Oswajanie bezprawia i samowolki

Protest na Starym Mieście w Olsztynie w związku z wyborami prezydenckimi, które się nie odbyły. Fot. Arkadiusz Stankiewicz / Agencja Gazeta

KRAJ. Sytuacja z wyborami prezydenckimi zaczyna przypominać jakąś farsę. Kolejne bezprawne kroki rodzą następne.

Polacy są już zupełnie zdezorientowani, jeśli chodzi o wybory prezydenckie, ich termin oraz zgodność z prawem. Według założeń porozumienia pomiędzy Jarosławem Gowinem a Jarosławem Kaczyńskim, Sąd Najwyższy miał uznać nieważność wyborów, które miały się odbyć w niedzielę (10 maja), ale się nie odbyły. Tymczasem stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej ujawnione po tychże „wyborach” jest takie, że wybory się nie odbyły. Teraz niektórzy twierdzą, że Sąd Najwyższy w tej sytuacji nie będzie orzekał o ważności niebyłych wyborów, więc marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, ma 14 dni na ogłoszenie daty nowych wyborów. Tymczasem każdy z nas może złożyć protest wyborczy, a Sądowi Najwyższemu nie można zabrać kompetencji oceny ważności wyborów. Sytuacja robi się coraz bardziej absurdalna, a Polacy coraz mniej rozumieją z tego, co się dzieje.

– To przykład tego, jak jedna sprzeczna z prawem decyzja zrodziła następne i mamy teraz totalny chaos oraz „efekt domina”. Nie wiadomo, dokąd nas to zaprowadzi – komentuje całą sytuację Patryk Wachowiec, specjalista od prawa konstytucyjnego.

Karkołomne interpretacja PKW

O co właściwie chodzi? O to, że PKW potraktowała sprawę tak, jakby wszyscy kandydaci z wyborów 10 maja się wycofali. Tymczasem tak nie było. – To dość karkołomne interpretacja PKW i zupełnie niezgodna ze stanem fakty6cznym – zauważa Patryk Wachowiec. – Kandydaci wszak nie wycofywali się z wyborów, są i były zarejestrowane ich komitety wyborcze – wyjaśnia. Słychać głosy, jakoby takie stanowisko PKW zabierało Sądowi Najwyższemu możliwość orzeczenia o nieważności niedzielnych wyborów. – Nic podobnego – zastrzega nasz rozmówca. – Sąd Najwyższy ma kompetencje do oceny, czy wybory były ważne czy nie. Nie można zwolnić go z tego obowiązku, bo wynika wprost z konstytucji. To, że PKW twierdzi, że jej stanowisko nie podlega zaskarżeniu, nic nie znaczy. Poza tym zarówno komitety wyborcze kandydatów, czego należy się spodziewać, jak i zwyczajni obywatele mogą składać do Sadu Najwyższego protesty wyborcze i ów musi je rozpatrzeć – dodaje.

Może właśnie o to chodzi?

Wiele wskazuje na to, że takie, a nie inne działanie PKW w tej sprawie z założenia miało rządzącym ułatwić zorganizowanie wyborów prezydenckich w czasie możliwie najkrótszym i z zachowaniem pozorów zgodności z prawem. – Moim zdaniem, uchwała PKW jest niezgodna z prawem, bo wykracza poza jej kompetencje – stwierdza P. Wachowiec. – PKW, jak każdy organ państwa, ma działać zgodnie z prawem i w granicach prawa, działanie sprzeczne z nim jest niedopuszczalne – podkreśla. Tymczasem Marszałek Witek ma dwa tygodnie na ogłoszenie terminu nowych wyborów, ale ten termin nijak będzie miał się do konstytucyjnego zapisu, że wybory mają odbyć się najpóźniej 75 dni przed upływem kadencji aktualnego prezydenta. Ten termin mija już 23 maja, bo kadencja Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia. Co się stanie, gdy nie da się przeprowadzić wyborów przed upływem jego kadencji? – W razie upływu kadencji i braku nowego prezydenta, obowiązki głowy państwa pełni zawsze marszałek Sejmu – odpowiada Patryk Wachowiec.

Może zatem rządzącym właśnie o to chodzi? Aby ta bardzo „zamieszać” sprawę wyborów, by bez ich przeprowadzania nadal prezydenckie obowiązki pełnił tak czy siak ich działacz. Obserwując to, co się dzieje niczego już nie można wykluczyć, ani przewidzieć.

