapłaci podatnik. 

pr

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nobo
nobo
2 lat temu

widzę, że na forum supernowości zaczynają usuwać komentarze. OK to znaczy, że wybieraja takie jak niżej „osła patentowego” lol

rzeszowiak
rzeszowiak
2 lat temu

Wartosc kary dla ukaranego ?
ZERO !
Smieje sie z ludzi i ma wszystko w perdelu.

ROMAN
ROMAN
2 lat temu
Reply to  rzeszowiak

I to jest właśnie to : od wyborów do wyborów a potem złoty taborecik i możecie Wójta pocałować tam gdzie słonko nie dociera jak mówił Tomuś w kabaracie ; O !
Czyli samo życie !!!!!!!!

nobo
nobo
2 lat temu
Reply to  rzeszowiak

a czym się tu chwalić? Dotacji Ministerstwa Sportu za min. Muchy na koncert emerytki Madonny na Stationie Narodowym napewno nie przebił (dodając nawet wymierzoną karę). Wtedy poszło 6 mln zł z publicznej kasy. Z tekstu wynika, że udzielono odpowiedzi na kwerendę, ale po ustawowym terminie A poza tym, czy ktoś pamięta choćby jeden taki koncert w naszym regionie, który był transmitowany na cały kraj na głownym kanale? Ja nie. Festiwal Łańcudzki transmituje TVP Kultura

osioł patentowy
osioł patentowy
2 lat temu
Reply to  nobo

„Łańcudzki”? TY MATOLE i PROSTAKU !!! Jaki to „uniwersytet” ukończyłeś?

nobo
nobo
2 lat temu

z osłem patentowanym, dr goebbelsem, bydłem (i jak jeszcze się podpisujesz), nie dyskutuję. To, że czytasz każdy mój komentarz, też mi nie imponuje. Frustracja, agresja i fobie które najwyraźniej cię męczą (widać to w komentarzach), mnie osobiście nie interesują.

hijena
hijena
2 lat temu

dwie akademie…pierwszomajowe

nobo
nobo
2 lat temu
Reply to  hijena

wiele od was starszych mogę się nauczyć lol no chyba że ktoś jest starym osłem patentowym, to wtedy nie lol niech zgadnę, Ferenc szedł na czele?

nobo
nobo
2 lat temu
Reply to  nobo

oczywiście miało być festiwal łańcucki. Przepraszam mieszkańców Łańcuta

osioł patentowy
osioł patentowy
2 lat temu
Reply to  nobo

Zdanie w j. polskim zaczynamy dużą literą. To nie jest żaden „przypadek”, że napisałeś jak napisałeś. Ty po prostu nie opanowałeś zasad pisowni, ortografii i gramatyki j. polskiego na poziomie 8 klasy szkoły podstawowej.
Lepiej weź się do nauki (na naukę nigdy nie jest za późno) i nie udawaj, że jest inaczej niż jest! Nie trać czasu na seryjne pisanie swoich wynurzeń na forum SN! Trzeba trafu, bo akurat rok szkolny się rozpoczyna!
WSZYSTKIE CYMBOŁY DO SZKOŁY!!!

nobo
nobo
2 lat temu

supernowości usuwają komentarze ze swojego forum! Poprzedni był dokładnie w tym miejscu. Nie zawierał wulgaryzmów, ani agresji. Był dosadny, jak wszystkie inne, które zamieszczałem. Myślę, że ocenzurowanie ma związek z powyżej wypowiadającą się osobą „osioł patentowy”. Wcześniej podpisywał się: dr goebbels, bydło itp. Jego posty można łatwo rozpoznać bo jedyne co w pisze to wulgaryzmy i wizwiska. Ten powyższy jest wyjątkowo stonowany lol Zawsze mnie dziwiło, że tutejsze forum nie filtruje automatycznie ordynarnych słów których używa. Ta osoba zazwyczaj komentuje pod tekstami dwóch redaktorów supernowości. No i pod moimi wypowiedziami lol Zauważyłem też inne anomalie na tym forum, ale szkoda… Czytaj więcej »

nobo
nobo
2 lat temu
Reply to  nobo

naprawdę aż tak zabolało? lol Zabawnie się czuje lol Napradę moje posty redakja supernowości czytaj? lol Reakcję widać natychmiast lol Oj wyczuwam bezradność lol