Państwo zapłaci składki za rolników

- Rolnicy nie chcą żadnych przywilejów, emerytalnych też nie. Chcą być traktowani jak przedstawiciele innych zawodów - mówi Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Kolejny przywilej dla ubezpieczonych w KRUS.

Rolnicy otrzymali kolejny przywilej. Ministerstwo Pracy poszło na rękę 150 tysiącom osób ubezpieczonym w KRUS. Od 1 stycznia 2013 roku rolnicy wychowujący dzieci nie będą musieli sobie sami opłacać składek emerytalnych. Zrobi to za nich państwo, które ze swojego budżetu wyda na ten cel 100 mln zł.

Rolnicy wywalczyli specjalne traktowanie. Nie tylko do końca 2017 roku zachowają wcześniejsze emerytury, ale ponad 100 tys. z nich nie będzie musiało opłacać swoich składek emerytalnych. Wystarczy, że oświadczą, że zajmują się dzieckiem do 4 lat i przez trzy lata rząd będzie za nich wypłacał pieniądze. Dzięki temu będą mieli zapewnione emerytury.

Rodzice prowadzący gospodarstwa rolnicze, niezależnie od wysokości swoich dochodów, będą mieli zapewnione finansowanie składek. Na dodatek może dojść do nadużyć, bo nikt nie będzie weryfikował, czy rodzic naprawdę zajmuje się dzieckiem. Wystarczy złożyć oświadczenie o opiece nad maluchem, ale nawet, gdy ktoś w ogóle nie będzie miał  dziecka, to też będzie miał wypłacane przez państwo składki.

Nowe przepisy o finansowaniu przez państwo składek emerytalnych dla rolników przygotowało Ministerstwo Pracy. Zdaniem ekspertów, tak duża liczba osób uprzywilejowanych będzie znacznym obciążeniem dla budżetu państwa.

***
Każdy pracodawca musi opłacać składki emerytalne za pracowników. Taki sam obowiązek mają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Tylko rolnicy nie muszą. Zrobi to za nich państwo. Tylko jedna jedyna grupa zawodowa otrzymała taki przywilej. A czyja to zasługa, oczywiście partyjniaków z PSL, którzy wywalczyli specjalne prawa dla rolników, ale kosztem nas wszystkich podatników.  

Mariusz Andres

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
b.
b.
7 lat temu

Grrr ciekawe czy umialbys wyzyc za 170 zl zasilku na 30mkw majac dwojke dzieci. Mozemy sie zamienic na miejsca! I jeszcze siac na polu na kredyt, a o ile cos urosnie to splacic kredyt!

justyna
justyna
7 lat temu

jesteście żałośni te komentarze są idiotyczne pytacie się ile rolnik musi chorować zeby dostać zasiłek chorobowy?? MIESIĄŻ! w dodatku to tylko 10 zł dziennie śmieszne pieniądze a wy jak zwylke czepiacie się ze choć raz rolnicy nie sa kopani po DU*ACH! i że państwo chociaż raz idzie im na rekę jesteście bandą debi*li

P.K
P.K
10 lat temu

na podstawie jakich obliczeń wyszło, ze 100 tyś rolników skorzysta z takiego przywileju ? Skoro srednia wieku właścicieli gruntów rolnych jest ponad 70 lat. Skąd się to bierze, wiekszość gospodarstw nie została przepisana na dzieci. Ci niedopilnowali terminów i obecnie nie są włascicielami. W wiekszości płacą podatek gruntowy, (bo przychodzi pod ich adres gdzie mieszkali rodzicami), ale nie płacą KRUS, bo nie są włascicielami . To dotyczy szczególnie gospodarstw małych małopolska podkarpackie, lubelskie, świetokrzyskie.

Ilu włascicieli gruntów rolnych będacych w wieku powyzej 50 lat (4/5 rolników to powyżej 50 lat), ma dzieci poniżej 4 lat ?

P.K
P.K
10 lat temu

Nadal inteligentni mniej, najwięcej krzyczą. Czy rolnik pracujacy 20 h na dobę jest nierobem ? Jestesmy w UE i dla przykładu rolnik niemiecki ma dofinansowanie do ON, gdzie za litr płaci 0,50 zł. Polski rolnik ma zwrot akcyzy w postaci 0,95zł , za ON płaci więc 4,50 zł. Wiekszość gospodarstw jest mało dochodowa, i RP woli , aby rolnicy nie wykazali swoich dochodów. Państwo musiało by dopłacać do minimum socjalnego. Drugi przykład dla idiotów wypowiadających sie na forum, ze rolnicy sa uprzywilejowani; Osoby mając 1 ha nie moga sie zarejestrować jako , bezrobotne. (na podkarpaciu srednie gospodarstwo wynosi 4,5 ha).… Czytaj więcej »

bob
bob
10 lat temu

Nie rozumiem tych krytykujacych ludzi.
Ludziom / nie tym z PSL / rozum odebralo ?
Najprostrzym rozwiazaniem jest ; wstapic w szeregi PSL. Ilosc czlonkow gwaltownie wzrosnie . Do jesieni osiagnie wynik porownywalny z PZPR . Ulgami beda obieci wszyscy – nareszcie bedzie klotni.

K. Bimbała
K. Bimbała
10 lat temu
Reply to  bob

bob – bądź rozumniejszy , nie wszyscy ludzie w Polsce chcą się upodlić za kilka judaszowskich srebrników?.

ROMAN
ROMAN
10 lat temu

no to państwo w państwie nie ?

emeryt
emeryt
10 lat temu

Robotnik oprocz skaldek na ZUS ma rowniez placic PODATEK OD DOCHODU a wiec od zarobkow.
Czy rolnik oprocz skladek na KRUS placi podatek od dochodu jaki ma ze zbiorow w gospodarstwie ?

Grrrr
Grrrr
10 lat temu

ulgi dla nierobów a z ludzi pracujacych zdzierac ile sie da……………..kraj idiotów