Nie chcą płacić za oświetlenie obwodnic

PODKARPACIE. – To GDDKiA powinna finansować światło na drogach publicznych – twierdzą samorządowcy

Gminy z Podkarpacia nie chcą płacić za oświetlenie obwodnic, które są fragmentami dróg krajowych. Ich zdaniem takie zadanie powinna finansować Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która jest zarządcą wspomnianych dróg.

Problem dotyczy wszystkich polskich samorządów. Władze gmin płacą za oświetlenie obwodnic, bo nie mają innego wyjścia. Uważają jednak, że to obowiązek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, bo to ona wybrała wykonawcę, który zamontował słupy oświetleniowe.

GDDKiA nakazuje płacić za oświetlenie samorządom powołując się na znowelizowaną ustawę o prawie energetycznym. Samorządowcy mówią jednak, że przepisy w tej kwestii są źle przygotowane i trzeba je zmienić. To zarządcy dróg powinni ponosić koszty utrzymania oświetlenia obwodnic, a nie gminy, na terenie których te drogi się znajdują.

Gminy nie mają pieniędzy

Rocznie oświetlenie wszystkich ulic w Ropczycach kosztuje 700 tys. zł, a oświetlenie i konserwacja obwodnicy będzie kosztować około 84 tys. zł.

– Od dwóch miesięcy otwarta jest obwodnica Ropczyc i mamy problemy z jej oświetleniem, bo zostało źle wykonane – powiedział Bolesław Bujak, burmistrz Ropczyc. – Instalacje zostały schrzanione przez wykonawców tej inwestycji, lampy często świecą się nawet w dzień, a mieszkańcy dzwonią do mnie i mają pretensję, że nic nie robię żeby je wyłączyć. Tylko, że nie ja je włączam, bo tym zajmuje się rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dlaczego więc gmina ma płacić za oświetlenie, którym zarządza Generalna Dyrekcja? Nie mamy na to pieniędzy.

Z PIT-ów nie wystarczy

Samorządowcy zwrócą się do ministra gospodarki, by ten podjął działania na rzecz zmiany prawa energetycznego. Dzięki temu gminy nie musiałyby płacić za oświetlenie. Na pewno rząd, który przygotował takie przepisy będzie argumentował, że gminy mają wystarczające pieniądze na opłacenie oświetlenia obwodnic. Tylko, że tak naprawdę mogą na to przeznaczyć wyłącznie środki z wpływów z PIT-ów, a te z roku na rok są coraz mniejsze.

W tak trudnej sytuacji jak Ropczyce są jeszcze władze gmin: Radymna, Rzeszowa, Pilzna, Głogowa Młp. i Jasła, gdzie zlokalizowane są obwodnice.

KOMENTARZ

Bolesław Bujak, burmistrz Ropczyc:

Prawo energetyczne trzeba zmienić i to zarządca drogi powinien płacić za oświetlenie obwodnicy. Nasza gmina pokrywa koszty światła na tej drodze, choć brakuje na to pieniędzy. Bierzemy też pod uwagę, że jeżeli nie zapłacimy, to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyłączy lampy, będzie więc ciemno i może dojść do wypadków. Nie chcemy ponosić konsekwencji takich zdarzeń, dlatego mimo problemów finansowych nadal będziemy ponosić koszty oświetlenia obwodnicy.

Mariusz Andres

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments