Od „A” do „D” – nowe kategorie szpitali

Centrum Medyczne w Łańcucie, mając w swoich strukturach jedyny na Podkarpaciu oddział psychiatrii dziecięcej oraz wysokiej jakości aparaturę i specjalistyczną kadrę, powinno trafić do najwyższej kategorii. Czy tak będzie w rzeczywistości, przekonamy się niebawem. Fot. Wit Hadło

– Na ten moment toczymy długie dyskusje, czy kategoryzację szpitali powinniśmy definiować jako bardzo szeroki miks wskaźników: jakościowych, operacyjnych, finansowych i klinicznych, czy raczej ocenę w większości skoncentrować na sytuacji finansowej – powiedział wiceminister zdrowia, Sławomir Gadomski, podczas Konferencji Zmiany w Ochronie Zdrowia, organizowanej przez Wolters Kluwer Polska we współpracy z Instytutem Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. – Będziemy oczekiwali, że niektóre podmioty podejmą trudne przekształcenia niewykorzystanych oddziałów szpitalnych, jak: ginekologia i położnictwo, interna, pediatria– w miejsca opieki długoterminowej – dodał.

Nowa ustawa przewiduje między innymi powołanie Agencji Rozwoju Szpitali (ARS), która zyskać ma szerokie uprawnienia. Z jednej strony ARS ma zadbać o restrukturyzację placówek w najgorszej sytuacji finansowej, z drugiej zaś o rozwój tych w dobrej kondycji. Szpitale zostaną podzielone na cztery kategorie: od A – dla najlepszych do D – dla najsłabszych. Zmieni się też dotychczasowa sieć szpitali i zasady ich finansowania.

Co zadecyduje o podziale?

– Szczerze? Nic jeszcze nie wiem o nowych planach podziału szpitali na kategorie. Uważam jednak, że Centrum Medyczne w Łańcucie, mając w swoich strukturach jedyny na Podkarpaciu oddział psychiatrii dziecięcej oraz wysokiej jakości aparaturę i specjalistyczną kadrę, powinno trafić do najwyższej kategorii – mówi Adam Krzysztoń, starosta łańcucki. O kryteria, które zadecydują o przyznaniu danej kategorii oraz czy kryteria jakościowe w dwóch projektowanych ustawach (restrukturyzacyjnej oraz o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta) będą ze sobą powiązane, podczas debaty pytali obecni na niej dyrektorzy szpitali. – Na razie nie ma ostatecznej decyzji, ale w średnim i długim terminie te ustawy będą stanowiły jeden pakiet zmian w sektorze szpitalnictwa, będą kompatybilne i źródła danych z ustawy o jakości będą wykorzystywane w ustawie o restrukturyzacji – zaznaczył Sławomir Gadomski i dodał: – Musimy odwrócić piramidę świadczeń. Jestem przekonany, że w wielu miejscach w Polsce doszło do wyścigu na świadczenia specjalistyczne. Każdy szpital chciał się czymś wyróżnić. I to jest zła droga, z niej musimy zawrócić i pokazać, że trendem będzie rozbudowa usług podstawowych, mocnej diagnostyki, opieki długoterminowej, rehabilitacji blisko pacjenta – wyliczał. – Opieka długoterminowa to obszar, w którym za chwilę pokażemy kierunek przez nas preferowany. Będziemy oczekiwali, że niektóre podmioty podejmą trudne przekształcenia niewykorzystanych oddziałów szpitalnych, jak: ginekologia i położnictwo, interna, pediatria w miejsca opieki długoterminowej – podsumował.

Poprawić jakość zarządzania

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski zaznacza, że plan utworzenia Agencji Rozwoju Szpitali wynika między innymi z doświadczeń pandemii COVID-19. – Brak odpowiedniej koordynacji i jednolitej polityki właścicielskiej prowadził bardzo często do problemów z rozwijaniem odpowiedniej infrastruktury covidowej – tłumaczył podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. – Widzimy również, że polityka inwestycyjna w lecznictwie jest rozproszona, realizowana oddzielnie przez poszczególnych właścicieli placówek, a tym samym nieefektywna. Planowane zmiany w szpitalnictwie zakładają też poprawę jakości zarządzania, między innymi utworzenie korpusu menedżerskiego. Certyfikacją osób, które mogłyby zarządzać szpitalami publicznymi, także zajęłaby się Agencja Rozwoju Szpitali.

Anna Moraniec

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kolo
kolo
3 dni temu

A ile będą zarabiać członkowie ars i wedle jakiego klucza będą zatrudniani? No i mamy zamykanie oddziałów pediatrycznych czyli chu.j z tymi co się urodzą – ot ochrona życia wg. PiS debili :)

pete
pete
3 dni temu

już nie tacy próbowali reformy szpitali, nic z tego nie wyjdzie.

chory
chory
3 dni temu
Reply to  pete

A czego oczekujesz jak każde wpompowane mld w szpitale nie idą w poprawę jakości usług tylko wynagrodzenia medyków którym ciągle malo i mało.

kolo
kolo
3 dni temu
Reply to  chory

A czego się spodziewasz jak wszystko drożeje, a wzrost inflacji nie chce się zatrzymać? :)

xyx
xyx
2 dni temu
Reply to  kolo

I dlatego pensja ma być x3 w górę???

red
red
3 dni temu
Reply to  pete

I co to da że szpital dostanie kolejne pieniądze jak co chwilę się słyszy że lekarze kazali iść komuś do domu a tam zdrowy im umiera.