Niewyspanych pociąga niezdrowa żywność

Fot. Archiwum

Ludzie niewyspani i zarywający noce mają większy pociąg do niezdrowej żywności i jedzą ją w nadmiarze. Tej skłonności nie zaobserwowano u ludzi, którzy spali wystarczająco długo i byli wypoczęci – wynika z ustaleń nowojorskich naukowców.

W oparciu o skan mózgu stwierdzono, że części mózgu generujące emocje nagrody i zadowolenia uaktywniały się u niewyspanych o wiele wyraźniej niż u wyspanych, gdy pokazano im niezdrową, wysokokaloryczną żywność, zaś części kontrolujące zachowanie były przytłumione. Równocześnie nie reagowali oni na zdrową żywność.

Ustalenia te mogą tłumaczyć związek między brakiem snu, a otyłością. – Nasze badania sugerują, że niewystarczający sen powoduje, że niezdrowa żywność zyskuje na atrakcyjności i jest najbardziej satysfakcjonująca. To z kolei może prowadzić do jej konsumpcji w nadmiarze – mówi dr Marie-Pierre St-Onge z uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

Do podobnych wniosków doszła też Stephanie Greer z kalifornijskiego uniwersytetu stanowego w Berkeley. Według niej niedostatek snu zakłóca aktywność przedniej części mózgu, odgrywającej kluczową rolę w kontroli zachowania i dokonywaniu wyborów.

PAP Life, anja

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments