Mamy 50 nowych autobusów. ZDJĘCIA

Tak wyglądają zaprezentowane autobusy firmy Mercedes-Benz i Autosan, która jeżdżą po innych miastach. Ich kolory zostaną zmienione na potrzebny naszego miasta na pomarańczowo-srebne. Fot. Ewelina Nawrot (15)

RZESZÓW. Pasażerowie skorzystają z klimatyzowanych autobusów dopiero pod koniec roku.

Klimatyzacja, kamery, bramki liczące pasażerów i udogodnienia dla niepełnosprawnych oraz wózków dla dzieci – takie wyposażenie znajdzie się w nowych autobusach, które zakupiło miasto. Kiedy pasażerowie będą mogli skorzystać z tych udogodnień?

– Spodziewamy się, że dostawa autobusów nastąpi do końca roku – mówi Łukasz M. Dziągwa, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie. – Dostarczanych będzie siedem autobusów na tydzień, ponieważ nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich na raz – dodaje.

W poniedziałek w Ratuszu doszło do podpisania umów między dwoma firmami, które wygrały przetarg zorganizowany przez miasto na dostawę w sumie 50 autobusów. 30 autobusów zostało zakupionych od firmy Mercedes-Benz, a 20 od firmy Autosan. Wszystkie będą zasilane olejem napędowym. Trzeba za pierwsze trzeba zapłacić prawie 30 mln, a za drugie nieco ponad 15 mln. – To są kwoty brutto, więc trzeba odjąć od nich 23 proc. podatek, a 85 proc. sumy zostanie pokrytych ze środków unijnych – wyjaśnia Dziągwa. Miastu pozostaje do zapłaty 15 proc.

Wciąż nie rozstrzygnięta pozostaje jedna z trzech części przetargu, mianowicie – zakup 30 autobusów zasilanych gazem ziemnym. Biorąca w nim udział firma Turecka zaskarżyła wynik przetargu do krajowej izby odwoławczej. Decyzja ma zapaść w czwartek.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ciekawski
Ciekawski
8 lat temu

A czy kierowcy MPK będą na tyle łaskawi, że udostępnią pasażerom te super wynalazki, jak klimatyzacja czy ten podjazd, które istnieją już w tych najnowszych autobusach? Odkąd jeżdżę komunikacją miejską z dziećmi będących w wózkach nie zdarzyło mi się ani razu, aby kierowca udostępnił taki podjazd. Ba, bardzo ale to bardzo rzadko zdarza się, by autobus niskopodłogowy był obniżany w celu ułatwienia wyjścia bądź wejścia. Zastanawiam się po co te nowe autobusy? Dla szpanu? Bo jak mają funkcjonować na tej samej zasadzie, co teraz – to na co nam to?