Nowy mural w ramach ESK gotowy

Mural inspirowany jest twórczością rzeszowskiego fotografa z okresu Galicji, Edwarda Janusza. Fot. UM Rzeszów

RZESZÓW. W ramach Europejskiego Stadionu Kultury Rzeszowska Mapa Murali i Graffiti wzbogaciła się o nową pozycję. W rejonie ul. Reymonta powstał mural inspirowany twórczością rzeszowskiego fotografa z okresu Galicji – Edwarda Janusza.
Dokładnie 1 czerwca ruszyły prace nad nowym muralem. Pogoda była sprzyjająca tego typu działaniom, dlatego trzech artystów: Michał Czerko, Michał Mach i Dominik Moryń, już zakończyło swoje dzieło. Nowy „malunek” zdobi wiadukt Śląski i powstał w ramach festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury. Nazwa muralu to „Punkt widzenia” i nie jest ona przypadkowa. Jego bohaterką jest Irena Elgas-Markiewicz, wnuczka Leopoldyny Januszowej i Edwarda Janusza. Ten ostatni był znanym rzeszowskim fotografem w okresie Galicji. Malunek zajmuje 300 mkw. i jest wykonany w kolorze. Centralna część kompozycji nawiązuje do zdjęć archiwalnych i ukazuje fotografującą kobietę. Tła wykorzystywane do zdjęć w przeszłości zostały użyte do stworzenia drugiego planu. Pojawiające się elementy na bocznych ścianach otwierają kompozycję w kontekst przestrzenny. Mural swoją formą ma zwrócić uwagę przechodniów, stanowić bodziec do refleksji i swobodnej interpretacji.

kl

5 24 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wanimet
2 dni temu

Want and effortless approach to do Emini S&P trading? Google Emini S&P Trading Secret to learn more.

maniek
maniek
3 dni temu

Niedługo jakaś Julka KJW zniszczy mural napisem „ku.wa” „jeb.ć” „wypierrrrrrr.lać”

ciotka z Ropczyc
ciotka z Ropczyc
2 dni temu
Reply to  maniek

A co bedo malowac byle kogo. Tylko przezesa Kaczynskiego trzeba malowac bo Prezes Kaczyński chce dobra dla narodu ale mu te KOMUCHY nie dajo.