Niebezpieczne nielegalne wzmacniacze sygnału komórkowego

 

Rafał Pawlak, kierownik Zakładu Badań Systemów i Urządzeń w Instytucie Łączności – PIB

Sytuacja pandemiczna w Polsce, a szczególnie zdalna praca i nauka oraz korzystanie z e-usług, pokazały jak ważny jest dostęp do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych. Niestety wciąż w Polsce nie brakuje obszarów, w których zasięg sieci komórkowych jest niewystarczający. Te obszary nazywamy „białymi plamami”. Kiepski zasięg może oznaczać nie tylko problemy w surfowaniu po internecie czy zakłócenia w połączeniach głosowych, ale w skrajnych sytuacjach nawet całkowite odcięcie od usług telekomunikacyjnych.

Rozwiązanie takiej sytuacji wydaje się banalnie proste, nadzwyczaj skuteczne i stosunkowo tanie: zastosowanie repeatera sygnału GSM. Repeater to nic innego jak wzmacniacz dwukierunkowy pośredniczący w transmisji sygnału radiowego, który wzmacnia sygnały zarówno te emitowane przez stacje bazowe, jak i te emitowane przez smartfony. Może obsługiwać praktycznie wszystkie używane pasma częstotliwości od 800 MHz do 2600 MHz. Jego instalacja nie jest skomplikowana. Składa się ze wspomnianego wzmacniacza, zewnętrznej anteny kierunkowej nacelowanej na pobliską stację bazową, anteny wewnętrznej oraz kabli połączeniowych. Po dołączeniu do zasilania repeater pracuje cały czas, niezależnie od tego czy korzystamy z usług sieci komórkowej, czy też nie. Wydawałoby się, że jest to rozwiązanie po prostu idealne. To jednak tylko pozory, a do tego zgubne w skutkach. Używanie repeaterów jest z wielu względów niebezpieczne.

Samodzielne instalowanie repeaterów, zgodnie z przepisami prawa, jest nielegalne. Inaczej mówiąc – to przestępstwo za które grozi kara grzywny, a nawet ograniczenia lub pozbawienia wolności (w przypadku działania uporczywego). Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 9 lutego 2022 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz.U. 2022 poz. 567) jednoznacznie określa, że prawo do instalowania takich urządzeń jak właśnie repeatery przysługuje tylko przedsiębiorcom telekomunikacyjnym lub innym przedsiębiorcom, którzy z przedsiębiorcą telekomunikacyjnym zawrą stosowną umowę. Repeater można kupić legalnie, ale we własnym zakresie instalować go już nie wolno.

Ze względów technicznych niewłaściwie skonfigurowane repeatery zainstalowane bez wiedzy operatora wprowadzają do sieci komórkowej zakłócenia powodujące destrukcję działania stacji bazowych w promieniu nawet kilku kilometrów. Jest to o tyle realny problem, że co prawda sytuacja z zasięgiem u właściciela repeatera ulega względnej poprawie, ale z punktu widzenia pozostałych użytkowników następuje zakłócenie funkcjonowania sieci komórkowej wszystkich operatorów, co skutkuje ograniczeniem lub wręcz brakiem możliwości korzystania z usług. Dlaczego tak się dzieje? Otóż nadajnik repeatera w obsługiwanych pasmach, w sposób ciągły, emituje szum o charakterze szerokopasmowym, co prowadzi do permanentnego podniesienia poziomu tła. Znajdujące się w pobliżu stacje bazowe odbierają zarówno sygnały użyteczne ze smartfonów, jak i sygnał zakłócający z repeatera. To prowadzi do pogorszenia jakości sygnału prawie wszystkich użytkowników – uprzywilejowany jest wyłącznie użytkownik repeatera. Kolejnym niepożądanym efektem jest ograniczenie zasięgu stacji bazowych i pogorszenie jakości połączeń, z ich zrywaniem włącznie. Łatwo wyobrazić sobie jak dramatyczne mogłyby być konsekwencje w takiej sytuacji, gdyby zaistniała konieczność wezwania pomocy wobec śmiertelnego zagrożenia. A co jeśli w okolicy działa nie jeden, lecz kilka repeaterów? To jednak nie wszystko, bowiem osobną kwestią jest to, czy instalowany repeater faktycznie spełnia wymagania zasadnicze dyrektywy 2014/53/UE, a więc czy jego używanie w ogóle jest bezpieczne.

Jak widać instalacja repeaterów we własnym zakresie nie jest żadnym rozwiązaniem problemów z zasięgiem. To krok w złą stronę. Trzeba szukać innej drogi i wyeliminować przyczynę niekorzystnego zjawiska, a nie niwelować jego negatywne skutki. Należy przede wszystkim dbać o to, by sieci komórkowe – poprzez budowę nowych stacji bazowych w lokalizacjach wytypowanych w wyniku planowania radiowego – mogły być systematycznie rozwijane.

and

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments