Nie daj się oszukać

- Rocznie dostajemy kilkaset zgłoszeń od osób oszukanych, zdajemy sobie sprawę z faktu, że wiele osób rezygnuje z powiadamiania policji bo wstydzi się swojej naiwności – mówi podkomisarz Paweł Międlar z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Fot. Anna Moraniec

RZESZÓW. Jadąc do pracy za granicą sprawdź pośrednika, nie bądź ofiarą handlu ludźmi

Wakacje są okresem, kiedy najwięcej osób wyjeżdża za granicę i tam podejmuje pracę sezonową. Wiele osób, szczególnie młodych, poszukuje pracy stałej poza granicami Polski. Niestety z danych statystycznych wynika, że wciąż wiele z nich korzysta z ofert niesprawdzonych, przez co ponosi surowe konsekwencje takiego wyboru.

– Wystarczy wykazać minimum rozsądku, ostrożności. Sprawdzić, czy pośrednik, który oferuje prace jest wiarygodny. Przeczytać dokładnie umowę. Niestety nie ma tygodnia by nie spływały do nas zgłoszenia o oszustwach dotyczących ofert pracy – mówi podkomisarz Paweł Międlar z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Stąd od czasu do czasu wypływają takie “kwiatki” jak osławione już obozy pracy we Włoszech czy nagminne zmuszanie do prostytucji kobiet, które wyjechały z niesprawdzonymi pośrednikami do pracy jako kelnerki w barach czy do zbiorów owoców.

Wiesz, nie dasz się oszukać
Decyzję o podjęciu zatrudnienia za granicą należy dobrze przemyśleć. Warto też właściwie przygotować się do takiego wyjazdu, by w przyszłości uniknąć kłopotów i rozczarowań. Dlatego aby zwiększyć świadomość mieszkańców Podkarpacia, Wojewódzki Urząd Pracy wraz z Okręgowym Inspektoratem Pracy oraz Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie organizował cykl spotkań informacyjnych poświęconych możliwościom znalezienia bezpiecznej pracy za granicą PRACA WARTA ZACHODU w Krośnie, Tarnobrzegu, Przemyślu i w Rzeszowie. Informacje potrzebne przed wyjazdem do pracy za granicą można znaleźć na stronie www.eures.praca.gov.pl lub www.eures.europa.eu

Anna Moraniec

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments