Nazwa „Bircza” zniknęła z tablicy po naciskach strony ukraińskiej?

Jeszcze 10 listopada na odsłanianej tablicy nazwa Birczy była. Nazajutrz w Święto Niepodległości próżno było jej szukać. Fot. Archiwum
Jeszcze 10 listopada na odsłanianej tablicy nazwa Birczy była. Nazajutrz w Święto Niepodległości próżno było jej szukać. Fot. Archiwum

WARSZAWA, BIRCZA. Polscy historycy są oburzeni, podobnie jak władze gminy Bircza.

Na nowej tablicy umieszczonej na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie upamiętniającej walczących o Polskę w różnych miejscowościach pojawiła się nazwa Birczy z powiatu przemyskiego. Tablica została odsłonięta przez szefa MON 10 listopada. Jednak ci, którzy szukali tej nazwy na niej w Święto Niepodległości, czynili to na próżno. Napisu „Bircza” nie było. Co się stało?

Najprawdopodobniej w nocy z 10 na 11 listopada ktoś podmienił tablicę. Miało się tak stać po tym, jak szef ukraińskiego IPN-u, Wołodymyr Wiatrowycz, poinformował, że w Birczy i jej okolicach walczyli czekiści.

Szef ukraińskiego IPN-u, Wołodymyr Wiatrowycz. napisał na Facebooku: „A więc od teraz w Polsce na szczeblu państwowym upamiętniani są czekiści wraz z tymi, którzy mają na rękach krew polskich patriotów”. Zdaniem bowiem Wiatrowycza pod Birczą i w jej okolicach walczyli z UPA funkcjonariusze komunistycznej bezpieki i czekiści.

„Wypowiedź ma charakter prowokacyjny”
Rewelacje Ukraińca dementują polscy historycy od lat zajmujący się sprawami polsko-ukraińskimi, m. in. dr hab. Andrzej Zapałowski z Przemyśla, który przypomina, że w walkach birczańskich udział brali żołnierze II Armii WP oraz dawni żołnierze AK, którzy wstąpili do milicji, by móc bronić swoich rodzin i sąsiadów przed banderowcami. Skąd zatem słowa Wiatrowycza? – Taka jest „wiedza” ukraińskiego IPN-u na temat tych walk – ironizuje Zapałowski, dodając, że wypowiedź Wiatrowycza ma charakter prowokacyjny.

Na usunięcie Birczy z tablicy zareagowali oburzeniem wójt gminy Bircza, Grzegorz Gągola, oraz przewodniczący Rady Gminy, Wowjciech Bobowski. W specjalnym oświadczeniu napisali, że są zbulwersowani zajściem i będą ostro protestować. Zajęcie stanowiska w tej sprawie jest jednym z punktów dzisiejszej sesji Rady Gminy Birczy.

Ze strony MON nie ma na razie żadnego wyjaśnienia w tej sprawie. Nie wiadomo zatem, kto i dlaczego zdecydował o osunięciu z Grobu Nieznanego Żołnierza tablicy z nazwą podkarpackiej wsi i zamienieniu jej na taką bez tej nazwy. Według krążących, ale niepotwierdzonych nigdzie informacji nacisk na to miał pochodzić z Kancelarii Prezydenta RP, bo Andrzej Duda wybiera się wkrótce na Ukrainę i polskiej stronie zależy na niezaognianiu już i tak napiętych na linii historycznej relacji z Kijowem.

Monika Kamińska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
prof. Koneczny
prof. Koneczny
4 lat temu

Genialny niepoprawny politycznie Stanisław Michalkiewicz :to, co rządy warszawskie wyprawiają od 25 lat w stosunkach z tzw. Ukrainą (UPAdlina )bije wszelkie rekordy GŁUPOTY, LAJDACTWA i KURESTWA! Najpierw aferzystka Timoszenkowa dorabiala się z rodziną na dystrybucji kaset porno. ..

hijena
hijena
4 lat temu

z czym zrobić porządek?Wiadomo ,kto polecil zrobić drugą tablice i na czyje polecenie?Wiadomo ,kto zaplacił za zawieszenie nowej tablicy? KOMU przeszkadzała nazwa miejscowości, wz ktorej bohaterscy mieszkańcy ,żołnierze LWP i milicjanci stawili skuteczny opór zwyrodniałym ukraińskim bandytom spod znaku UP-OUN.Co w tym temaciejuż zrobił i robi poseł PIS Kuchciński z tamtejszej parafii.

ROMAN
ROMAN
4 lat temu

No to trzeba Zagłobe z podjazdem wysłać to zrobi porządek