Nowi Parlamentarzyści z Podkarpacia

 

 

 SEJM

Okręg rzeszowsko-tarnobrzeski

Platforma Obywatelska

Renata Butryn
Urodzona w Dębicy w 1959 roku. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posłanka na Sejm RP.

 

 

 

Mirosław Pluta
Urodzony w Baranowie Sandomierskim. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nauczyciel. Wszedł do Sejmu za Jana Tomakę.

 

 

 

Zbigniew Rynasiewicz
Poseł Akcji Wyborczej Solidarność, były starosta leżajski i wójt Grodziska Dolnego. Ostatnio szef sejmowej Komisji Infrastruktury w Sejmie. Przewodniczący podkarpackich struktur PO.

 

 

Krystyna Skowrońska
Od trzech kadencji parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej. Urodzona w 1954 roku w Mielcu. Absolwentka UMCS w Lublinie. Dyrektor Banku Spółdzielczego w Przecławiu.

 

 

Prawo i Sprawiedliwość

Zbigniew Chmielowiec
Były burmistrz Kolbuszowej. Absolwent Politechniki Krakowskiej na wydziale inżynierii sanitarnej. Poseł na Sejm RP.

 

 

 

Kazimierz Gołojuch
Urodzony w lutym 1964 w Łańcucie. Z wykształcenia mgr mechanizacji rolnictwa Akademii Rolniczej w Krakowie. Były wójt gminy Czarna Łańcucka.

 

 

 

Józefa Hrynkiewicz
Polityk społeczny, demograf, socjolog, prof. dr hab. w Instytucie Nauk Stosowanych na Uniwersytecie Warszawskim.

 

 

 

Kazimierz Moskal
Nauczyciel. Poseł dwóch kadencji. Urodzony w Żyrakowie w 1962 roku. Absolwent Akademii Pedagogicznej w Krakowie.

 

 

 

Stanisław Ożóg
Szef podkarpackich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Były starosta rzeszowski. Urodzony w Sokołowie Małopolskim. Absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie. Geodeta. Poseł PiS.

 

 

Krzysztof Popiołek
Urodzony 16 lutego 1956 w Babulach.. Były wiceprezydent Mielca. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Poseł poprzedniej kadencji.

 

 

 

Andrzej Szlachta
Prezydent Rzeszowa w latach 1099-2002. Dr nauk technicznych. Absolwent Politechniki Warszawskiej i Rzeszowskiej. Nauczyciel akademicki. Poseł na Sejm.

 

 

 

Jan Warzecha
Urodzony 21 kwietnia 1959 roku w Jodłowej. Ukończył wydział ekonomiki produkcji i obrotu rolnego Akademii Rolniczej w Krakowie.

 

Polskie Stronnictwo Ludowe

Jan Bury
Urodzony 1 października 1963 roku w Przeworsku. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Poseł PSL od 1991 roku z przerwą w latach 1997-2001. Wiceminister skarbu państwa.

 

 

 

Ruch Palikota

Dariusz Dziadzio
Ma 36 lat, mieszka w Rzeszowie. Jest absolwentem Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Ma żonę Magdalenę i syna Adama. Prowadzi własną działalność gospodarczą i zajmuje się programami rozwoju dla kadry menedżerskiej z zakresu rozwoju przywództwa.

 

 

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Tomasz Kamiński
Ma 32 lata. Urodzony w Rzeszowie. Poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wiceprzewodniczący Klubu Poselskiego SLD.

 

 

Okręg krośnieńsko-przemyski

 

Platforma Obywatelska

 

 

Małgorzata Chomycz
Wojewoda podkarpacka. Urodzona 27 stycznia 1978 roku w Lesku. Ukończyła studia z zakresu filologii klasycznej na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL. Była asystentką parlamentarzystów PO i dyrektorką biura tej partii w Rzeszowie. 27 grudnia 2007 została powołana na stanowisko wicewojewody podkarpackiego. W grudniu 2010 powołano ją na stanowisko wojewody.

 

 

Marek Rząsa
Urodzony 4 października 1957 w Rzeszowie. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, Wydział Wychowania Fizycznego – mgr wychowania fizycznego.

 

 

Piotr Tomański
Urodzony 25 06 1969 roku w Przemyślu, były wójt Żurawicy. Niegdyś działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ostatnio poseł Platformy Obywatelskiej. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Rzeszowskim.

 

 

Polskie Stronnictwo Ludowe

Mieczysław Kasprzak
Urodzony 30 marca 1953 roku w Jarosławiu. Poseł od wielu kadencji, były starosta jarosławski, obecnie wiceminister gospodarki. Absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie na Wydziale Ekonomiki Produkcji i Obrotu Rolniczego.

 

 Prawo i Sprawiedliwość

 

 

 Piotr Babinetz
Poseł VI kadencji, były radny sejmiku wojewódzkiego. Urodzony 9 września 1969 w Krośnie. Absolwent wydziału nauk historycznych i pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

 

 

Mieczysław Golba
Poseł V i VI kadencji Sejmu RP. Wiceprezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Przedsiębiorca.

 

 

 

Marek Kuchciński
Urodzony 9 sierpnia 1955 roku w Przemyślu. Absolwent Pomaturalnego Studium Ogrodnictwa. Poseł od 2001 roku, obecnie wicemarszałek Sejmu.

 

 

 

Stanisław Piotrowicz
Urodził się 19 lipca 1952 r. w Bochni. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 1978 r. złożył egzamin prokuratorski. W latach 1990-2005 był prokuratorem w Prokuraturze Wojewódzkiej (przekształconej w Prokuraturę Okręgową). Od 2005 r. jest członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Od czerwca do listopada 2007 r. był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

 

Bogdan Rzońca
Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Pracował jako nauczyciel, był następnie dyrektorem Zespołu Szkół Ekonomicznych w Jaśle. W latach 1997 – 1998 pełnił funkcję wojewody krośnieńskiego. Po wyborach samorządowych w 2006 roku objął stanowisko wicemarszałka.

 

 

Kazimierz Ziobro
 Wicemarszałek województwa podkarpackiego od 2006 do 2010. Urodzony 12 lipca 1949 w Nowej Wsi Czudeckiej. Ukończył w 1975 studia z zakresu teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

 

 

Ruch Palikota

 

 

Małgorzata Marcinkiewicz
Urodzona 26 stycznia 1962 roku w Przemyślu, mieszka w Jaśle. Wykształcenie średnie. Z wykształcenia chemik z wykonywanego zawodu handlowiec. Specjalizuje się w rynkach wschodnich. Matka dwojga dzieci.

 

 

SENAT

 

 

Kazimierz Jaworski
Urodził się 5 marca 1956 r. w Chmielniku. W latach 1990-2004 był wójtem Gminy Chmielnik, a w latach 2006-2007 – wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Podkarpackiego. W latach 2005-2006 był doradcą do spraw społecznych wsi ministra rolnictwa, a w latach 2006-2007 – doradcą prezesa Rady Ministrów. Senator dwóch kadencji.

 

 

Andrzej Matusiewicz
8-letni adwokat z Przemyśla popierany przez PiS, został senatorem w okręgu obejmującym powiaty: bieszczadzki, jarosławski, leski, lubaczowski, przemyski, przeworski, sanocki i Przemyśl. Przewodniczący sejmiku wojewódzkiego poprzedniej kadencji.

 

 

 

Władysław Ortyl
Senator VI kadencji. Członek senackiej komisji obrony narodowej. Wychowany w Mielcu.

 

 

 

Janina Sagatowska
Senator IV i V kadencji Senatu. Zastępca przewodniczącego Komisji Emigracji i Polaków za Granicą.. Członek Komisji Ochrony Środowiska. Zastępca przewodniczącego Klubu Senatorskiego “Blok Senat 2001”.

 

 

 

Alicja Zając
Urodziła się 26 czerwca 1953 r. we Wrocławiu. Ukończyła studia na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego.W latach 2006-2010 była przewodniczącą Rady Powiatu w Jaśle. Jest prezesem Podkarpackiego Zarządu Okręgowego PCK w Rzeszowie. Wdowa po tragicznie zmarłym w katastrofie pod Smoleńskiem senatorze Stanisławie Zającu, ma dwoje dzieci.

0 0 votes
Article Rating
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
babcia zosia
babcia zosia
10 lat temu

i jak wam teraz -macie zgagę-uwierzyliście chorym wizjom wodza a, tu król jest nagi jak Jezusek w szopce

pryszczaty
pryszczaty
10 lat temu

a,te zające to już zajęcie klanowe-parlament tylko w głowach-pewnie już wnuczki sposobią do funkcji.Sodoma.

jacy "nowi" ?
jacy "nowi" ?
10 lat temu

ci sami. od lat ci sami!