Niepełnosprawni też mają swoje miejsce na rynku pracy

Pracownicy „Naszej Chaty” specjalizują się w domowych pierogach własnej roboty. Fot. Wit Hadło
Pracownicy „Naszej Chaty” specjalizują się w domowych pierogach własnej roboty. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Przyrządzają potrawy, obsługują klientów i spełniają się…

Dzięki środkom unijnym osoby niepełnosprawne mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie, pracować w dobrych warunkach i miłej atmosferze. Przykładem takich miejsc pracy jest Nasza Chata – lokal gastronomiczny Zakładu Aktywności Zawodowej w Rymanowie Zdroju.

Projekt pt. „Nasza Chata – lokal gastronomiczny Zakładu Aktywności Zawodowej w Rymanowie Zdroju” realizowany jest w okresie od 1 maja 2014 r. do 30 września 2015 r. W lokalu zatrudniono 16 osób nieaktywnych zawodowo z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym i umiarkowanym ze stwierdzonym upośledzeniem umysłowym lub chorobą psychiczną oraz 5 osób, które pełnią funkcje instruktorów zawodu.

- Dzięki projektowi nasze marzenia mogły się spełnić - mówi Salvatore Di Pasquale, kierownik Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Rymanowie.
– Dzięki projektowi nasze marzenia mogły się spełnić – mówi Salvatore Di Pasquale, kierownik Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Rymanowie.

– Dzięki projektowi nasze marzenia mogły się spełnić – mówi Salvatore Di Pasquale, kierownik Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Rymanowie.

Wsparcie finansowe pozwoliło zakupić kompleksowe wyposażenie zaplecza gastronomicznego oraz wyposażenie sali konsumpcyjnej lokalu i ogródka zewnętrznego w stoliki, ławy i parasole. Najważniejsze jednak, że osoby niepełnosprawne spełniają się w swojej pracy. Tak jest w przypadku pana Łukasza, który z niesamowitą otwartością i poczuciem humoru obsługuje gości, wprowadzając domową atmosferę.

– Jestem kelnerem i obsługuję klientów. Staram się, żeby wszyscy byli zadowoleni – mówi pan Łukasz. – Jestem z Rymanowa, mam blisko, pracuję między ludźmi, w czystym miejscu, muszę wyglądać elegancko. Jestem zadowolony i myślę, że kierowniczki ze mnie też są zadowolone – dodaje.

Blanka Szlachcińska

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leond
Leond
8 lat temu

Pracowałem kiedyś w ochronie SPE… ,gdzie zatrudniają niepełnosprawnych. Ja nie posiadałem i nie posiadam tzw.grupy,lecz firmie zależało tylko na kasie z pefronu. Dziadki siedziały na cieciówkach po 24 godziny za marne grosze na umowach śmieciowych. Wg. mnie trzeba być bardzo zdrowym aby pracować p[o 240 i więcej godzin miesięcznie. W tej firmie niepełnosprawność to ściema i przykrywka. Jak może osoba kaleka jezdzić w konwojach czy w patrolu..Odpowiedz jest prosta duża część tych niepełnosprawnych to zdrowi ludziei,którzy grupy mają POZAŁATWINE za pieniądze tylko po to aby mieć prace.