Nieprzychylny dla gminy Krasne wyrok sądu

- Czekamy na uzasadnienie z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Następnie zapoznają się z nim radni i to oni podejmą decyzję o ewentualnym odwołaniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego - wyjaśnia Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne. Fot. Wit Hadło
– Czekamy na uzasadnienie z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Następnie zapoznają się z nim radni i to oni podejmą decyzję o ewentualnym odwołaniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego – wyjaśnia Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne. Fot. Wit Hadło

KRASNE, RZESZÓW. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie stwierdził nieważność uchwały podjętej przez radnych z gminy Krasne.

Uchwała odrzucająca wniosek o zorganizowanie referendum na terenie gminy Krasne przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie została uznana za nieważną. Czy radni odwołają się od wyroku sądu?

Inicjatorzy referendum lokalnego zarzucili urzędnikom niewłaściwy sposób przeprowadzenia konsultacji społecznych na terenie gminy Krasne. W związku z tym złożyli w gminie wniosek o zorganizowanie referendum. 25 lutego br. Rada Gminy zadecydowała, że referendum nie będzie.

Grupa inicjatywna nie dała za wygraną i zaskarżyła uchwałę do WSA w Rzeszowie, a ten wydał wyrok o nieważności uchwały podjętej przez gminę Krasne. Czy gminni włodarze odwołają się od wyroku sądu? – Czekamy na uzasadnienie z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Następnie zapoznają się z nim radni i to oni podejmą decyzję o ewentualnym odwołaniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego – wyjaśnia Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne.

Według niego, przeprowadzone na terenie gminy konsultacje społeczne doskonale odzwierciedlają stanowisko mieszkańców w tej sprawie. Zorganizowanie referendum przyczyni się tylko do poniesieniem przez gminę dodatkowych kosztów.

– Koszt przeprowadzenia referendum na terenie gminy szacuje się na kwotę 30 – 35 tys. zł – dodaje Woźniak. Jak nas poinformowano, w kwestii wielkości budżetu nie jest to duża kwota, jednak jest ona porównywalna np. z położeniem nakładki asfaltowej na 1 km odcinku drogi i to na ten cel urzędnicy woleliby przeznaczyć te pieniądze.

Rzeszów złożył już wniosek o poszerzenie granic miasta. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rząd do końca lipca.

Gdyby jednak w Krasnem odbyło się referendum, jego wyniki zostaną dołączone do wniosku o zmianę granic.

Agata Flak

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dd
dd
5 lat temu

No i bardzo dobrze! Skoro mieszkańcy chcieli referendum, to nikt nie ma prawa im tego odmawiać.

Bzyk
Bzyk
5 lat temu

Wójt z całą SITWA trzęsą się po wyroku WSA w Rzeszowie, bo perspektywa utrzymania ciepłych posadek się oddala. Wójt mówi, że szkoda pieniędzy na referendum tzn. że nie uznaje ustroju demokratycznego, władza ludu jest najważniejsza i jeśli wymagana ilość podpisów została zebrana to obowiązkiem władzy jest wyznaczyć termin głosowania i referendum przeprowadzić. Tego chcieli inicjatorzy, ale Wójt dla ratowania własnego stołka i posadek sitwy za pieniądze podatników zamówił trzy ekspertyzy prawników, mam pytanie ile publicznych pieniędzy na to zmarnowano? Bo sąd obalił wysnute w ekspertyzach argumenty.. A publiczne pieniądze wydatkowano… Ja proponuję, że z uwagi, że mamy tak „wspaniałą” Radę… Czytaj więcej »

qweert
qweert
5 lat temu

Poziom tej dyskusji sięgnął mułu. NIKT NIKOMU nie zabraniał udziału w konsultacjach. Termin był powszechnie znany. Jeśli ktoś chciał oddał głos. Inicjatorzy referendum obrażają tych, którzy w tym wzięli udział. Mam odczucie jakby ktoś mi napluł w twarz. To jest działanie na zasadzie: w d….e mam jakie jest zdanie innych, będzie tak jak ja chcę.

symplicjusz
symplicjusz
5 lat temu

A jak się ma do 1 km „nakładki asfaltowej” koszt wynajmowania za gminne pieniądze kancelarii prawnych które zasugerowały radzie gminy w Krasnem odrzucenie referendum oraz koszt uczestnictwa gminy w akcji bilboardowej przeciwko powiększaniu Rzeszowa, prowadzonej też z gminnych pieniędzy, na ulicach Rzeszowa?
Co do kosztu referendum poporosimy o wyszczególnienie pozycji składających się na aż tak wysoką kwotę. Czy ktoś ma na tym zarobić?

