Nie będzie miał kto zbudować autostrady

Dziś nieopłaceni podwykonawcy nie zablokują krajowej czwórki w Dębicy. Fot. Artur Getler

DĘBICA. Perypetii na odcinku Tarnów – Dębica ciąg dalszy.

Przeciągające się trudności w płatnościach dla autostradowych usługodawców na odcinku Tarnów – Dębica sprawiają, że małe firmy albo są likwidowane albo szukają zamówień na innych odcinkach. Jeśli tak dalej pójdzie odcinak nie da się łatwo dokończyć.

Dostawcy materiału i sprzętu dla konsorcjum, którego liderem jest firma Hydrobudowa nie otrzymali pieniędzy od wielu miesięcy. Hydrobudowa ogłosiła upadłość i możliwość odzyskania pieniędzy wciąż się odsuwa. Mało tego, nie dość, że małe firmy odzyskają od Hydrobudowy należności dopiero za około rok, to jeszcze będzie to tylko część zaległych pieniędzy. Wszystko dlatego, ze procedura upadłościowa potrwa miesiącami i w jej wyniku wierzyciele otrzymają tylko cześć swoich pieniędzy.

Tymczasem te małe firmy też maja długi bo od miesięcy nie dostały wypłaty. W kolejce do nich ustawiają się wierzyciele, pracownicy, komornicy i oczywiście fiskus.  Skutek to likwidacja firm, wyprzedaż sprzętu lub przenosiny na inny kontrakt. – Część podwykonawców pracuje już na innych odcinkach, część pozbywa się sprzętu by zdobyć pieniądze – mówi Tomasz Zając, prawnik reprezentujący firmy, które nie otrzymały zapłaty na odcinku Tarnów – Dębica.

Dziś zdesperowani przedsiębiorcy będą spotykać się z jedną z firm należącą do konsorcjum budującego drogę. Irlandzka firma SIAC, bo o nią chodzi, być może przejmie ciężar budowy odcinka. Stąd najprawdopodobniej wola Irlandczyków do poszukania porozumienia z małymi firmami, zaangażowanymi w budowę drogi, ale pozostawionymi bez zapłaty.

***
Jak dotychczas trudności i problemy na budowie tego odcinka nie są rozwiązywane tylko odsuwane na bok. Dlatego piętrzą się i pogłębiają. Coraz bardziej zanosi się na to, że autostradą pojedziemy na Euro, ale nie 2012 tylko dopiero 2016, gdy mistrzostwa odbędą się we Francji.

Artur Getler

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wiesiek
wiesiek
9 lat temu

Tak biznes pracodawcy popieracie PO Donka Irlandię. Jeszcze Was powinni obciążyć za złe wykonanie dróg autostrad podnieść podatki kary za pracę ludzi po 10-12 godz. dziennie pracę w soboty niedziele itd.