Od stycznia nowe prawo jazdy

Fot. MTBiGM

KRAJ.PODKARPACIE. Wiemy już jak będzie wyglądał wzór prawa jazdy.

Od przyszłego roku zmianie mają ulec przepisy dotyczące przeprowadzania egzaminów teoretycznych na prawo jazdy. Dojdą też nowe kategorie uprawnień, a wraz z nimi inny wzór samego dokumentu.

Nowe przepisy dotyczące prawa jazdy mają wejść w życie 19 stycznie 2013 roku. Wraz z nimi pojawią się oferty szkoleń na uprawnienia, których do tej pory nie było. Będzie to m.in. prawo jazdy kategorii AM, które da uprawnienia do prowadzenia skuterów i mikrosamochodów. Ma być ono dostępne już od 14 roku życia.

Kolejną kategorią będzie A2, dająca uprawnienia na lekkie motocykle o mocy do 35 KW. Ta kategoria będzie dostępna dla każdego po ukończeniu pełnoletności.

Zmiany te wprowadzą konieczność uaktualnienia wzoru dokumentu. Nowy dokument będzie zgodny ze wskazówkami zawartymi w unijnej dyrektywie. Największym szokiem dla kierowców może być fakt, że prawo jazdy będzie miało 15 letni okres ważności. Po upływie tego czasu konieczne będzie wyrobienie nowego dokumentu.

 

 

 

 

 

 

Blanka Szlachcińska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu

A mnie marzy się od 1.stycznia 2013 rozsądny nowy rząd zdolny do tworzenia prawa na dłużej niż jedna kadencję, i nie czerpiący jedynych dochodów z łupienia kierowców mandatami planowanymi w budżecie, podwyższający co kwartał akcyzę i zarazem ceny na paliwo, ograniczający strefę biurokratyczna w tym wymyślanie kolejnych zmian to koloru tablic rej, praw jazdy, kart parkingowych dla niepełnosprawnych itd!!.
O naprawie i budowie bezpiecznych dróg i autostrad nie wspominając , be marzenia są nierealne od kilku lat??

DNS
DNS
8 lat temu

No nareszcie skończy się jazda gówniarzy bez prawa jazdy na przerabianych skuterach. NARESZCIE!

Kamil
Kamil
8 lat temu
Reply to  DNS

I tak młodzi będą przerabiać skutery, żeby lepiej śmigały. aTo że dadzą nowe kategorie prawa jazdy to nic w tym nie zmieni.