Nieszczęśliwa miłość była faworytem młodzieży

(od prawej) Piotr Nowak, Mateusz Kochmański i Domika Wylaź z I LO w Rzeszowie uważają, że matura z języka polskiego na poziomie podstawowym była łatwa. Fot. Marcin Żminkowski
(od prawej) Piotr Nowak, Mateusz Kochmański i Domika Wylaź z I LO w Rzeszowie uważają, że matura z języka polskiego na poziomie podstawowym była łatwa. Fot. Marcin Żminkowski

RZESZÓW. Maturzyści są zadowoleni z tematów na tegorocznej maturze.

Analiza wiersza „Dotyk” Zbigniewa Herberta przegrała z rozprawką na temat nieszczęśliwej miłości w oparciu o fragmenty IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza. W środę, 4 maja, abiturienci szkół średnich zmierzyli się z maturą z języka polskiego, która tradycyjnie rozpoczęła egzaminacyjny maraton.

– Nie było tak źle. Spodziewałam się, że będzie znacznie gorzej. Oczywiście, stresowałam się, przez co musiałam jeszcze raz przeczytać tekst zadania, żeby dobrze zrozumieć polecenia – mówi Dominika Wylaź z I LO w Rzeszowie, która zdecydowała się na pisanie rozprawki nt. „Czy warto kochać pomimo cierpienia?”. – Jest to dla mnie zdecydowanie łatwiejsze niż interpretacja wiersza, który nie tylko trzeba dokładnie zrozumieć, ale jeszcze wziąć pod uwagę, jak zinterpretowałaby go osoba oceniająca maturę. W mojej pracy odwołałam się do „Romea i Julii” oraz tekstów piosenek – dodaje.

Egzamin maturalny sprawdza także umiejętność czytania ze zrozumieniem i wyciągania wniosków. Tym razem Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pytania do fragmentu „Lalki” Bolesława Prusa oraz tekstu popularnonaukowego o zmianach we współczesnym języku. – Tekst dotyczył nowoczesnej formy komunikacji przez SMS-y i maile oraz rządzących się tam zasadach pisowni, z którymi językoznawcy muszą się pogodzić – mówi Mateusz Kochmański z I LO w Rzeszowie.

Żaden ze spotkanych przez nas maturzystów nie zdecydował się na analizę wiersza Herberta. – W rozprawce ma się „wolną rękę”, można posłużyć się własnymi przemyśleniami i doświadczeniami – dodaje Dominika Wylaź. Przed maturzystami kolejne egzaminy – w czwartek z matematyki, w piątek z języka angielskiego, a później z wybranego przedmiotu dodatkowego oraz egzaminy ustne.

Magdalena Pachorek

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments