Ostrzegą ich przed powodzią

Dwa lata temu tak wyglądały posesje przy ul. Zawale w Mielcu. Czy historia się powtórzy? Fot. Autor

POWIAT MIELECKI. Siedem stacji monitoringu antypowodziowego zasilane… słońcem.

Mieszkańcy powiatu mieleckiego, których wiele razy w przeszłości doświadczały powodzie, mogą mieć pewność, że będą bezpieczniejsi. Właśnie zmodernizowano siedem stacji pomiarowych Systemu Monitoringu Powodziowego zlokalizowanych w: Podborzu, Gawłuszowicach, Przecławiu, Sadkowej Górze, Woli Mieleckiej, Zabrniu i Ziempniowie.

Modernizacja systemu antypowodziowego polegała na modyfikacji oprogramowania stacji i zainstalowaniu do nich paneli słonecznych, jako źródeł zasilania akumulatorów. Inwestycja, warta 21 tys. zł, realizowana była przez mieleckie starostwo przy 50-proc. udziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Dzięki temu stacje stały się bezobsługowe i nie ma już konieczności uciążliwego ich montażu lub demontażu z mostów w celu ładowania akumulatorów.
Przypomnijmy, że aktualny stan wód w rzekach powiatu , można na bieżąco śledzić na stronie internetowej www.powiat-mielecki.pl w zakładce “Komunikaty i ostrzeżenia”. Ponadto, każdy mieszkaniec może anonimowo dopisać swój numer telefonu komórkowego do bazy danych systemu powiatu, chcąc być nieodpłatnie powiadamianym o każdym zagrożeniu powodziowym. Link do takiej możliwości znajduje się również na głównej stronie starostwa.

Paweł Galek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments