Oszczędzaj na rachunkach za energię elektryczną: Co musisz wiedzieć o systemach fotowoltaicznych

Systemy fotowoltaiczne to rosnący trend zarówno wśród właścicieli domów, jak i najemców. Systemy te wykorzystują panele słoneczne do zbierania światła słonecznego i przekształcania go w energię elektryczną, która jest następnie przechowywana w akumulatorach do późniejszego wykorzystania lub dostarczana bezpośrednio do domowej sieci energetycznej. Dachowe systemy fotowoltaiczne mają wiele zalet: są opłacalne, zapewniają czystą energię, zmniejszają ślad węglowy, a nawet zwiększają wartość nieruchomości. Jednak instalacja takiego systemu w domu nie jest odpowiednia dla każdego – lub każdego domu. Oto kilka rzeczy, które należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o instalacji słonecznej.

Jaki jest okres zwrotu inwestycji?

Jednym z pierwszych rozważań przed zainstalowaniem systemu fotowoltaicznego jest to, czy zwróci się on z inwestycji. Większość systemów taki jak np. https://e-energia.pl/  ma 10-letni okres zwrotu. Oznacza to, że system będzie generował wystarczający dochód, aby opłacić jego instalację w ciągu najbliższych 10 lat.

Kluczem do obliczenia okresu zwrotu jest wiedza na temat rocznego zużycia energii elektrycznej, kosztów energii elektrycznej w Twojej okolicy oraz ilości energii elektrycznej generowanej przez Twoje panele. Na podstawie tych danych można obliczyć, ile lat zajmie Twoim panelom wygenerowanie wystarczającej ilości energii elektrycznej, aby się zwróciła.

Zastosowanie

Najczęstszym zastosowaniem paneli fotowoltaicznych jest wytwarzanie energii elektrycznej ze światła słonecznego. Panele słoneczne mogą być również wykorzystywane w zastosowaniach off-grid. Jest to miejsce, w którym nie ma połączenia z siecią elektryczną. Są one używane do zasilania odległych budynków, takich jak elektrownie, stacje telekomunikacyjne i obiekty służb ratowniczych. Wykorzystywane są również w zastosowaniach hybrydowych. System instalacji za pomocą dwóch inwerterów może pracować w trybie sieciowym i wyspowym tzw. On Grid i Off Grid. To doskonałe rozwiązanie dla maksymalnego wykorzystania energii.

Powszechnie wiadomo, że wydajność panelu fotowoltaicznego w dużym stopniu zależy od pozycji słońca na niebie w danym czasie. Panel o wysokiej wartości pozycji będzie produkował więcej energii niż panel o niskiej wartości pozycji, nawet jeśli oba działają z taką samą mocą. Dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zakupie warto sprawdzić najnowszy ranking paneli fotowoltaicznych, aby przekonać się, które marki wiodą dziś prym na rynku.

Jakie są inne korzyści z instalacji systemu PV?

Oprócz zapewnienia Ci czystej, odnawialnej energii elektrycznej i zmniejszenia rachunków za prąd, instalacja systemu fotowoltaicznego ma wiele innych korzyści:

  • Instalacja systemu fotowoltaicznego może zwiększyć wartość domu. To może być wielka korzyść, jeśli planujesz sprzedać swój dom.
  • Może pomóc Ci wygenerować dochód. – Możesz sprzedawać energię elektryczną generowaną przez panele sąsiadom lub sieci energetycznej.
  • Idealne zabezpieczenie. – Jeśli stracisz zasilanie podczas burzy lub innej katastrofy, sieć energetyczna przełączy się na Twój system fotowoltaiczny. Może to chronić Twój dom przed skokami napięcia, które mogą być niebezpieczne dla domowego sprzętu elektronicznego.