Monika Kamińska

Subscribe
Powiadom o
guest
33 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
1 min truth
1 min truth
2 lat temu

PO to niemiecka partia która gra na wywołanie chaosu w Polsce na osłabienie gospodarki. Niemcy mają swoich którzy dbają o niemieckie interesy nad Wisłą. PO chciało zwykłych wyborów i wyborów korespondencyjnych … no to taką im ustawę dał im dziś PIS!
– sami zobaczycie co zrobi teraz Grocki w Senacie z tą nową ustawą wyborczą.

A pewnie PO po staremu zrobi czyli zablokuje przetrzyma byle Polakom nie pozwolić wybrać prezydenta. Gdyby ktoś nie wiedział dlaczego PO tak działa, bardzo proszę – https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/finansowanie-partii-donalda-tuska-kasa-szla-z-niemiec/3rew89w

Kolo
Kolo
2 lat temu
Reply to  1 min truth

Latające po ulicy karty wyborcze i wpier.dolone miliony zł przez pisowskiego kretyna na ich wydrukowanie to doskonały obraz tego, że ci debile traktują te wybory nie jak wybory prezydenckie, ale jak plebiscyt na sołtysa w trzeciorzędnej wsi na podlasiu :)
A co do finansów :) Na całe szczęście pc czy pis finansowane były i są przez rodowitych bandziorów z fozz czy srebrnej :D

prawda sama sie wyzwoli
prawda sama sie wyzwoli
2 lat temu
Reply to  Kolo

Jakoś nikt z PiS-owców nic nie pisze dlaczego nie odbyły się wybory 10 maja a za wszystko odpowiada przecież rząd bo oni mają narzędzia prawne i co najgorsze to zwolennikom PiS – u jakoś nie może przejść przez gardło zmarnowane ponad 10 mil zł. za wydruk kart wyborczych niezgodnie z prawem. A głupa gra Sasin i przerzuca odpowiedzialność na premiera to tylko dochodzenie prokuratorskie może wyjaśnić kto jest wreszcie za to odpowiedzialny. Powiem to od siebie za wszystko prędzej czy później przyjdzie odpowiedzieć tylko tak się dzieje na całym świecie że jak rządzą to ich nie dotyczy a wystarczy poparzyć… Czytaj więcej »

Johny
Johny
2 lat temu

Jeszcze nie wiesz dlaczego?bo jest pandemia głupku i cały świat stanął na głowie.poza tym twój ukochany marszałek z PO nie zgodził się na wybory.a ciebie zalew jad nienawiści do Pisu.niech PO wygra jakiekolwiek wybory,wtedy będziesz w raju.

bjjj
bjjj
2 lat temu
Reply to  Johny

Johny szkoda gadać do tej chołoty KODziarsko POpapranej. Oni nie rozumieją w języku polskim. Pa ruski, niemiecki, ale nie polski.

bezpartyjny
bezpartyjny
2 lat temu
Reply to  Johny

Głupi to jesteś Ty ale dla siebie jak bierzesz jałmużną od tej partii to jest dobrze ale to są nasze pieniądze bo oni nie mają swoich. A rozum Ci się rozmydlił bo jeszcze dwa dni przed dziesiątym maja dygnitarze PiS-u głosili że wybory muszą się odbyć zgodnie z konstytucją. Ale JAK SIĘ MIAŁY ODBYĆ SKORO KARTY DO GŁOSOWANIA FRUWAŁ PO OSIEDLACH MIAST. Grodzi nie rządzi tylko PiS i oni są za to odpowiedzialni, PiS mógł swoje przekręty wcześniej puścić w sejmie i Grodzki by im nie przeszkodził bo musiał by wcześniej te 30 dni skończyć i szkoda z matołem rozmawiać.… Czytaj więcej »

Johny
Johny
2 lat temu
Reply to  Kolo

Kolo! biedaku wyluzuj!nie oglądaj TVN-u bo jad zalewa ci już resztki mózgu.

telewidz
telewidz
2 lat temu
Reply to  Johny

Pranie mózgu to jest ale w telewizji publicznej, ja za dwa miliardy zł. też bym to samo robił.

nbkkl;
nbkkl;
2 lat temu
Reply to  Kolo

A gdzie latały te karty ?? Widziałeś ?? Pier… jak POpapraniec

wyborca
wyborca
2 lat temu
Reply to  1 min truth

Ty to zawsze kraczesz, jak jest dobra a jest już lepsza to postarają się poprawić ze dwa punkty i odeślą do sejmu a w sejmie i tak to odrzucą jak zwykle i tak będzie wyglądała współpraca. Na końcu i tak będzie winna opozycja to już piszę za Ciebie bo Ty widzisz tylko jedna stronę.

