Obowiązkowa rejestracja każdej ciąży

Fot. Pixabay

O tym, że rządzący coraz bardziej, kolokwialnie mówiąc, zaglądają Polakom do łóżek wiadomo, od dłuższego czasu. Senator Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Brejza ujawnił tymczasem, że już od Nowego Roku wszelkie podmioty lecznicze będą wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej dane o pacjentkach w ciąży! A wszystko to w ramach nowelizacji przepisów wprowadzanej przez ekipę rządzącą. Brejza w trybie interwencji senatorskiej już zapytał resort zdrowia, czemu ma służyć rejestrowanie ciąż Polek i kto wpadł na taki „genialny” pomysł. 

– Rząd od 1.I wprowadza rejestrację ciąż. Wszelkie podmioty lecznicze będą wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej info o pacjentkach z ciążami. Skierowałem w tej sprawie interw. do Min. Zdrowia. Domagam się wyjaśnień: – Kto zainicjował tę zmianę? – jaki jest jej faktyczny cel? – napisał senator KO (pisownia oryginalna), a swój tweet uzupełnił o dokumenty dotyczące noweli przepisów zaplanowanej przez rządzących. W kolejnym tweecie Brejza poinformował, że pytania o ten kuriozalny pomysł skierował także do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w jednym, czyli Zbigniewa Ziobry. Konkretnie senator KO zapytał Ziobrę o to, czy on lub podlegli mu prokuratorzy kierowali „jakiekolwiek sugestie/oczekiwania” do Ministerstwa Zdrowia związane z realizacją „tak zwanego wyroku tak zwanego Trybunału Konstytucyjnego”. Chodziło oczywiście o zeszłoroczny wyrok TK Julii Przyłębskiej, w myśl którego za niezgodną z konstytucją RP uznano legalną aborcję, gdy płód posiada wady letalne.

Obligatoryjna informacja o ciąży

Co tak naprawdę zakłada nowela rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminu przekazania tych danych do Systemu Informacji Medycznych, przed którą ostrzega Brejza? Zacznijmy od tego, jak sprawa wygląda obecnie. Otóż w myśl jeszcze obowiązujących przepisów w tej chwili do Systemu Informacji Medycznej wprowadzane są wyłącznie dane pozwalające na zidentyfikowanie pacjenta. Po planowanej przez władzę zmianie do SIM mają trafiać takie informacje, jak te o alergiach pacjentów, ich grupie krwi, a także i ciążach pacjentek. Mowa tu, co warto podkreślić, także o ciążach w początkowej ich fazie. W zasadzie być może w normalnych okolicznościach i w normalnym kraju taki zapis w nowelizacji przepisów nie wzbudziłby niczyjego niepokoju. Jednak nie żyjemy w normalnym kraju, a okoliczności są takie, że władza systematycznie chce ograniczać prawa kobiet o decydowaniu o sobie i swoim rodzicielstwie. Nie uspokaja w tej kwestii odpowiedź na wywołaną przez Brejzę „burzę” Centrum e-Zdrowie Ministerstwa Zdrowia: – Konieczność raportowania i pozyskania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi, m.in. związanymi z ordynowaniem leków – pozwoli w przyszłości na uniknięcie przepisania leków niewskazanych przy ciąży oraz w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie w przypadku niemożności pozyskania informacji od pacjenta. Ponadto wykorzystanie informacji o ciąży jest niezbędne do weryfikacji uprawnień dodatkowych, jak np. uprawnień ciężarnych do otrzymania bezpłatnych leków lub prawa dostępu do świadczeń poza kolejnością – przekazało w komunikacie Centrum.

Holandia chce pomóc Polkom

Jakieś wyjaśnienie podać musiano, ale nikt rozsądny nie ma wątpliwości, że nowelizacja przepisów ma najprawdopodobniej na celu ograniczenie tzw. turystyki aborcyjne, a może być także „przymiarką” do zmiany prawa w kierunku karania kobiet za aborcję. Jeśli chodzi o tzw. turystykę aborcyjnąj, to była ona popularna jeszcze przed zaostrzeniem przepisów aborcyjnych przez TK Przyłębskiej. Teraz, gdy niemożliwe jest legalne usunięcie ciąży, gdy płód ma wady letalne, wyjazd za granicę w celu wykonania tam aborcji stanie się jeszcze popularniejszy. Tym bardziej, że pomocną dłoń do kobiet w takiej sytuacji wyciąga na przykład Holandia. Ostatnio parlament tego kraju postanowił, że rząd będzie mógł finansować dostęp do bezpiecznej aborcji dla obywatelek krajów Europy, gdzie ograniczono prawa kobiet. Na liście takich krajów znalazła się Polska. Holenderscy parlamentarzyści nie kryją, że ich decyzja to reakcja na śmierć pani Izabeli z Pszczyny.

