Nie dawaj i nie bierz w łapę

Stop klatka z policyjnego filmu, na którym widać zatrzymaną przez policjantów 42-letnią lekarkę z Mielca, która wzięła łapówkę

PODKARPACIE. Na łapówki narażeni są urzędnicy, policjanci, lekarze, ale również nauczyciele, czy wykładowcy

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji, a wielu ludzi nie wie jak się zachować, gdy otrzymają propozycję przyjęcia łapówki. Co więcej nie wiemy również, że osoba, która wręcza łapówkę także jest karana. W wyjątkowych sytuacjach nie podlega karze jeżeli wyrazi tzw. „czynny żal”, czyli wręczający powiadomi odpowiednie służby o wręczeniu łapówki.

Podkarpaccy policjanci mogą pochwalić się wieloma sukcesami w walce z korupcją. M.in. zatrzymali 42-letnią lekarkę z Mielca, która została złapana za wystawianie lewych zwolnień. Policjanci zatrzymali kobietę, w gabinecie jednej z mieleckich przychodni. Tego dnia 42-letnia lekarka wystawiła 14-dniowe zwolnienie od pracy za 100 złotych. Kilka dni później zarzuty w tej sprawie usłyszała urzędniczka inspektoratu ZUS-u w Mielcu. Kobieta, na podstawie fikcyjnych zwolnień lekarskich, wyłudziła od swego pracodawcy nienależne świadczenia (chodziło o ponad 5 tysięcy złotych). Zarzuty usłyszał także Marek D., urzędnik zajmujący kierownicze stanowisko w rzeszowskim oddziale ZUS-u. Policjanci ustalili, że za korzyść majątkową wystawił zaświadczenie potwierdzające odbycie praktyki zawodowej. Praktykę miała odbyć córka podejrzanej w tej sprawie urzędniczki z Mielca.

Takich przypadków na podkarpaciu jest mnóstwo.

Nie będziesz karany jak o wszystkim doniesiesz

Przede wszystkim, gdy ktoś będzie chciał nam wręczyć łapówkę należy zgłosić ten fakt policji, prokuraturze lub CBA. W policji działa specjalny, całodobowy telefon (17) 858 29 44 gdzie można zgłosić takie przestępstwo. Pamiętajmy, że dawanie i branie łapówek jest tak samo karalne. W zależności od „kalibru” przestępstwa osoby takie mogą być skazane na karę grzywny, ograniczenia wolności, a nawet maksymalnie 12 lat więzienia.

Co ważne istnieje możliwość uniknięcia kary przez osobę dającą łapówkę. Musi ona jednak wykazać skruchę, zawiadomić policję, prokuraturę lub CBA, a następnie ujawnić wszystkie okoliczności przestępstwa zanim wspomniane służby dowiedzą się pierwsze o wręczeniu łapówki.

Oprócz podanego wyżej specjalnego numeru policji o sprawach korupcyjnych można bezpłatnie zawiadomić CBA pod numerem 800 808 808.
Dawanie i branie łapówek jest tak samo karalne.
Unikniesz kary jeśli:
O próbie przekupstwa zawiadomisz policję
całodobowy numer tel. (17) 858 29 44
lub Centralne Biuro Antykorupcyjne bezpłatny numer tel. 800 808 808

Grzegorz Anton

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments