Niebezpiecznie wysoki poziom rzek na Podkarpaciu

Podkarpackie rzeki gwałtownie przybierają. fot. KPP Lubaczów

PODKARPACIE. Stan wód w rzekach i potokach na terenie województwa podkarpackiego gwałtownie wzrasta – ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie.

Stany ostrzegawcze przekroczone zostały już nad rzeką San i jej prawobrzeżnych dopływach (Wisznia, Szkło, Lubaczówka, Tanew) oraz na Wisłoku na wodowskazie w Tryńczy.

– W dalszym ciągu obserwowany jest wzrost poziomu wody spowodowany spływem wód roztopowych z terenu Ukrainy. Występują podtopienia na terenach niżej położonych, w dolinach tych rzek oraz lokalne podtopienia spowodowane utrudnieniem odpływu wód roztopowych z rowów melioracyjnych w gminie Zaleszany pow. Stalowa Wola oraz w powiecie lubaczowskim w Gminie Cieszanów – informuje WCZK.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w gminie Laszki w powiecie jarosławskim, w gminie Kuryłówka w powiecie leżajskim oraz w gminach Nisko, Rudnik nad Sanem, Krzeszów i Ulanów w powiecie niżańskim, miasta Stalowa Wola gmin: Pysznica, Zaleszany, Radomyśl nad Sanem w powiecie Stalowowolskim.

Specjaliści ostrzegają, że w ciągu kolejnej doby, w związku ze spływem wód roztopowych, na Sanie i jego dopływach poniżej Jarosławia spodziewany jest wzrost poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, na rzece Szkło w Charytanach oraz rzece Tanwii w Osuchach możliwe jest osiągnięcie stanów alarmowych. Na pozostałych rzekach województwa prognozowana jest na ogół stabilizacja bądź tendencja spadkowa poziomu wody.

en

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Imię (wymagane)
Imię (wymagane)
8 lat temu

Romus, zazwyczaj Twoje komentarze sa na poziomie i nie bez slusznej dozy logiki ale tu nie Chiny a POlska. Nawet podotopienie jest tragedia. Widac nie wiesz o czym mowa albos sie po prostu upil.

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

co to tyle paniki – prawdziwa powódź to jest wtedy jak wylewa rzeka ; jangcy-Kiang [ Chang- Jiang] lub znana wcześniej jako [ Yangste – Kiang ]czyli trzecia rzeka świata 6300 kilometrów – a jak się podniesie to i + 7 metrów.
a w 1931 to poszła 16 metrów w górę – od swojego stanu – to była woda , do dzisiaj nikt nie policzył czy zginęło wtedy 400.000 czy 4 miliony.- ludzi to był kataklizm.