Wl
Wl
5 lat temu

Szanownemu panu Wójtowi nie odpowiada pozbycie się stanowiska a co za tym idzie to darmowej dużej kasai dlatego cygani, straszy,motaczem aby tylko nie przyłączyć się do Rzeszowa bo Ferenc pokazał by mu jak się pracuje i za ile.pozdrawiam. Nie dajcie się ludzie wodzie za nos. To on jako wójt jest dla was a nie odwrotnie

Mieszkaniec
Mieszkaniec
5 lat temu

Panie Wójcie przestań pan opowiadać takie bajki,koszty referendum-wyłozenie drogi asfaltówką,prosze powiedzieć publicznie ile wynoszą nieprzemyslane decyzje wójta z radą gminy tj pseudo konsultacje,komisje które są zwoływane bezsensownie aby podjąć uchwałę wbrew woli wyborców,bilbordy broniące własnych tyłków a przynoszące wstyd ludziom którzy chcą dobrych zmian Szanowny Wójcie I Rado czas Was mija,a my mieszkańcy pokażemy co oznacza słowo DEMOKRACJA ,WOLNOŚĆ<SPRAWIEDLIWOŚĆ

stary ale jeszcze jary
stary ale jeszcze jary
5 lat temu

Dwa lata władze robiły wode z mózgu jak to będzie żle w tym Rzeszowie, a ludzie co na to? Chcieli referendum żeby móc samemu sie wypowiedzieć za DUŻYM i SILNYM Rzeszowem. A co zrobiła gmina zabroniła referendum :) Tak to „dba” sie o ludzi i ich demokratyczne swobody możliwości wypowiadania sie i samostanowienia o sobie. Dobrze że sąd zainterweniował.

Jak dla mnie jest to podstawa do wyrzucenia tego człowieka z zajmowanej funkcji i to wyrzucenia z wilczym biletem do obejmowania jakichkolwiek stanowisk państwowych!

Franciszek
Franciszek
5 lat temu

przypomina mi tego degenerata Wesołowskiego, który umarł zanim go osądzono ….:(

Krzyś
Krzyś
5 lat temu

Muszą mieć dobrego radcę prawnego w tej Świlczy…albo go nie pytali o zdanie bo sami się lepiej na prawie znają. Desperacja gminnych wataszków zaczyna razić w oczy wszystkich i czas żeby zobaczyli to również mieszkańcy gminy. Żeby nie było nie jestem jako mieszkaniec Rzeszowa zwolennikiem takiego włączania jakie uskutecznia prezydent. Zrobić to na zasadzie pisemnego planu inwestycji dla nowych obszarów na najbliższe kilka lat. Napisać co i za ile zrobi magistrat i ile dokładnie każdy mieszkaniec zapłaci nowych podatków etc. Bez tego wiejscy naganiacze nadal będą robić ludziom wodę z mózgów bo wszystko co „na gębę” można przegadać.

Pisior
Pisior
5 lat temu

BRAWO jednak są ludzie w tym kraju mądrzy którzy nie mylą prawa z kolesiostwem i układami,mieszkańcy zwyciężyliśmy w pierwszej turze teraz wielka potrzeba zmiany rady i szanownego zarządu Gminy Krasne,bo nie można oszukiwać ludzi na własnym terytorium i wciskać upiorne bajki jak to bedzie zle w Rzeszowie,Kpina kpina panowie radni to nie jest ciemnogród

zosia
zosia
5 lat temu

Mieszkańcy po raz kolejny widzicie z kim mamy do czynienia . Na zebraniu wciskają nam kit że referendum kosztuje 30 tyś zł a przecież można to było zrobić za 1 tyś zł za materiały a resztę obsługi społecznie tak jak zbierali głosy w konsultacjach. Wydając pieniądze publiczne na konsultacje , później na kancelarie prawne które nic nie wniosły a pobrały i to nie małą pieniądze no i jeszcze trzeba zapłacić za przegrana sprawę w sadzie i to pewno około 1 zł. Na to pieniądze mieli i nie podnosił z tego tytułu Wójt larum – czyli chodzi tylko i wyłącznie o… Czytaj więcej »

Marek
Marek
5 lat temu
Reply to  zosia

Dodaj do tego jeszcze radnych przecież zrobili sobie pośmiewisko zasiadając w komisji o unieważnieniu referendum , co najgorsze za ta swoją niewiedzę na pewno pobrali jeszcze pieniądze.
Pytanie do przewodniczącego Mikosza czym się wsławił gdzie jego postawa radnego wobec mieszkańców po prostu żenada i jego i tej całej komisji .
Świadectwo już nam o sobie wystawiliście pozostało tylko jeszcze was jak najszybciej rozliczyć.

espero
espero
5 lat temu
Reply to  zosia

Takie referendum, jakiego chcą inicjatorzy to koszt podobny do przeprowadzenia wyborów. Musi być komisja, lokale, itp. Pamiętam, że poprzednie konsultacje w gminie Krasne odbywały się właśnie w taki sposób. Zatem gmina wie ile ją to kosztowało. Pamiętajmy, że Rzeszów średnio co półtora roku zgłasza chęć poszerzenia granic. Niestety prawo jest tak sformułowane, że koszt konsultacji obciąża gminę, której to dotyczy. Czy nie byłoby sprawiedliwe, aby koszt takich konsultacji ponosiło miasto, jako inicjator poszerzenia. Wszyscy zwolennicy poszerzenia miasta kwestionują sposób konsultacji w gminach. Nikt jednak nie zastanawia się czy sposób konsultacji w mieście jest miarodajny. Jeżeli w gminach mają być konsultacje… Czytaj więcej »

Radek
Radek
5 lat temu

Powinno tych ludzi podać się do sądu za złamanie konstytucji, w tej gminie myślą że ich prawo nie dotyczy.

