Nowatorska operacja na urologii

W poniedziałek urolodzy z Rzeszowa dołączyli do grona niewielu ośrodków wykonujących zabiegi implantacji sztucznego zwieracza cewki moczowej. Fot. Wit Hadło
W poniedziałek urolodzy z Rzeszowa dołączyli do grona niewielu ośrodków wykonujących zabiegi implantacji sztucznego zwieracza cewki moczowej. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Unikatowy zabieg implantacji przeprowadzono w poniedziałek na oddziale urologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.

– Tego typu zabiegi od kilku lat wykonywane są w Szwajcarii, skąd pochodzi dr Christophe Llorens, twórca urządzenia i metody. Teraz wszczepianie zwieracza hydraulicznego cewki moczowej stanie się na naszym oddziale standardem w leczeniu nietrzymania moczu u mężczyzn uprzednio leczonych operacyjnie z powodu raka stercza – mówi dr Janusz Ławiński, kierownik Klinicznego Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej w WSS w Rzeszowie.

Dobrą informacją dla pacjentów jest to, ze zabieg jest w całości refundowany przez NFZ. – Nietrzymanie moczu uniemożliwia codzienną aktywność, dramatycznie obniża jakość życia pacjenta, co powoduje, że stają się oni inwalidami. Zastosowanie zwieracza sprawia zaś, że pacjenci w krótkim czasie wracają do aktywności, a niektórzy mogą nawet powrócić do pracy – mówi doktor.

Dopasowuje się do anatomii ciała
Sztuczny zwieracz AUS ZSI375 firmy Zephyr idealnie naśladuje naturalny zdrowy organ. Utrzymuje on cewkę moczową zamkniętą do czasu, aż pacjent będzie chciał oddawać mocz. Wykonany jest z elastomeru silikonowego wypełnionego roztworem z soli fizjologicznej. Składa się z dwóch elementów połączonych rurką odporną na zagięcia. Pompowany mankiet mocowany jest wokół cewki moczowej, a sterowany jest pompką znajdującą się w mosznie (w celu oddania moczu pacjent ją musi nacisnąć). Po dwóch minutach sztuczny zwieracz samoczynnie zamyka wypływ moczu.

– Zalety zwieracza ujawniają się w już w trakcie implantacji. – Łatwo daje się wszczepić, bo nie wymaga łączenia elementów. Elastyczny silikon, z którego jest zbudowany, sprawia, że idealnie dopasowuje się do warunków anatomicznych pacjenta. Sama operacja trwa krótko, a regulację mankieta można zrobić potem. W sumie po 48 godzinach pacjent może opuścić oddział – mówi urolog.

W planach jest wszczepianie zwieracza ok. 30 pacjentom rocznie, docelowo chcielibyśmy poszerzyć wachlarz pacjentów z nietrzymaniem moczu poza osoby z uszkodzonym zwieraczem podczas operacji usunięcia stercza. Nietrzymanie moczu u mężczyzn może występować także z powodu zaburzeń unerwienia dolnych dróg moczowych w następstwie przepukliny oponowo-rdzeniowej, urazowego uszkodzenia rdzenia kręgowego lub rozerwania błoniastego odcinka cewki w następstwie złamań miednicy.

Anna Moraniec

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments