Olbrzymi „kret” coraz bliżej Podkarpacia

Kolumna z maszyną TBM do drążenia tunelu
drogowego w Babicy w ten weekend przejedzie przez Warszawę. Fot. GDDKiA

Największe elementy maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która wydrąży tunel o długości 2,2 km na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów – Babica, są już od kilku dni w drodze na miejsce inwestycji. W nocy z piątku na sobotę (około godz. 5.30) kolumna dotrze do węzła Janki w ciągu drogi ekspresowej S8 w okolicach Warszawy. Niebawem dotrze ona na Podkarpacie.

Maszyna TBM transportowana na plac budowy w Babicy jest ogromna (sama jej tarcza ma średnicę 15,2 m) i będzie tam składana przy pomocy żurawi gąsienicowych o udźwigu 650 i 300 ton. Duża część elementów maszyny, ważących w sumie 4 tys. ton, w tym jej największe fragmenty, wypłynęły statkiem z hiszpańskiego portu Santander i trafiły do Szczecina. Najmniejsze elementy są transportowane drogą lądową bezpośrednio z Hiszpanii do Babicy pod Rzeszowem. Te największe przeładowano na barki i pontony, a następnie spławiono Odrą do Opola. Stąd już transportem drogowym w trzech konwojach wyruszyły do Babicy.
Jak nas poinformowano w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w nocy z 18 na 19 listopada kolumna transportującą gigantycznych rozmiarów „kreta” przekroczy granicę województwa łódzkiego i mazowieckiego. 20 listopada (niedziela) o godz. 22 transport TBM wyruszy drogą ekspresową S17 w kierunku Lublina. W poniedziałek (godz. 22) transport wyruszy z kolei do Markuszowa (woj. lubelskie).
Dla kierowców codzienne sporządzane są bieżące informacje o organizacji ruchu i czasowych utrudnieniach w związku z przewożeniem maszyny. O szczegółach przejazdu TBM w godzinach nocnych przez drogi Podkarpacia, co może nastąpić w okolicach przyszłego weekendu, będziemy informować na bieżąco.

and