ROMAN
ROMAN
2 lat temu

Już z powodu tego galimatiasu robi się niedobrze dlatego powinien być Król Król : O ! do pomocy miałby Kata i dowódce wieży Jak by to wtedy wszystko sprawnie ,szybko, bezproblemowo wyglądało i przebiegało , skończyło by sie mieszanie we łbach bo niewszystkim ” Baśka” robi prawidłowo tak na 100 % niektórzy nie wiedzą kto w ich łepetynach miesza , nie wiedzą nawet jaki jest skutek tego mieszania, ani nie kapują jaki potem z tego mieszania bedzie rezultat – I tak to trwa nad koryten sie „bulteriery ” gryzą no bo ścisk ogromny a czas ucieka a gawiedź patrzy i… Czytaj więcej »

Zygmunt58
Zygmunt58
2 lat temu

„Może zatem rządzącym właśnie o to chodzi? Aby ta bardzo „zamieszać” sprawę wyborów, by bez ich przeprowadzania nadal prezydenckie obowiązki pełnił tak czy siak ich działacz … Monika Kamińska” Monika skończ pieprzyć i manipulować! Ludzie mają przecież oczy i widzą że bzdury piszesz. Rząd od ponad miesiąca robi wszystko żeby Polacy mogli wybrać sobie prezydenta jak mówi Konstytucja. A to opozycja z senatorem Grodzkim w senacie na 30 dni zablokowali ustawę i co za tym idzie wybory Polakom. Swoją drogą coś jest nie tak że człowiek oskarżany przez 30 rodzin o przyjęcie łapówek za operacje tworzy prawo. Budka pierwsze mówił… Czytaj więcej »

Maniek
Maniek
2 lat temu
Reply to  Zygmunt58

Zapomniałeś dopisać że jak Senatem rządził PiS to wszystkie ustawy były głosowane bez protestów i to pod osłoną nocy i w nocy jeszcze ich prezydent podpisywał i wszystko odbywało się w ciągu jednej doby. W demokracji jest tak że teraz ludzie wybrali większość w Senacie i procedują zgodnie z prawem te 30 dni i nikt ich nie zmusi żeby głosowali w nocy.

PAWDA SAMA SIĘ OBRONI
PAWDA SAMA SIĘ OBRONI
2 lat temu
Reply to  Zygmunt58

Słuchaj czasy PiS-u w SENACIE się skończyły a jak są matoły w SEJMIE i nie wiedzą że SENAT ma 30 dni to do kogo maja pretensje czy Ty tego nie rozumiesz. Jak rządziła PO to PiS cały czas skamlał że PO nie chce współpracować a teraz role się odwróciły i dlatego należy przestać kombinować tylko wszystko robić zgodnie z prawem to nikt im nie podskoczy bo maja większość. Tylko najgorsze jest to że niektórzy w tej koalicji już nie chcą iść tą drogą bo prędzej czy później przyjdzie rozliczenie i sami powoli się wykończą. Ja jestem za tym żeby MORAWIECKI… Czytaj więcej »

Jan
Jan
2 lat temu

Opozycja to w większości hołota których interes Polski nie interesuje tylko oderwane koryto.

Wojtek
Wojtek
2 lat temu
Reply to  Jan

PiS jaki jest? do tej pory był dobry bo rozdawał w większości pieniądze nierobom i za to kupował głosy ale to były nie ich pieniądze tylko nasze. Zobaczysz co się stanie już nie długo zabiorą wszystkie przystawki a morze jeszcze nas wszystkich dodatkowo opodatkują bo skąd wezmą pieniądze?.
Pieniądze które teraz w dobie kryzysu by się przydały zostały rozdane na prawo i lewo a kasa jest pusta, tego akurat nie przewidzieli a dobry gospodarz zawsze ma schowane pieniądze na gorsze czasy.

Kolo
Kolo
2 lat temu
Reply to  Wojtek

Wydaje mi się, że prędzej pinokio bedzie wkrecał kolejne śruby ciężko pracującym niż zabierze cokolwiek swojemu skretyniałemu elektoratowi z wrodzoną awersją do uczciwej pracy :) Akurat w tą zapowiedź długopisa jestem w stanie uwierzyć. Kto najlepiej obroni pisowski „rząd”? Policja? Wojsko? Nie! Najlepsze będą rzesze beneficjentów programów pt. „bydło plus”, bo tylko „rządy” pisiej buc-bandy gwarantują stały dopływ gotówki bez konieczności używania mózgu :)

podatnik
podatnik
2 lat temu
Reply to  Kolo

Nie zgadzam się do końca z Tobą dlatego że trudno im będzie wybrać do wypłat tylko swój elektora a muszą dać wszystkim nie sadzę żeby aż tyle nam zabrali ale dzisiaj morze i masz racje są w stanie wszystko zrobić ale najpierw muszą nas o czipować.

obserwator
obserwator
2 lat temu
Reply to  Jan

Panie Janie niech mi Pan powie tak na prawdę, jak ta hołota mam na myśli opozycję według Ciebie ma interesy, przecież interesy i przekręty to mogą być tylko i są u tych co rządzą bo oni decydują o wszystkim, opozycja to może najwyżej sobie poruszać palcem w bucie.

Lucek Lucyperski
Lucek Lucyperski
2 lat temu

Proponuję powołać jako eksperta podróżnika Wojciecha Cejrowskiego, ponieważ on zna zasady demokracji obowiązujące wśród plemion amazońskich i australijskich aborygenów, skąd możemy czerpać wzorce.Z praw demokratycznych pochodzących z rezerwatów Indian amerykańskich nie powinniśmy brać wzorców ponieważ one u nas były stosowane i się jak widać nie sprawdziły. Chyba dlatego, że alkohol zastąpiono 500+ …..

bezrobotny
bezrobotny
2 lat temu

Nie najpierw jest 500+ a potem sklep i alkohol.

Jac
Jac
2 lat temu

Nooo, ale gdyby Kidawa miała z 30, 40% poparcia to wówczas byłoby wszysciutko zgodnie z prawem,parli by do wyborów że hoho, a tak platformiane łby myślą jak tu storpedować wszystko co nie jest im pomyśli, nawet wzieli się za zastraszanie Gowina że już nie może czuć się bezpieczny na ulicy!

radek
radek
2 lat temu
Reply to  Jac

Kończy się kadencja pana Dudy na urzędzie prezydenta /6 sierpnia/i wybory muszą się odbyć niezależnie od wielkości poparcia dla zgłoszonych kandydatów. Chyba nie bardzo rozumiesz sytuację. Opozycja nie jest w stanie niczego storpedować bowiem wszystko jest jasno opisane w konstytucji, Kodeksie wyborczym,oraz ustawie o wyborach korespondencyjnych,która będzie niebawem poprawiana. Straszeniem pana Gowina zajmują się jego polityczni sojusznicy a opozycja sytuację obserwuje z niesmakiem. Gdyby Porozumienie opuściło koalicję z PiS,rząd Morawieckiego by upadł a za chwilę mielibyśmy przyspieszone wybory parlamentarne.

Kolo
Kolo
2 lat temu
Reply to  Jac

W takiej sytuacji, stan nadzwyczajny mielibyśmy już na początku kwietnia a wybory przesunięte na grudzień :D Nauczycie się yebani pisi debile, że ludzie chcą wyborów prezydenckich z prawdziwego zdarzenia, a nie wydarzenia zorganizowanego jakby chodziło o wybory pani prezez koła gospodyń wiejskich w gminie parzymiechy :) „Rządowe” tępaki mieli okazję wyjść z tego z twarzą i zorganizowania tego jak należy to niestety z tego prezentu od senatu nie skorzystali :) O bezkręgowcu gowinie z szacunku do bezkręgowców nie wspomnę :)

Johny
Johny
2 lat temu
Reply to  Kolo

Powiadasz”yebani pisi debile”.no popisałeś się yntelygencie z PO.To jest właśnie język platformy.brawo KODZIARZU!!!!!