Zdecydowanie negatywna ocena

Co na temat nowelizacji przepisów mówią politycy opozycji łatwo się domyślić, ale i w obozie rządzącym pomysł z rejestracją ciąż najwyraźniej wywołał konsternację. – Pojęcie mam, ale się nie wypowiem – powiedział Marek Kuchciński, eksmarszałek Sejmu z PiS, pytany o nowelę. Rozmowniejszy okazał się senator z PiS, Jan Maria Jackowski, który wspomniał, że na ten temat rozmawiał z kobietami ze swej rodziny i… – Wolałbym nie powtarzać co mówiły – przyznał senator, który nie po raz pierwszy mówi „innym głosem” niż jego partyjni koledzy. Jackowski dopytywany, co konkretnie mówiły o noweli „jego” kobiety, wyznał w końcu: – Ocena tego jest jednoznacznie negatywna!
Problem w tym, że nasza władza nie przejmuje się tym, co obywatele uważają za negatywne, tylko o ile tak się jej zachce, to sobie to wprowadza. Pokazał to dobitnie wyrok TK Przyłębskiej z zeszłego roku, który wywołał protesty w całym kraju. Teraz rządzący znów chcą upodlić kobiety i odebrać im kolejne prawa. Senatorze Brejza, brawo za czujność!

2.1 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rysiek z uk
Rysiek z uk
2 dni temu

A z ko…ścioł…a też będą zgłaszać,

ojp
ojp
2 dni temu

Tak jak przeszli z papierowej recepty na E recepte tak rezygnują z papierowej karty pacjenta. I to tyle,koniec sensacji😉 Taka forma będzie wprowadzana po 1 stycznia 2022. Wszystkie dane grupa krwi, przebyte choroby, szczepienia, operacje, dawkowanie leków, urazy, złamania, ciąże…

Moja żona przecież gdy rodziła to w karte wpisywali nawet poziom cukru we krwi. Takie wrażliwe dane w wersji elektronicznej będą tylko do wglądu przez lekarza tak jak dziś to ma miejsce w wersji papierowej. PO chce zrobić z tego sensację tyle że takie dane lekarz pierwszego rodzinny długopisem wpisywał od lat 90-tych a teraz będzie to robił przez klawiaturę.

Raz sierpem raz młotem
Raz sierpem raz młotem
3 dni temu

Mam rozumieć, że redaktorka jest za zabijaniem niewinnych dzieci, współczuję.

bloger
bloger
2 dni temu

czytaj komiksy

radek
radek
3 dni temu

Nikt nie wie,co ta władza jeszcze wymyśli aby dokuczyć kobietom. Ten rejestr zapewne będzie od razu w prokuraturze ministra Ziobro.

katolik z Fary
katolik z Fary
3 dni temu
Reply to  radek

I w taki oto sposob Kosciol Katolicki i PiS w Polsce zmusza mlodziez do homoseksualizmu. Prezes uwaza ze TYLKO jego postawa seksualna jest POPRAWNA ! (z kotem ?) PiS po uzgodnieniu z Episkopatem w Polsce powzial wiekszoscia glosow PUFNA USTAWE przeglosowana przez poslow PiS-u, ktora bedzie nadzorowana przez Prezesa i czopkow Macierewicza, Ziobry itd ze stosunki dopochwowe dla mlodych maja byc zakazane przed slubem. Jedynie stosunek analny (w odbytnice) przed slubem ma byc dopuszczalny, jako ze blona dziewicza MUSI pozostac nienaruszona. Obecnie wedlug Przykazan PiS i Prezesa w kolaboracji z miescowym proboszczem Kosciola Katolickiego ktory bedzie sprawdzal osobiscie ze PÓLDZIEWICE… Czytaj więcej »

brzeszczotuńcio
brzeszczotuńcio
2 dni temu
Reply to  radek

Ta notka prasowa bez podpisu ma sugerować, że każda ciężarna kobieta, która nie urodzi, a była zarejestrowana jako ciężarna, będzie podejrzana o aborcję. Starzy towarzysze z bezpieczeństwa są z was dumni w temacie na „odcinku – kombinacje operacyjne”.

radek
radek
2 dni temu

Skoro twoje środowisko pęka z dumy,powiedz jeszcze, od jakiego momentu będzie rejestracja ludzkich inkubatorów. Według rządzących życie zaczyna się od momentu zapłodnienia jaja.

rechotnik
rechotnik
3 dni temu

A ja bym jeszcze wprowadził OBOWIĄZKOWY Rejest Stosunków Seksualnych !

Starsza pani
Starsza pani
2 dni temu
Reply to  rechotnik

WYCOFAĆ ze sprzedazy wszelkie diabelskie wynalazki jak gumy i druciane skrętki.
TYLKO naturalne środki antykoncepcyjne w postaci kalendarzyka,ewentualnie seks analno-oralny

proboszcz
proboszcz
50 minut temu
Reply to  Starsza pani

Zapomniała Pani jeszcze napisać że NIE WOLNO PRZERYWAĆ a ma być nalewana w pochwe sperma DO PEŁNA !

bloger
bloger
3 dni temu

Podziemie aborcyjne w Polsce ma się dobrze, mimo nasilonych represyjnych dzialań polskiego episkopatu i etatowych kapelanów policji.Panie tylko powinny udać się do kompetentnego lekarza ,żeby znowu cieszyć się życiem,bez wyjeżdżania za miedzę ,do Lwowa ,albo na Słowację