Ozimek
Ozimek
5 lat temu
Reply to  Radek

Bo w tej gminie marnej nie wiedzą że nie maja w tek kwestii nic radni do gadania, wójt im kazał zagłosować na nie tak tez uczynili nie wiedząc co robią . Dlatego ten wójt niech nic o radnych nie mówi bo tak oni głosują jak on zagra.

bartek
bartek
5 lat temu
Reply to  Ozimek

Masz całkowitą rację ale pytam się kto ich wybierał i komu służą .
Ciemniaki nic nie wiedzą a uważają się za marnych geniuszy .
Wiecie teraz z kim macie do czynienia , chyba ze są mądrzejsi jak im się wydaje od sądu od Wojewody od ludzi którzy ich wybrali. Potrafią tylko się pokazywać i bawić ale żeby się pokazywać to trzeba mieć jeszcze jakiś honor i ambicję a oni ani wstydu ciemniaki nie mają . Powiedzą na pewno że sąd jest marny a oni najmądrzejsi razem z Magierskim i Mikoszem wstyd, nie mówiąc o innych .

ROMAN
ROMAN
5 lat temu

No i proszę – władza zawsze wie lepiej nie – cały czas wiedziała od 1945 -a od 1989 wie jeszcze lepiej co maluczkim potrzeba : potrzeba aby tak tańczyli jak oni grają a jak jest „be” no to larum P.klafisz – kto ma honor nie ci na piedestale : Honor to mieli Ci co walczyli np. pod Hodowem -1649. ( 48+50 husarzy + 300 pancernych ) gdzie. przez 6 godzin walki zatrzymali nawałe hana krymskiego +kozaków +lipków razem = 40.000 – i co jak oni stracili 2000 mołojców odstąpili To oni mieli honor nie Ci – dzisiaj Ci przyspawani do… Czytaj więcej »

Zosia
Zosia
5 lat temu

Co to za władza i radni kolejna uchwała ląduje do kosza. Żle to wróży całej radzie. Czas rozpirzyć to towarzystwo wzajemnej adoracji.

lolek
lolek
5 lat temu

pogonić wójta ,odstawić koryto!!!!!

radne z Krasnego
radne z Krasnego
5 lat temu

A my od koryta odgonic sie nie domy !

świński trucht
świński trucht
5 lat temu

To nawet z ryja widać że tak łatwo nie da sie od koryta oderwać

VAN
VAN
5 lat temu

Referendum to w demokracji normalne działanie. W ważnych sprawach cała ludność powinna mieć możliwość wypowiedzieć sie. Widać że pierdzistołkom zależy tak na władzy że posuwaja sie sie aż do łamania swobód obywatelskich. Dobrze że sąd pogroził palcem. Wstyd wożniak wstyd.

klafisz
klafisz
5 lat temu

sądy w Polsce działają tak jak pan prezes Rzepliński po prostu po królewsku i nie ma się, co dziwić ryba psuje się od głowy, tylko, że sędziowie z kasy państwa polskiego pobierają co miesiąc wynagrodzenia rzędu kilkunastu tysięcy złotych przynajmnie z tego powodu byliby ludźmi honoru, ale tu ani honoru, ani zdrowego rozsądku

adonis
adonis
5 lat temu
Reply to  klafisz

sam masz zepsutą głowę

realista
realista
5 lat temu
Reply to  adonis

Sądzisz wg swojej zepsutej.

bartek
bartek
5 lat temu
Reply to  klafisz

Jak byś pajacu znał uzasadnienie sadu to byś mówił całkiem inaczej. Sąd prawie we wszystkich punktach podważył działania Wójta i rady to jest wielki wstyd dla tej formacji która udaje że rządzi gminą , ale najpierw wstyd i ambicję trzeba go mieć. Wójt i radni maja tylko tak zwane korytko a pieniędzmi szastają na prawo i lewo – dlaczego zatrudnili tylu ludzi [ pewno odpryski PO ] a poprzednikowi trzeba przyznać rację że dawał rady . Skoro niema się kompetencji to zatrudnienie za nasze pieniądze tylu ludzi nic nie dało . Wstyd dla radnych a przede wszystkim Przewodniczącego Jachowicza że… Czytaj więcej »

olo
olo
5 lat temu

Ha Ha Ha