Johny
Johny
2 lat temu
Reply to  Johny

Sprawdź swoją klawiaturę bo wszystko poprzekręcałeś i nic z tego nie rozumiem o co Ci chodzi.

zwolennik PiS-u ?
zwolennik PiS-u ?
2 lat temu
Reply to  Jac

Ale czy Ty już nie dasz sobie spokoju z tą Kidawą są nowe wybory jest w czym wybierać, może faktycznie PO wystawi nowego kandydata co tak bardzo boli PiS.

radek
radek
2 lat temu

Niepotrzebnie gmatwa sprawę pan „specjalista” prawa konstytucyjnego. Wprawdzie PKW „pojechała po bandzie” ale jej uchwała nie podlega zaskarżeniu. Sąd Najwyższy stwierdza ważność wyboru prezydenta a nie ważność wyborów,co jest różnicą znaczącą.Skoro wybory prezydenta nie doszły do skutku,nie ma sąd czego stwierdzać.Przy dobrej woli wszystkich sił politycznych,rządzących i opozycyjnych,dobrym terminem na wybory byłaby ostatnia niedziela czerwca. Nie powinno się przeprowadzać wyborów w okresie urlopów bo zagrożona jest wówczas frekwencja. Niekoniecznie muszą być wybory wyłącznie korespondencyjne,można dopuścić także głosowanie w lokalach wyborczych. Wszystko w rękach sejmowej większości,która ma wpływ na treść ustawy o wyborach.

Lucek Lucyperski
Lucek Lucyperski
2 lat temu
Reply to  radek

Proponuję metodę wąchocką. W Wąchocku z górki puszcz się koło od wozu i w czyją chałupę trafi, ten zostaje sołtysem. Może w wyborach prezydenckich miałaby zastosowanie, bo już niewiele nam pozostało….

radek
radek
2 lat temu

Jest etat do obsadzenia więc ktoś zostanie wybrany.PiS-owi zależy aby prezydent pochodził z jego ugrupowania, natomiast opozycja chce dokonać zmiany. Aby wyborcy wiedzieli,czego mogą się spodziewać po kandydacie,potrzebna jest kampania wyborcza z prawdziwego zdarzenia. Dochodzi wówczas do prezentacji poglądów i propozycji kandydata oraz oceny tych propozycji przez wyborców uczestniczących w bezpośrednim spotkaniu. Ogólne zagadnienia przedstawiane są w spotach wyborczych i telewizyjnych wystąpieniach. Każdy kto się trochę interesuje wydarzeniami politycznymi ma wówczas okazję do porównania własnych oczekiwań z zapowiedziami kandydatów. Inni,którzy zdają się na opinie prezentowane w jednej stacji telewizyjnej czy radiowej,nasiąkają jedynie hasłami,które z rzeczywistością mają niewiele wspólnego.Zapominają przy tym,że… Czytaj więcej »

bezpartyjny
bezpartyjny
2 lat temu
Reply to  radek

Prawda jest taka że do wszystkiego trzeba dochodzić po woli na razie opozycja ma Senat teraz przyszedł czas na prezydenta dlatego tak PiS KOMBINUJE bo się boją że to jest następna tura a na końcu będzie władza zasadnicza sejm. Ludzi cały czas nie da się oszukiwać a twardy elektorat PiS-u powoli się wykruszy bo ten kryzys odbierze wszystkie przystawki i już nie będzie za co kupować głosów a najgorsze przed nami bo jeszcze trzeba pewno się zrzucić w daninach na państwo bo pieniędzy brak. Porządek nastąpi na końcu bo za wszystko trzeba będzie ponieść odpowiedzialność wcześniej lub później to jest… Czytaj więcej »

radek
radek
2 lat temu
Reply to  bezpartyjny

Strach przed utratą władzy jest widoczny w partii rządzącej.Dlatego zaczynają dostrzegać konstytucję i Kodeks wyborczy. Nie można też wykluczyć odpowiedzialności niektórych polityków przed Trybunałem Stanu i przed sądami powszechnymi. Wyrządzone zło ludziom i własnemu krajowi będzie się za nimi wlokło do czasu osądzenia złych czynów.

Maniek
Maniek
2 lat temu
Reply to  radek

Krótko i zwięźle wszystko jest jasne a niektórzy rządzący zaczynają już to widzieć, dlatego są tam takie tarcia.