Ogłoszono przetarg na odbiór śmieci

Władze Rzeszowa ogłosiły postępowanie na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu miasta. Chodzi o domy jednorodzinne, bloki oraz nieruchomości niezamieszkałe. Na ten moment nie wiadomo, ile od stycznia za usługę zapłacą mieszkańcy.

W 2019 r. temat odbioru odpadów od mieszkańców Rzeszowa wywoływał spore kontrowersje. Wszystko zaczęło się od zmiany przepisów w obrębie gospodarowania odpadami. Spalarnie przestała obowiązywać już tzw. rejonizacja. Do tego doszły wyższe wydatki dla samorządów za usługę, co finalnie w wielu przypadkach przełożyło się na wzrost opłat dla mieszkańców sporej części gmin i miast. Obecnie w Rzeszowie odbiór śmieci w domach jednorodzinnych to koszt miesięczny 32 zł za osobę, z kolei w blokach (zabudowa wielolokalowa) 27 zł. O wysokości stawek w kolejnym roku zadecyduje ogłoszony właśnie przez ratusz przetarg na usługę dotyczącą odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu miasta.
Firma, która zwycięży w postępowaniu, będzie mieć za zadanie m.in.: odbieranie i zagospodarowanie odpadów od nieruchomości, zorganizowanie i wyposażenie co najmniej dwóch stacjonarnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, przeprowadzenie działań edukacyjnych w zakresie gospodarowania odpadami czy świadczenie usług dodatkowych. Okres trwania umowy ma obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 8 października. Cennik usługi dla rzeszowian powinien być znany do końca roku. – Rzeczywiście ogłoszony został przetarg w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu miasta. Liczymy na to, że oferty, które wpłyną, będą atrakcyjne dla miasta, jak i samych mieszkańców. Na ten moment nie jesteśmy w stanie oszacować, jaka będzie wysokość opłat za odbiór odpadów dla rzeszowian w 2022 r. – wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Kamil Lech

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
36 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
hawkanay
12 minut temu

Emini S&P Trading Secret has the best strategy and the most accurate methods to become a successful trader. Just Google Emini S&P to learn more.

SAMBAYS
3 dni temu

It’s so easy to make $5,000 for every day trading, if you want to understand how it is Google Emini S&P Trading Secret.

orwas
6 dni temu

Easy way to make money is through Emini S&P Trading Secret and it goes beyond expectation.

rzeszowiak
rzeszowiak
6 dni temu

Sprawa jest banalnie prosta w rozwiazaniu problemu. Pergole NA SMIECIE powinny byc zamykane a kazdy z mieszkancow winien miec swoj indywidualny klucz (karte) do bramki. Jezeli bramka bedzie otwarta to winien tego bedzie OSTATNI kto otwieral bramke co latwo sprawdzic w pamieci zamka, a okolica smietnika powinna byc monitorowana. Zlapany zostanie tez taki podrzutek przez kamery o ile przyjedzie podrzucac nielegalne odpady i ukarany administracyjnie.

ROMAN
ROMAN
5 dni temu
Reply to  rzeszowiak

No tak jak ma być – monitoring miejsc parkingowych to dla czego nie może być założony monitoring tych śmieciowych pergoli co?

Ba każdy kubeł na śmieci powinien być podpięty do systemu i monitorować ;
kto, co, kiedy, ładuje do środka, i ile razy w miesiącu, ba powinno być jeszcze skanowanie tego badziewia

A jeszcze jedno : no musi powstać jeszcze cała Firma która by to śledziła, analizowała, wyciągała wnioski, wydawała dyrektywy i wysyłała raporty do Ratusza o to przede wszystkim : O 😃

rzeszowiak
rzeszowiak
5 dni temu
Reply to  ROMAN

Czy ciemniaku nie zrozumiales co napisalem ? Po to byly by zamki(karty) na bramkach do pergoli ze wiadomo by bylo kto zostawil bramke otwarta i mozna by bylo kontorowac wyrzucanie smieci, aby nie bylo zadnych podrzutkow !

ROMAN
ROMAN
4 dni temu
Reply to  rzeszowiak

No zrozumiałem tylko ty nie kupujesz o czym ja piszę czytaj aż do skutku.

hijena
hijena
2 dni temu
Reply to  rzeszowiak

Wielce Szanowny Panie Romanie,na sąsiednim bloku ratusz wyje…ł spoleczne pieniadzę na profesjonalna kamerę,ktora kameruje wiesniaków podrzucajacych swoje gówna pod bramkę.Jako świadomy obywatel dbający o swoje środowisko podałem do Straży Miejskiej numery tych furmanów.Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem odpowiedzi,nawet :pocałujta w dupę wójta

ROMAN
ROMAN
2 dni temu
Reply to  hijena

No bo widocznie to jest taka instytucja gdzie pracują ci no nie kumaci : ani be ani me ani kukuryku.
Czyli zlikwidować natychmiast -nie wczoraj powinien być koniec z tymi no pachołkami – no to stosowna nazwa średniowieczna tej profesji.

hijena
hijena
2 dni temu
Reply to  ROMAN

aleSzanowny Romanie od pary lat sugeruję żeby rozpędzić na cztery wiatry wzorem innych miast ,to towarzystwo wzajemnej adoracji,przekazalem sugestie poparte naukowym wywodem na ręcę bylego burmistrza ,ale to byla rozmowa dziada do obrazu ,a obraz ani razu

Jan Pakosławic ty wic Rzeszowski
Reply to  ROMAN

Osobiście opowiadam się za skanowaniem twarzy przy śmietniku. Klucz czy kartę łatwo zgubić, ale twarz – już znacznie trudniej. Jak Stolica Innowacji to na całego. Można do tego innowacyjnego celu wykorzystać np. stary smartfon z wbudowanym fabrycznie oprogramowaniem szpiegującym użytkownika, jednak należy wpierw nawiązać kontakt naukowo-badawczy z jakimś startupem przy Podkarpackim Centrum Naukowo-Badawczym. Działają takie w oparciu o unijne granty przy Politechnice Rzeszowskiej, przy Dolinie Lotniczej i przy Podkarpackiej Dolinie Wodorowej, tak że dolinę można wybrać naprawdę którą się chce. Ważne, żeby dobrze napisać wniosek o granty do Unii. A potem już tylko monitoring śmietnika powiązany oczywiście kryptotechnologicznie z Komisariatem… Czytaj więcej »

Last edited 3 dni temu by Jan Pakosławic ty wic Rzeszowski
ROMAN
ROMAN
2 dni temu

Tak wywód wspaniały zrozumiałem : najważniejszy wniosek i te granty reszta to ciul – bo liczy się tylko kasa.

bloger
bloger
18 godzin temu

to po jakiego ciula za nie małe pieniądze powołano Straż Miejską.To do tych fachmanow należy monitorowanie ładu w mieście przy pomocy miejskiego monitoringu.W praktyce dzialalnośc tych dżentelmenów ogranicza się do pilnowania drzwi do ratusza i żeby nikt nie postawił swojego auta pod tymi drzwiami. Poza tym jednorazowa coroczna aktywnośc podczas procesji,to stanowczo za mało,w stosunku do inwestowanych pieniędzy spoleczeństwa

bloger
bloger
5 dni temu
Reply to  rzeszowiak

klucz ,to zbyteczny wydatek.Cóż ,że sąsiedzi dostali klucze,skoro wielu zaraz zgubiło i swoje gowna wyrzucają pod bramką.Gdy takiemu burakowi zwróciłem uwagę ,usłyszałem czy chcę mieć wybite okno.Nie zrobił tego ,ponieważ moi synowie od czasu do czasu uczą go pod merkurym kultury osobistej

emigrant
emigrant
6 dni temu

Prosze Panstwa trzeba w koncu zrozumiec ze ODPADY to nie sa smiecie. Kazdy mieszkaniec placi za wywozke SMIECI i wszelkie ODPADY nawet budowlane ma obowiazek samemu odwiezc na wyznaczone smietnisko w jego regionie zamieszkania.
Miasta na zachodzie robia wiec BEZPLATNIE dla wygody mieszkancow okresowe zbiorki ODPADOW z czego korzystaja mieszkancy wystawiajac ODPADY w oznaczone dni na ulice.
Korzystaja na tym HIENY LUDZKIE z takich panstw jak Polska i z podobnych narodowosci. Natepnie ci smieciarze z zebranym „towarem” zjawiaja sie na miejskich targowiskach w Polsce oferujac te „skarby” jako towar PIERWSZEJ JAKOSCI !

ROMAN
ROMAN
5 dni temu
Reply to  emigrant

Tak ;
Odpady to surowiec wtórny i za to Suweren powinien otrzymywać kasiorkę i wtedy było by sprawiedliwie a nie za friko tyle materiału wpada w czarną dziurę – a kto się bogaci?

rzeszowiak
rzeszowiak
5 dni temu
Reply to  ROMAN

Nikt ci nie broni sprzedawac surowcow wtornych. Czy masz to zabronione i jestes scigany przez Policje jesli bedziesz sprzedawal surowce wtorne ?

ROMAN
ROMAN
4 dni temu
Reply to  rzeszowiak

No znowu nie kapuje ja nie o sprzedaży czytaj że zrozumieniem 😃

rzeszowiak
rzeszowiak
2 dni temu
Reply to  ROMAN

Najpierw wolasz o kase za surowce wtorne, a gdy ci napisalem zebys sam sprzedawal te surowce to „nie kapuje”. Przeciez ktos musi zbierac te surowce, wywozic do puntu zbiorczego i za to trzeba mu zaplacic. Nie chcesz mu zaplacic za jego prace to sam zawiez na punkt skupu i zarabiaj !

ROMAN
ROMAN
2 dni temu
Reply to  rzeszowiak

Kochany ja już to robiłem np. w 1978 za makulaturę dawali papier toaletowy, a w 1965 przy oddawaniu butelek też dawali kasę ja to już praktykowałem to wszystko wiem.

Mnie chodziło o to że dla czego ja mam płacić za to że zabierają odemnie te surowce wtórne co?
– bo np. w Brukseli gdzie mieszkałem 2012/13 płaciłem tylko za worki a firma odbierająca posegregowane w odpowiednich workach te śmieci/ surowce wtórne odsprzedawała je innym do dalszego przerobu i na tym zarabiała pokrywając swoje wszystkie koszty – chyba wyraziłem się jasno.

rzeszowiak
rzeszowiak
1 dzień temu
Reply to  ROMAN

Przeciez placi sie TYLKO za wywozke SMIECI a nie zbiorke i wywozke surowcow wtornych. Nasza wspolpraca z tymi co zbieraja surowce wtorne polega tylko na tym aby posegregowac te surowce ktore oni odbiora, a za odbior ktorych sie nie placi.

ROMAN
ROMAN
1 dzień temu
Reply to  rzeszowiak

Kochany ja nie chcę płacić za żadną wywózkę
ja powinienem zapłacić tylko za pakiet worków ( tak jak to było w Brukseli) – tj .10 szt.
czy w innym sklepie jak kupowałem 12 szt.
to jak to jest tam to działa a u nas drenują Suwerena
_ czy jasno się wypowiedziałem

rzeszowiak
rzeszowiak
15 godzin temu
Reply to  ROMAN

Pieprzysz glupoty. Na co jakies worki jak kazdy mieszkaniec wyrzuca SMIECIE do pojemnikow ktore sa oprozniane regularnie przez sluzbe miejska. Wrzucasz smiecie do pojemnika na SMIECIE, a odpady do pojemnika na ODPADY. Sa miasta gdzie sa jeszcze pojemniki na odpady ZIELONE.
A PLACI SIE TYLKO za wywozke SMIECI.

bloger
bloger
6 dni temu

nie jest tajemnicą ,że mieszkańcy Rzeszowa płacą takie duże stawki z powodu nagminnego podrzucania do pergoli rozmaitych gowien przez okolicznych wieśniakow.I tutaj miejscy urzędnicy mają duże pole do popisu ,żeby tą uciązliwośc zlikwidować.

Jan
Jan
5 dni temu
Reply to  bloger

Problem jest taki, że pieniądze od mieszkańców powinny wpływać bezpośrednio do spółki MPGK, a nie do urzędu miasta, miasto powinno tylko nadzorować, dlatego ludzie płacą dużo za śmieci

bloger
bloger
5 dni temu
Reply to  Jan

wystarczy przy każdej posesji postawić kibel na śmieci i z automatu ściągać oplaty za wywóz,a nie jakieś podpisywanie umów. Mieszkasz żyjesz ,to wytwarzasz gowna ,to oczywiste,ktore trzeba usunąć !Dotyczy to mieszkańców miast ,jak i wiesniaków

hijena
hijena
2 dni temu
Reply to  Jan

zgadzam się z tobą calkowicie ,pieniądze ktore płacimy idą na pensje rozmaitych radcuniów ,doradcow, prezesow ,armię długonogich sekretarek od parzenia kawy,a nawet na pensję zakładowego kapelana

Lenin
Lenin
7 dni temu

Czy MPGK może tego przetargu nie wygrać? Pytanie retoryczne…

ROMAN
ROMAN
6 dni temu
Reply to  Lenin

Mało prawdopodobne.

Jan Pakosławic Rzeszowski
Reply to  ROMAN

I tu się mylisz Romanie. Nowa miotła na nowowarszawskiej licencji zupełnie inaczej zamiata. Może jeszcze wygrać np. niemiecki Remondis. Kto mu zabroni? Ale żeby nie było że to tamto to jakby co to prezydent powie, że odbiór odpadów z Rzeszowa to przecież zupełnie nie jest jego sprawa dlatego nie chce się do tego mieszać. Jego sprawa to teraz nie Rzeszów tylko: 1) mieszanie pierogów Makłowiczowi, 2) miejskie miodobrania, 3) zastawianie Jagiellońskiej na jeden tydzień, 4) konsultowanie gdzie obniżyć krawężnik z Prezydencką Inspekcją Sobotnio-Rowerową na Miejscu 5) warsztaty dla Mieszkańców na zamkniętej dla samochodów ulicy zrównoważonego rozwoju różnych miejskich rzeczy 6)… Czytaj więcej »

ROMAN
ROMAN
5 dni temu

Tak racja –
Wszystko perfekcyjnie wymienione tylko jeszcze;
7) poprawianie farbą przejść które były malowane jeszcze za Bieruta
8) ustawianie ” Koromyseł” dla rowerzystów
O!

Marian
Marian
5 dni temu
Reply to  ROMAN

A w ogóle jakiś ten prezydent mamlasty.

ROMAN
ROMAN
4 dni temu
Reply to  Marian

No nie wiem proponuję na osobisty kontakt w ratuszu :
TETE-A- TETE

bloger
bloger
4 dni temu

co robi powołana do pilnowania rzeszowska Straż Miejska?Jeszcze parę lat temu piesze patrole SM obchodziły osiedla i spisywały nieprawidłowości. Dzisiaj tych jegomości można zobaczyć w słuzbowej Daci ,robiących sobotnio -niedzielne zakupy w Merkurym

ROMAN
ROMAN
4 dni temu
Reply to  bloger

No jak widać czasy się zmieniły ; O!

Pas
Pas
3 dni temu
Reply to  bloger

Stary jestes i niedorozwiniety,cieciu z baranowki, ul Broniewskiego, napisac jaki blok??