Odmulanie zalewu ruszy pod koniec sierpnia?

Fot. Wit Hadło

– Planujemy ruszyć z pracami dotyczącymi odmulania zalewu na rzecze Wisłok w Rzeszowie pod koniec sierpnia i zakończyć je w połowie marca – mówi Krzysztof Gwizdak, rzecznik rzeszowskich Wód Polskich. Nadal w tym zakresie trwają jednak rozmowy z RDOŚ-em.

Odmulanie zalewu na Wisłoku w Rzeszowie, którego celem jest wydobycie osadu, usunięcie szuwarów oraz powiększenie koryta, ruszyło w 2019 r. Pierwszy etap zrealizowano zgodnie z harmonogramem, lecz jesienią 2020 r. prace rozpoczęły się z opóźnieniem. Po wielu perturbacjach Wody Polskie zerwały umowę na wykonawstwo z wcześniejszą firmą i wyłoniły nowego wykonawcę (Transpol Lider). Firma od grudnia ub.r. zajęła się wywożeniem osadu z geotub znad Wisłoka i odsysaniem mułu z dna zbiornika. Efektywność działań pokrzyżowała jednak sroga zima i niskie temperatury. Przez długi czas refuler w ogóle nie był włączany. Łącznie prace trwały do końca lutego, kiedy rozpoczął się sezon lęgowy.
W tym sezonie prace powinny rozpocząć się 15 października (po zebraniu kotewki orzech wodny oraz usunięciu szuwarów), lecz jak wskazują Wody Polskie, inwestycja może ruszyć nieco wcześniej. – Planujemy rozpocząć prace dotyczące odmulania zalewu już od końca sierpnia i zakończyć je w połowie marca. Dzięki tym kilku dodatkowym tygodniom wykonawca będzie mógł zrealizować cały zakres założonej inwestycji – informuje Krzysztof Gwizdak. Jak słyszymy, ostateczna decyzja w tej sprawie nie zapadła, a Wody Polskie nadal czekają na decyzję o warunkach przeprowadzenia działań od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Sprawa powinna rozstrzygnąć się na początku przyszłego miesiąca.
Mieszkańcy dopytują jednak, jakie prace od kilku dni prowadzone są na terenie obecnego placu budowy. – Trwają działania przygotowawcze do odmulania zalewu. Trwa układanie na pontonach taśmociągu, który ma transportować urobek. Ponadto w tym roku oprócz refulera pojawi się koparka wieloczerpakowa, która pozwoli wydobywać urobek mniej nasączony wodą, dzięki czemu będzie on na bieżąco wywożony – podkreśla Gwizdak.

Kamil Lech

4.9 35 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkniec
mieszkniec
6 dni temu

Tym pseudo odmulaniem powinno to się CBA zająć. Po co rozebrali postawiony na jesień taśmociąg? Żeby nowy taśmociąg postawić? A stary taśmociąg nie załączyli ani razu! Jak do tej potu to „odmulanie” to fikcja za którą podatnicy już kilka mln złotyc zapłacili. A muł i szuwary jak był tak jest a zapowiadają 3 rok odmulania!

ekolożka weganka
ekolożka weganka
7 dni temu

A co na to wszystko ekologiści?

hijena
hijena
5 dni temu

a te ekologiści ,to co to za cudaki?

Edward
Edward
8 dni temu

Chronić ptaki lękowe czy chronić ludzi? Wybór jest prosty.

EDEK pogromca kredek
EDEK pogromca kredek
6 dni temu
Reply to  Edward

tak Edku. Przed takimi jak ty to wszyscy musimy się chronić

ROMAN
ROMAN
9 dni temu

Karuzela się kręci -kasiorka przepływa a wystarczy zasuwy do góry rzeka sama wszystko zabierze tak jak zabierała przez stulecia
No chyba że to taki deal cyckać, cyckać kasiorke ile się da i opowiadać o odmulaniu przez latach.