Nowa lista leków refundowanych niewiele zmienia

- Zmiany na lipcowej liście są raczej mało odczuwalne dla ogółu pacjentów. Co prawda w przypadku 458 produktów spadły dopłaty pacjenta, ale spadek powyżej 10 zł dotyczy tylko 47 produktów. Wyższe ceny, powyżej 10 zł, dotyczą zaś 27 preparatów – mówi Lucyna Samborska, prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie. Fot. Artur Getler

PODKARPACIE. Długo działające analogi insulin, lek stosowany w leczeniu jaskry oraz preparaty mlekozastępcze to nowości, które znalazły się na nowej, lipcowej liście leków refundowanych.

Analogi insulin długo działających, które trafiły na listę to: Lantus i Levemir. Pierwszy będzie refundowany dla chorych na cukrzycę typu 1 u dorosłych, młodzieży i dzieci od sześciu lat, a drugi w cukrzycy typu 1 u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od dwóch lat. Refundowany będzie także preparat Taflotan stosowany przy obniżaniu podwyższonego ciśnienia śródgałkowego w leczeniu jaskry oraz mlekozastępcze preparaty Nutramigen i Milupa.

– Na taką decyzję ministerstwa czekało 20 tys. osób w regionie, z czego 10 tys. to dzieci i młodzież do 18 roku życia – mówi Renata Wilczkiewicz, prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Chorych na Cukrzycę. – Niestety na nowej liście refundacyjnej brakuje Onglyzy (saksagliptyny), najczęściej stosowanego leku na cukrzycę, który hamuje rozwój choroby i opóźnia konieczność stosowania insulin. Resort zdrowia uwzględnił tylko potrzeby chorych na cukrzycę 1. stopnia, a zupełnie pominął tych, którzy chorują na cukrzycę typu 2.

Sprawa dotyczy ponad tysiąca chorych w Polsce, którzy będą musieli płacić za lek z własnych środków. Jedno jego opakowanie kosztuje od 200 do 500 zł miesięcznie, w zależności od tego, czy lek jest dostępny w tabletkach czy zastrzykach.

– Fakt wprowadzenia na listę refundowanych insulin długo działających sprawi, że pacjenci na pewno odczują różnicę w cenie. Dotychczas Lantus kosztował 272 teraz 74 zł, a Levemir 325, teraz 90,81 zł – mówi Lucyna Samborska, prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie.

Chorzy mniej zapłacą też za 4 preparaty dotychczas nie refundowane, a stosowane przy odczulaniu w alergiach na pyłki.

Nowości jest niewiele
W lipcowym obwieszczeniu znalazły się 42 programy lekowe (wcześniej programy terapeutyczne), z których tylko jeden jest nowy – refundowany będzie lek z substancją czynną (Botox), stosowany w leczeniu kurczu twarzy i leczenia spastyczności w mózgowym porażeniu dziecięcym. Trzydzieści programów lekowych, w tym m.in. leczenia ciężkich postaci łuszczycy lekami biologicznymi czeka nadal na akceptację. Na listę weszło kilka leków wykorzystywanych w chemioterapii, wśród nich Leukeran i Alkran stosowane w leczeniu przewlekłej białaczki i szpiczaka mnogiego, których ostatnio brakowało na rynku.

Nowa lista refundacyjna daje możliwość refundacji przy stosowaniu poza wskazaniami 158 produktów leczniczych np. metotreksatu w iniekcjach podskórnych w czynnym reumatoidalnym zapaleniu stawów u dorosłych pacjentów oraz w wielostawowej postaci ciężkiego, czynnego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów i w ciężkiej, opornej na leczenie łuszczycy i w ciężkim łuszczycowym zapaleniu stawów.

Anna Moraniec

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments