Parafianie: – Ksiądz skazany za molestowanie odprawia u nas msze święte

Ksiądz Roman J. podczas rozprawy. Fot. Archiwum
Ksiądz Roman J. podczas rozprawy. Fot. Archiwum

KRACZKOWA. Archidiecezja Przemyska: – Ksiądz Roman J. nie jest zawieszony w czynnościach kapłańskich, więc może je sprawować.

– Przyjeżdża rano, odprawia mszę świętą i odjeżdża cichaczem, ale niesmak pozostaje – mówi o ks. Romanie J. mieszkaniec Kraczkowej, który prosi o anonimowość. – My rozumiemy, ze jest kapłanem, ale biorąc pod uwagę czyn, którego się dopuścił i prawomocny wyrok, to chyba się nie godzi… To nie jest tylko moje zdanie, ale bardzo wielu parafian, których ten fakt naprawdę bulwersuje i niepokoi. Zainteresujcie się, proszę, tą sprawą – dodaje.

Przypomnijmy; 54-letni ks. Roman J., były proboszcz podropczyckiej miejscowości Mała, został aresztowany w kwietniu 2010 r. pod zarzutem molestowania seksualnego trzech dziewczynek poniżej 15 lat i współżycia z czwartą, która nie ukończyła 18. roku życia (co, zdaniem prokuratury, było „wykorzystaniem zaufania” i podlegało karze). W grudniu 2011 r. Sąd Okręgowy w Rzeszowie uznał księdza za winnego jednego z czterech zarzucanych mu czynów i wymierzył mu wyrok 2,5 roku bezwzględnego więzienia za molestowanie seksualne swojej uczennicy oraz 4-letni zakaz wykonywania zawodu nauczyciela.

Postępowania w sprawach trzech pozostałych dziewcząt zostały przez sąd umorzone. Jak uznał sąd, ksiądz wprawdzie naruszył ich nietykalność cielesną, jednak nie nosiło to znamion molestowania seksualnego, a sprawy uległy już przedawnieniu. Sprawa ostatecznie trafiła przed rzeszowski Sąd Apelacyjny, który w 2012 r. złagodził wyrok za molestowanie nastolatki i wyznaczył duchownemu karę dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery, dozór kuratora jak również zasądził grzywnę w wysokości 13,5 tys. zł i po 600 zł dla dwóch sióstr poszkodowanych przez duchownego. Dwa poprzednie umorzenia zostały zamienione na uniewinnienie.

Może odprawiać, bo nie jest zawieszony w czynnościach kapłańskich
O sprawę, która bulwersuje parafian z Kraczkowej, zapytaliśmy rzecznika prasowego Archidiecezji Przemyskiej do której należy parafia. – Wyrok, który zapadł względem ks. Romana J. jest na płaszczyźnie cywilnej. W kościele nie jest zawieszony w czynnościach kapłańskich, więc może je sprawować. Jest księdzem diecezji rzeszowskiej, ale równie dobrze może odprawiać msze święte w Krakowie, Kraczkowej czy Tokio – wyjaśnia ks. prał. Bartosz Rajnowski.

Katarzyna Szczyrek

Subscribe
Powiadom o
guest
53 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
o.Misjonarz
o.Misjonarz
4 lat temu

Wielebny Roman Jurczak (59 lat) karę odbył – natomiast nieporozumieniem jest że wyrok to sprawa cywilna. Widocznie rzecznik kurialny ma – jak wszyscy oni – blade pojecie o prawie karnym. Zaprawdę Powiadam Wam Siostry i Bracia! Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie rzymsko-katolickich faryzeuszy, tych konsekrowanych szamanów, agentów UB i SB, pedofilów i innej maści seksualnych dewiantów, społecznych pasożytów, świętobliwych oszustów i złodziei, którzy chętnie chodzą w długich szatach a nawet mundurach Wojska Polskiego, lubiących pozdrowienia na rynkach i pierwsze krzesła w świątyniach, oraz pierwsze miejsca na ucztach; którzy pasożytując pożerają renty i emerytury moherowych wdów i dla pozoru długo się… Czytaj więcej »

mon
mon
4 lat temu

Ktoś kto go broni albo ma klapki na oczach albo nie jest wstanie wejść w buty osób poszkodowanych. To jest trauma, ten człowiek wykorzystywał swoją przewagę dorosłego, duchownego i w sprytny sposób robił wszystko aby dzieci mu ulegały. Kara jaką dostał niewspółmierna, stać go było na bardzo drogiego adwokata. Uczył w latach 90 w liceum zawodowym w Jarosławiu, już tam jak niestety później się dowiedziałam trafił po takich incydentach. Dalej brońmy takie szumowiny. Gratuluję.

adam
adam
6 lat temu

globalnie około 10% klech to pedofile….sprawdzcie fakty i przeliczcie procentowo jak to wygląda – MASAKRA!!!!
to jest system, który tak działa….

parafianka
parafianka
7 lat temu

Nie chcę y ten człowiek skazany za pedofilię zbliżał się do mojego dziecka na odległość 50 metrów.

parafianka
parafianka
7 lat temu

Nie chcę by ten człowiek z wyrokiem o molestowanie nieletnich zbliżał się do mojego dziecka na odległość 50 metrów.

wikary
wikary
7 lat temu

Skazany na 2,5 roku w zawieszeniu za obcowanie płciowe z nastolatką ks. Roman J., mieszka spokojnie w Domu Księży Seniorów w Rzeszowie – Słocinie. Sam ks. Roman J. prawił w mediach o tym, jaki ksiądz być powinien: wierzący, praktykujący. – Ksiądz praktykujący to taki, który – gdy komuś o czymś mówi – to sam tak czyni – stwierdził nawet w wywiadzie dla lokalnych „Nowin”. Dodawał też, że duchowny musi być „świadkiem miłości, obrońcą wartości i strażnikiem moralności”. Powinien też być przywódcą, ekspertem. A także: – Ksiądz powinien być nauczycielem, psychologiem, a czasami nawet psychiatrą – perorował. Mówił też, że ksiądz… Czytaj więcej »

kraczkowa
kraczkowa
7 lat temu

Zakończył się proces księdza Romana J., oskarżonego o molestowanie seksualne czterech dziewczynek i doprowadzenie jednej z nich do obcowania płciowego. Sprawa 52-letniego Romana J., byłego proboszcza parafii Mała k. Ropczyc, toczy się przed sądem okręgowym za zamkniętymi drzwiami. Również w piątek sędzia Marcin Świerk nie pozwolił na obecność mediów na sali. Zakończył postępowanie, ale ogłoszenie wyroku zapowiedział na 23 grudnia. – Prokuratura zażądała 4 lat więzienia, ja wnioskowałam o uniewinnienie – mówił po rozprawie obrońca oskarżonego, mecenas Aleksander Bentkowski. Dodał też, że wnioskował o zmianę kwalifikacji czynu. Na jaką nie odpowiedział, zasłaniając się faktem, że proces jest utajniony. Rzeszowska prokuratura… Czytaj więcej »

J
J
7 lat temu

Chcesz być mądrzejszy/sza to przeczytaj „Daleko od Rzymu blisko Boga”
Tyle w temacie.

Rzeszowiak
Rzeszowiak
7 lat temu

Takiemu tylko h**a uciąć. Żeby za dzieci się brał? To ksiądz czy zwierze że sie nie kontroluje? Nic dziwnego że ludzie odwracają się od kościoła. Każdy wierzy ale w Boga a nie w mafie która tuszuje wybryki. Za 20 lat po kościele w Polsce będzie hulał wiatr

zx
zx
7 lat temu
Reply to  Rzeszowiak

Dobrze piszesz ludzie odwracają się od kościoła a będzie jeszcze gorzej.

stanisław
stanisław
7 lat temu
Reply to  zx

do zx myślę że będzie lepiej, za kilka lat na widok księdza ludzie ze wsi będą z widłami gonić księdza, wystarczy sutanna na wierzchu. oby jak najszybciej

Donio
Donio
7 lat temu

Jak Ktoś nie zna całej tej strasznej historii z Romanem J. to proszę poczytać: http://wyborcza.pl/1,76842,12147195,Wielka_tajemnica_wsi_Mala__cz__I.html

yyyyyyyyyyyyy
yyyyyyyyyyyyy
7 lat temu

Ciekawe jak by się wypowiadali wszyscy ci którzy księdza bronią jakby miał do czynienia z ich dziećmi czy tak samo zaciekle by go bronili.Pedofil zawsze pozostanie pedofilem. Bardzo dobrze się stało iż Super Nowości opublikowały taki artykuł

realista
realista
7 lat temu
Reply to  yyyyyyyyyyyyy

Jestem z Kraczkowej i mam kontakt z tym księdzem i jakoś sie o to nie boje

adam
adam
6 lat temu
Reply to  realista

widocznie jak to między wami pedofilami….jest sielanka, bbrrrrrr aż mnie dreszcze przechodzą na myśl o was ZBOKI

AramixN
AramixN
3 lat temu
Reply to  realista

pewnie ci z nim dobrze – brrrrrr – tfu

karola
karola
7 lat temu

Nie sądźcie,abyście nie byli sądzeni.Jeżeli o kimś mówicie lub piszecie,zawsze najpierw patrzcie na siebie czy wy jesteście w porządku.Najsprawiedliwszym sędzią jest Pan Bóg i jemu to zostawmy.

olo
olo
7 lat temu
Reply to  karola

Karola widac fanatyczka kosciola i PiSowa

Pod Prąd
Pod Prąd
7 lat temu
Reply to  olo

Olo – wolę takich „fanatyków” jak Karola niż POsłańców poprawności politycznej. Ta pierwsza na pewno nikomu krzywdy nie zrobi, jeśli będzie wyznawać zasady swojej (mojej) religii…

Anal Fatal
Anal Fatal
7 lat temu
Reply to  Pod Prąd

Ksiądz Roman również te zasady głosi i gorąco wyznaje…

Anal Fatal
Anal Fatal
7 lat temu
Reply to  karola

Jeśli to Twoje dzieci będzie obmacywał jakiś obleśny zboczeniec lub ktoś okradnie Twój dom – to także pozostaw Panu Bogu. Karola – chyba za dużo maku było w świątecznych wypiekach.

Jan
Jan
7 lat temu
Reply to  karola

Karolciu mozesz dawać księdzu do woli ale brzuchacić dzieci nijak nie mozna.SąDY bOZE SWOJA DROGĄ ALE wszyscy podlegamy jeszcze prawu karnemu

hijena
hijena
7 lat temu
Reply to  karola

karola puknij się w baniak i zacznij wierzyć w Boga ,a nie w księzy

Basia
Basia
7 lat temu
Reply to  karola

Proponuję, żeby przyszedł do ciebie ksiądz Roman i ci du….pę wyłotosił a ty poczekaj na Sąd Ostateczny i sprawiedliwośc.

realista
realista
7 lat temu
Reply to  Basia

Jestem z Kraczkowej i mam kontakt z tym księdzem i jakoś sie o to nie boje

cezary
cezary
7 lat temu
Reply to  realista

on lubi młode dziewczynki nie facetów na emeryturze

stanisław
stanisław
7 lat temu
Reply to  karola

droga karolu, gdzie ty widzisz boga, przecież twój bóg to tylko imaginacja i złudzenie a i tak księża starają się odsunąć patafian od waszego boga bo chcą być pośrednikami boga a za tym idzie potężna kasa a zamiast księża boga podsuwają kościelne chorągwie i każą się modlić do trupa zamiast do boga czy do bbrazku

adam
adam
6 lat temu
Reply to  karola

gdyby to dotyczyło twojego dziecka…..też spokojnie czekała byś na ten twój boski sąd?

Pod Prąd
Pod Prąd
7 lat temu

Najbardziej dziwią mnie wypowiedzi ateistów: przecież do kościoła nie chodzicie, to co wam to przeszkadza, że ksiądz, który może się zagubił chce znów wrócić do żywych? Skąd wiecie czy nie żałuje tego co zrobił, zakładając, że sądy się nie pomyliły, a panienki nie składały fałszywych oskarżeń… Nawet zabójca kiedyś wychodzi z więzienia/aresztu. Dajcie już chłopu spokój i niech on sam swoją postawą udowodni swoją niewinność. Będziecie tak szkalować go do końca jego dni? Dajcie mu szanse. Myślicie, że jak Kościół (celowo przez duże K) się „wyprowadzi z życia publicznego, będzie lepiej, bezpieczniej, sprawiedliwiej? Oczerniajcie i plujcie jeszcze bardziej: efekty już… Czytaj więcej »

Jan
Jan
7 lat temu
Reply to  Pod Prąd

pasowało by tuszować i mydlić bandyckie zachowania? Jesteś taki sam jak ci zboczeńcy bo bronisz zło i chcesz zeby wszyscy uwierzyli w twoje brednie

mateo
mateo
7 lat temu
Reply to  Jan

A skad wiesz jaka jest prawda??

stanisław
stanisław
7 lat temu
Reply to  Pod Prąd

do pod prąd, tak jakbyś czytał biblię to biblia jak najbardziej każe zabijać i to do siódmego pokolenia, i na podstawie biblii katolicy wymordowali 500 milionów twoich bliźnich

o.Misjonarz
o.Misjonarz
4 lat temu
Reply to  Pod Prąd

„Niepodobna by nie przyszły zgorszenia. Jednakże biada temu, przez kogo przychodzą! Korzystniej byłoby dla niego, gdyby mu zawieszono kamień młyński u szyi i wrzucono go do morza, niż żeby zgorszył jednego z tych małych ”
Łukasz 17.1-2

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

a czy nie lepiej byłoby wysłać tego księdza na misje – np. do Górnej Wolty – obecnie Burkina-Faso czy do Burundi i byliby wszyscy zadowoleni – co ?
trzeba wniosek złożyć do biskupa.

mieszkaniec
mieszkaniec
7 lat temu

no chyba żartujecie kto co powie proboszczowi z Kraczkowej??? przecież kazdy ma jakieś dzieci do I komunii lub bierzmowania lub slub, lub chrzest a i pochowac trza godnie- NIe wygrasz, nie masz szans

parafianin ? - mieszkaniec ?
parafianin ? - mieszkaniec ?
7 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Proboszcz M. Bizior jest „Nie rychliwy, ale Pamiętliwy ”
Modlmy się o wyslanie go do Lwowa do kolegi arcy. Mokrzyckiego

Donio
Donio
7 lat temu

Ludzie którzy chodzą na mszę odprawiana przez Romana J. są chyba niepoczytalni. Takiego zwyrodnialca słuchają w kościele ,który uczy ich jak postępować w życiu…itd.Dlatego coraz dalej mi do kościoła.

karola
karola
7 lat temu
Reply to  Donio

Nie wiem kto tego cię uczył,że do kościoła chodzi się dla księdza.Idzie się dla Boga, żeby się modlić, a nie oglądać księdzaq,to taki człowiek jak i ty,a ty masz czyste sumienie? zapytaj siebie,a wtedy pisz głupoty.

Donio
Donio
7 lat temu
Reply to  karola

Czytaj dokładniej ,napisałem ze na msze( przecież nie idziesz na mszę ze stoperami w uszach ,tylko słuchasz co Ci mówi ) ,a msze św, liturgie słowa głosi ksiądz który dopuścił się grzechów ciężkich ,a odprawiając mszę z takimi grzechami przenosi je na wiernych . Zresztą co tu pisać ,takich przypadków jest mnóstwo i tylko nie które wychodzą na jaw. Gdzie jest Bóg w tym momencie co ma chronić niewinne owieczki. Żeby mieć tak mroczne sumienie jak ten ksiądz to musiałbym dokonać najokropniejszych zbrodni .

karola
karola
7 lat temu
Reply to  Donio

Jeżeli jesteś bez grzechu pierwszy rzuć kamień.

gregor
gregor
3 lat temu
Reply to  karola

dobre hasło z magicznej książki. To niech klecha hula dalej

adam
adam
6 lat temu
Reply to  karola

do boga się modli a nie chodzi do kościoła….i nie porównuj pedofili do normalnych ludzi….bezmózg!!!

katolik zfary
katolik zfary
7 lat temu

Nie wpuscic do kosciola i po sprawie.
Co to nie wiecie jak postapic. Odgonic !

espero
espero
7 lat temu

Rozumiem, że ksiądz odsiedział zasądzony wyrok. Jak tak, to „odpokutował” za swoje winy w rozumienia prawa cywilnego. Pozostaje aspekt etyczny sprawowania posługi kapłana. Nie wiem co mówi na ten temat prawo kościelne, ale uważam, że skoro parafianom z Kraczkowej przeszkadza fakt, że taki kapłan odprawia u nich msze, to powinni porozmawiać ze swoim proboszczem na ten temat. Okres tradycyjnej wizyty duszpasterskiej (kolędy) jest ku temu znakomitą okazją.

XXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXX
7 lat temu
Reply to  espero

espero! Właśnie problem w tym że en zboczeniec zasądzonego wyroku jak na razie nie odsiedział!!!!!!!! Boi się kryminału bo już mu obiecali że srakę mu wyczyszcza!!!! Normalny śmiertelnik już by za to gnił w kiciu a ten odyniec dlatego że jest klechą to jest nietykalny!!!!!!!!!!!!!!

espero
espero
7 lat temu
Reply to  XXXXXXXXXXXXXX

Jeżeli jest tak jak mówisz, to faktycznie wielkim nietaktem ze strony proboszcza jest zapraszanie takiego księdza do odprawiania mszy świętej. Uważam, że w tej sytuacji porozmawiać z proboszczem jednak trzeba. Jeżeli taka rozmowa nie spowoduje zaniechania przez proboszcza zapraszania tego księdza, jedynym sposobem wydaje się bojkot odprawianych przez niego mszy. Jeżeli znalazłby sie odważny, który w momencie wyjścia z zachrystii tego księdza, ostentacyjnie opuściłby kościół, to wierzę, że inni poszliby w jego ślady. Jeżeli nie ma takiego odważnego, to znaczy, że jednak mieszkańcom Kraczkowej jest obojętna postawa moralna celebranta….

hijena
hijena
7 lat temu

Panie Michalik,osoba skazana prawomocnym wyrokiem JEST KRYMINALISTĄ ,to tak dla przypomnienia

Ministrantka Zosia
Ministrantka Zosia
7 lat temu

Harleyowcy tak mają.
Kto wie, za co stracił stanowisko dyrektora Radia Via w Rzeszowie i trafił do Małej?
Przecież Mała to zadupie.
To mieszkanki Małej są winne temu, że nie obsłużyły dobrodzieja i musiał szukać pomocy wśród otumanionych na lekcjach religii dzieci.

maniek
maniek
7 lat temu

Pobożny parafianin pisze do ateistycznych mediów, żeby pomogły w sprawie księdza. Na przeglądzie Paka macie pierwsze miejsce.

Zdzich
Zdzich
7 lat temu

Sorry, ale taki mamy kraj. W Polsce od lat kara za pedofilię to przeniesienie do innej parafii. Proponuję kontakt z biskupem Michalikiem – on wszystko wytłumaczy – w tym jest najlepszy, a nawet odznaczenie za zasługi niedawno dostał.

Ministrantka Zosia
Ministrantka Zosia
7 lat temu
Reply to  Zdzich

Michalik to ten co to posadził policjanta z drogówki ustrzyckiej, bo ten nie oddał należnych purpuratom honorów?

Zdzich
Zdzich
7 lat temu

Nie wiem czy posadził czy nie, ale w swojej wypowiedzi o pedofilii w kościele Pan Biskup powiedział: „Często wyzwala się ta niewłaściwa postawa czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga”. Jak w takiej sytuacji biednemu księdzu który jest ofiarą jakiegoś zboczonego bachora możliwości odprawienia mszy odmówić?

Nie Zdzich
Nie Zdzich
7 lat temu
Reply to  Zdzich

Romka zaatakowało całe stado takich zboczonych i rozwydrzonych dzieci. Ich rodzice powinni w worach pokutnych pod drzwi Romana się udać i żarliwie o przebaczenie i dotkliwą pokutę błagać. Inaczej plagi na miejscowość spadną i nie będzie już odwrotu – Sodomia i Gomoria :)