Pacjenci zamiast 3 zł zapłacą teraz 400 zł

Budezonid, bo o nim mowa, to syntetyczny kortykosteryd o działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym. Jest stosowany w leczeniu mikroskopowego zapalenia jelita grubego. W efekcie za lek trzeba teraz zapłacić ponad 400 zł za opakowanie. Minimalna kuracja trwa dwa miesiące, choć bywa to czasem i kilka miesięcy, a nawet lat. Wcześniej, przy refundacji, kosztował 3 zł. Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelit „J-elita” interweniowało już w tej sprawie u ministra Adama Niedzielskiego. „Wykupienie pełnopłatnego leku, który kosztuje 404,75 zł za opakowanie wystarczające na miesiąc, przekracza możliwości budżetowe przeciętnej rodziny, a zwłaszcza seniorów” – argumentowano w piśmie. Nie przyniosło te efektów. Specyfik zniknął z listy.
Leczenie MZJG za pomocą klasycznych leków kortykosteroidowych czy chemioterapeutyków przeciwbakteryjnych nie przynosiło dotychczas rezultatów. Skuteczny okazał się dopiero budezonid stosowany doustnie. Zalecany był jako lek pierwszego rzutu, co w większości rozwiązywało problem. Był, ale już nie jest. „Nic innego zresztą już wylecieć nie mogło, bo pomocne leki kolejno z niej usuwano wcześniej” – pisze Daniel Ptaszek, założyciel grupy na FB „Mikroskopowe zapalenie jelita grubego”. I podkreśla, że w poprzednich latach z listy zniknęły inne preparaty pomocne w leczeniu MZJG, jak asamax, pentasa czy entocort.
Dlaczego jedyny skuteczny lek przestał być refundowany? „Ponieważ nie było jeszcze oficjalnego wskazania, lek został objęty refundacją w trybie art. 40. ustawy o refundacji, po zasięgnięciu opinii konsultanta krajowego oraz Rady Przejrzystości. W związku z zarejestrowaniem tego wskazania i wpisaniem go do Charakterystyki Produktu Leczniczego refundacja w tym trybie zakończyła się” – tłumaczy mętnie resort, dodając, że kontynuacja refundacji wymaga ponownej oceny, która będzie „uwzględniać analizę skuteczności, efektywność oraz wpływ na budżet”. I o to ostatnie pewnie chodzi. Niedawno pisaliśmy o tym, że kadcyla, lek stosowany w terapii raka piersi, też zniknął z listy refundacyjnej. I też nie wiadomo czy wróci.

am

5 11 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments