NIE dla prezydenckiej ustawy

Sądzę, że zmiany w ustawie powinny pójść w inną stronę. Zapewnienie wolności zgromadzeń to jeden z obowiązków władzy państwowej. Wolność wyrażania poglądów gwarantuje Konstytucja. Zamiast wprowadzać ograniczenia, warto skupić się na poprawie bezpieczeństwa, znaleźć rozwiązania polepszające organizację zgromadzeń - uważa Tomasz Kamiński, poseł SLD.

PODKARPACIE. Przepadł pomysł prezydenta Komorowskiego o nowelizacji ustawy o zgromadzeniach.

Proponowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowa ustawa o zgromadzeniach nie uporządkuje spraw związanych z bezpieczeństwem na ulicach podczas manifestacji, ale doprowadzi do chaosu i konfliktów – tak twierdzi Senacka Komisja Praw Człowieka.

Nowelizacja ustawy została uchwalona w sejmie 28 czerwca br. Według nowych zasad organizator zgromadzenia publicznego powinien zawiadomić organ gminy o planowanym zgromadzeniu co najmniej 6 dni wcześniej, a nie jak do tej pory 3 dni. Nie można by było jednocześnie organizować dwóch zgromadzeń.  Przepis miałby wprowadzić też sankcję karną  7000 zł wobec osoby przewodniczącej zgromadzeniu, jeżeli osoby trzecie, które podłączyłyby do zgromadzenia naruszałyby porządek publiczny.

Zanim Senacka Komisja Praw Człowieka zagłosowała przeciw przyjęciu ustawy, za odrzuceniem nowego prawa opowiedziała się Komisja Samorządu Terytorialnego, natomiast za jego przyjęciem głosowała Komisja Ustawodawcza. Nowelizację krytykowały organizacje pozarządowe, według których nowe prawo utrudniałoby zwoływanie manifestacji.

Zapytaliśmy, co o nowym pomyśle prezydenta sądzą posłowie z naszego rejonu?

Stanisław Ożóg, PiS: Proponowane przez Prezydenta i koalicję PO-PSL zmiany zmierzają do ograniczenia wolności obywatelskich, które gwarantuje nam Konstytucja. Utrudnianie Polakom możliwości manifestowania poglądów jest powrotem do czasów słusznie minionych i dowodem na to, że Platforma Obywatelska boi się społeczeństwa. Okazuje się, że PO jest tylko z nazwy ugrupowaniem obywatelskim, a faktycznie partią antyspołeczną.

Tomasz Kamiński, SLD: Sądzę, że zmiany w ustawie powinny pójść w inną stronę. Zapewnienie wolności zgromadzeń to jeden z obowiązków władzy państwowej. Wolność wyrażania poglądów gwarantuje Konstytucja. Zamiast wprowadzać ograniczenia, warto skupić się na poprawie bezpieczeństwa, znaleźć rozwiązania polepszające organizację zgromadzeń”.

Dariusz Dziadzio, RP: Przepis ten narusza normy wyrażone w Konstytucji RP. Można się spodziewać, że strach przed tak wysoką grzywną sprawi, iż mniej osób będzie decydować się na organizowanie większych zgromadzeń publicznych z obawy przed ewentualnymi kosztami kar! Nowelizacja Prawa o zgromadzeniach wpisuje się w pewien ciąg działań rządu przeciwnych obywatelom (ACTA), ta zmiana jest już kolejnym niepokojącym działaniem koalicji rządzącej.

Blanka Szlachcińska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Natalia
Natalia
9 lat temu

To, że Rząd prowadzi swoistą politykę w zakresie ograniczania swobód obywatelskich,wprowadzając metodycznie kolejne, represyjne ustawy, powinno zaalarmować ogół społeczeństwa. Ci sami ludzie, którzy kiedyś walczyli o prawo do swobody wypowiedzi, czy wolności zgromadzeń, dziś zmieniają się w tych, którzy byli obiektem ich działań przed laty. Jak się to ma do pięknych kart życiorysu choćby samego Prezydenta Komorowskiego, który jest inicjatorem ustawy Prawo o Zgromadzeniach??!

misiek
misiek
9 lat temu

o tomek,morda ty moja ,widzialem twojego ojca ,no no pierwszy komuch w miescie .a tak przy okazji ….bardzoo cie nie lubie,i prosze nie wystepuj juz w telewizji