Palisz? Rzuć. Tylko to może powstrzymać chorobę!

Spirometria to badanie, które pozwala wykryć i ocenić zaburzenia wentylacji płuc. Fot. Wit Hadło

Zaawansowanej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc nie można wyleczyć. Można jednak w znacznym stopniu zahamować jej rozwój.

Na POChP składają się dwie choroby: przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc. Schorzenie charakteryzuje się niecałkowicie odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, które zazwyczaj postępuje i jest przyczyną nasilających się duszności. Efektem może być całkowita niewydolność płuc prowadząca nawet do śmierci.

– Na skutek przewlekłego stanu zapalnego w oskrzelach dochodzi do obrzęku błony śluzowej, nadprodukcji śluzu i upośledzenia oczyszczania rzęskowego – mówi dr Dorota Nierojewska, specjalista chorób płuc, specjalista alergolog ze Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie. – To prowadzi do skurczu mięśni gładkich oskrzeli, zwężenie światła małych oskrzeli i oskrzelików, rozdęcia płuc i rozedmy.

Powodem procesu zapalnego oskrzeli i otaczającego je miąższu płuc jest wpływ szkodliwych czynników znajdujących się we wdychanym powietrzu. Najczęstszą przyczyną choroby jest dym tytoniowy, który oprócz nikotyny, zawiera kilkaset substancji uszkadzających nabłonek dróg oddechowych, drażniących, toksycznych i rakotwórczych. Regularne wdychanie tych substancji w czasie zaciągania się dymem tytoniowym, kilkanaście razy podczas palenia jednego papierosa, powoduje istotne zmiany w całym układzie oddechowym. Dlatego to właśnie palenie papierosów odpowiada za 90 proc. przypadków POChP.

Inne przyczyny zachorowań
Do czynników ryzyka mogących mieć wpływ na rozwój choroby należy zaliczyć także palenie bierne (wdychanie dymu tytoniowego), pracę w miejscu o dużym zapyleniu, zadymieniu lub w środowisku o zwiększonym stężeniu dwutlenku siarki lub pyłów w powietrzu. Wpływ na chorobę może mieć zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach słabo wentylowanych, wywołane spalaniem np. drewna w kuchniach opalanych właśnie tego rodzaju materiałem. Na POCHP mogą również chorować osoby, które w dzieciństwie często chorowały na ciężkie infekcje dolnych dróg oddechowych. Rzadkim czynnikiem ryzyka jest uwarunkowanie genetyczne.

Warto pamiętać, że płuca kobiet są o wiele bardziej wrażliwsze na dym tytoniowy, niż płuca mężczyzn, co wraz z rosnącą częstością nałogu wśród kobiet sprawia, że choroba niegdyś uważana za typowo męskie schorzenie, teraz dotyczy kobiet i mężczyzn w równym stopniu – mówi dr Nierojewska.

Objawy choroby:
Najczęstszym symptomem choroby jest kaszel z odkrztuszaniem plwociny, najczęściej w godzinach rannych. Duszność, początkowo wysiłkowa, nasilająca się z upływem czasu, nietolerancja wysiłku, wreszcie duszność spoczynkowa.

POChP nie jest chorobą ograniczoną wyłącznie do układu oddechowego i może mieć wiele niekorzystnych następstw oraz powikłań ogólnoustrojowych. Należą do nich: niewydolność oddechowa, nadciśnienie płucne, niewydolność prawej komory serca, czerwienica wtórna, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, wyniszczenie, osteoporoza, zaburzenia lękowe oraz depresja.

 Anna Moraniec

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments