Odwołano prezydium, powołano nowe

Maciej Kamiński (PiS) (na zdjęciu) i Janusz Zapotocki (Nasz Przemyśl) „wylecieli z prezydium RM Przemyśla. Fot. Archiwum

Podczas wczorajszej (19 września) sesji przemyskiej Rady Miejskiej dość nieoczekiwanie odwołano z funkcji przewodniczącego – Macieja Kamińskiego (PiS) oraz jego zastępcę – Janusza Zapotockiego (Nasz Przemyśl). Robert Bal (Regia Civitas), który od czerwca 2020 roku do wczoraj był drugim wiceprzewodniczącym RM Przemyśla został wybrany na przewodniczącego, zaś jego zastępcami zostali Paweł Zastrowski (PO), Marcin Kowalski i Dariusz Lasek, radni niezależni.

Wczorajsza (19 września) sesja przemyskiej Rady Miejskiej zapowiadała się tak spokojnie, że nawet nudno. A tymczasem, nagle ze strony radnego niezależnego Marcina Kowalskiego padł wniosek formalny o wprowadzenie do porządku obrad punktu traktującego o odwołaniu z funkcji przewodniczącego Rady Macieja Kamińskiego (PiS) oraz z funkcji wiceprzewodniczącego Janusza Zapotockiego (Nasz Przemyśl) oraz kolejny, o wybór nowego prezydium. Na sali od początku obrad nie było radnej Grażyny Stojak (niezależna), radnego Tomasza Kulawika (Nasz Przemyśl) oraz radnej Moniki Kamińskiej (niezależna). Ta ostatnia jednak pojawiła się na sesji, gdy okazało się, że w przemyskiej Radzie Miejskiej szykuje się kolejny „przewrót”. Pierwszy miał miejsce w czerwcu 2020 roku, kiedy to właśnie dzięki głosowi radnej Moniki Kamińskiej (wówczas Różyckiej) odwołano z funkcji przewodniczącej RM Ewę Sawicką (PO), a funkcję wiceprzewodniczącego stracił Andrzej Zapałowski (Wspólnie dla Przemyśla). Z tym ostatnim, Kamińska do września 2019 roku zasiadała w jednym, „prezydenckim” klubie radnych. Opuściła go jednak i pojawiwszy się na sesji po długiej nieobecności zagłosowała ramię w ramię z klubami: PiS, Regia Civitas i SLD (obecnie Nasz Przemyśl). W ten sposób prezydent Wojciech Bakun stracił większość w RM.
Nie tylko wspomniana radna zmieniła poglądy polityczne w trakcie kadencji. Niedawno okazało się, że tak samo, jak PiS głosują radni Grażyna Stojak i Jerzy Krużel, którzy do RM „weszli” z list KO, a ostatnio opuścili swój klub, gdy zmienił on nazwę na klub PO. Tymczasem na sposób prowadzenia sesji i organizację pracy RM przez Macieja Kamińskiego i Janusza Zapotockiego narzekało sporo radnych, ale z uwagi na arytmetykę w RM, byli oni nieodwoływalni. Coś się jednak zmieniło i to dość radykalnie, bo za wnioskiem o odwołanie Kamińskiego i Zapotockiego zagłosowali wczoraj radni Regia Civitas, czyli: Robert Bal, Małgorzata Gazdowicz i Bartłomiej Barczak, a także radny niezależny Dariusz Lasek, który wcześniej zasiadał w tym klubie. Ostatecznie Kamiński i Zapotocki „wylecieli” z prezydium RM. Jednocześnie Robert Bal, który został wybrany przewodniczącym, zrezygnował z pełnionej dotychczas funkcji wiceprzewodniczącego. Na jego zastępców zgłoszono czwórkę kandydatów: Pawła Zastrowskiego (PO), Monikę Jaworską (Wspólnie dla Przemyśla) oraz radnych niezależnych Marcina Kowalskiego i Dariusza Laska. Nie obyło się bez problemów technicznych, ale ostatecznie udało się wybrać nowe prezydium, w którym zasiądzie teraz obok przewodniczącego Bala jego trzech zastępców, a są nimi: Zastrowski, Kowalski i Lasek.

Monika Kamińska