Odkryli dziesiątki szkieletów dzieci

Prace archeologiczne w Jeżowem potrwają jeszcze dwa tygodnie, ale już można uznać je za jedno z najbardziej sensacyjnych odkryć w naszym regionie na przestrzeni ostatnich lat. Fot. Małgorzata Rokoszewska

JEŻOWE. Sensacyjne odkrycie archeologiczne na Podkarpaciu! Wykopano już 113 szkieletów, w tym głównie szczątków dzieci.

113 szkieletów odkryto na terenie gminy Jeżowe w powiecie niżańskim podczas prac archeologicznych. Ponad 80 procent z nich to szczątki dzieci. Jak szacują badacze, cmentarz pochodzi z przełomu XVI – XVII wieku. Wielu zmarłych miało włożoną do ust monetę.

– Jest to dla nas niezwykle ważna sprawa, gdyż podczas prac budowlanych przy budowie drogi S19 zostały odkryte groby naszych przodków. Od kilku tygodni trwają prace ekshumacyjne i wydobyto już ponad 100 szczątków, głównie dzieci z XVI – XVII wieku – powiedział wójt gminy Marek Stępak.

W piątek zespół pracujących przy wykopaliskach badaczy oraz wójt gminy spotkał się z dziennikarzami, aby przedstawić informację na temat niezwykłego odkrycia i opowiedzieć o planach związanych z wydobyciem szczątków, które skrywała jeżowska ziemia przez nawet 300 lat.

Prace na terenie przysiółka Jeżowe – Pikuły rozpoczęły się po tym, jak pracownicy budujący trasę szybkiego ruchu S19 natknęli się na pierwsze pochówki. Prace przy budowie ekspresówki wstrzymano i zarządzono prace archeologiczne.

Groby, o których istnieniu nikt nie wiedział, znajdowały się na głębokości od półtora do dwóch metrów. Kwatera, do której dotarli archeologowie to najprawdopodobniej część większego cmentarza, na którym chowani byli najmłodsi mieszkańcy pierwszej tutejszej parafii, która erygowana była w 1604 roku. Jak informuje archeolog Katarzyna Oleszuk, do czasów współczesnych przetrwały zapiski wizytacji biskupów krakowskich, z których wynika, że na terenie obecnego Jeżowe znajdowała się wówczas parafia, szkoła, plebania, dzwonnica i cmentarz.

– Wiemy już, że jest to cmentarz warstwowy. Groby nadlegają. Jak eksplorujemy grób to pod nim bezpośrednio znajdują się kolejne groby. Cmentarz ten na pewno był używany 100 – 120 lat – mówi Katarzyna Oleszuk.

Odkryte w Jeżowem szkielety ułożone są poziomo, być może ciała były zawijane w płótna, ale te się nie zachowały. Na pewno nie były wkładane do trumien.

Mnogość odkrytych szkieletów pozwoli na przeprowadzenie niezwykle ciekawych badań antropologicznych. Już w pierwszych oględzin wynika, że część pochowanych dorosłych i dzieci miało anemię, cierpieli także na inne choroby.

Dla ekshumowanych szczątków znajdzie się nowe, godne miejsce pochówku.

– Chcemy, żeby te szczątki zostały umieszczone indywidualnie w małych trumienkach i będziemy zabiegać o to i wierzymy, że tak się stanie, aby był godny pochówek, w godnym miejscu na obecnym cmentarzu przy parafii w Jeżowym – zapowiada wójt gminy Jeżowe Marek Stępak.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments