Parkingi wielopoziomowe potrzebne od zaraz!

Zarówno na placu przed halą na Podpromiu, jak i przed szpitalem przy ul. Lwowskiej, konieczna jest budowa parkingów wielopoziomowych. Zwłaszcza w tym drugim miejscu, zaparkowanie samochodu graniczy nieraz z cudem. Fot. Wit Hadło

Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie są konieczne i trzeba je zbudować jak najszybciej. W mieście przybywa bowiem samochodów, a miejsc postojowych jest za mało. Z tego powodu kierowcy swoje auta zostawiają gdzie popadnie, na trawnikach, chodnikach i blokują część jezdni. Radni miejscy z Platformy Obywatelskiej apelują do władz miasta, żeby jak najszybciej przystąpiły do budowy obiektów, gdzie można byłoby zaparkować auta.

– Wielopoziomowe bezpłatne parkingi, jeden na Podpromiu, a drugi przy szpitalu przy ul. Lwowskiej muszą być zbudowane mówi Marcin Dęręgowski, radny miejski (PO), przewodniczący Komisji Inwestycji i Pozyskiwania Funduszy Unijnych. – W przypadku hali na Podpromiu dochodzi do sytuacji, że wzdłuż ulic na osiedlu Grota Roweckiego lokatorzy bloków nie mogą zaparkować swoich aut na swoich podwórkach, bo na stałe ulica jest blokowana samochodami przyjeżdżającymi z zewnątrz. Gdy w pobliżu powstaną nowe zabudowania – Olszynki Park, Vikana Skwer oraz budynki między ulicami Chodkiewicza i Lenartowicza (w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 17), to zwiększy się jeszcze liczba parkujących aut. Dlatego jako Platforma Obywatelska apelujemy, żeby obok hali na Podpromiu powstało jedno centralne skupisko miejsc postojowych, gdzie będzie można zostawić samochód.

Zmieści się 1000 aut?

Na razie powstała koncepcja budowy czteropoziomowego parkingu na Podpromiu (może być jednak o jeden poziom mniej lub o jeden więcej). Na powstanie takiego obiektu z budżetu miasta przeznaczonych ma być 769 tys. zł, z czego 575 tys. zł wydanych ma być w 2022 r. Jednak jak twierdzi radny Deręgowski, na razie nie wiadomo kiedy mogłaby być gotowa taka inwestycja. Najpierw musi być wydana decyzja środowiskowa, a dopiero później warunki zabudowy i pozwolenie na budowę. Potrzeba jednak czasu, żeby te warunki zostały spełnione. Wcześniej planowano, że budowa parkingu wielopoziomowego na Podpromiu będzie realizowana przez trzy lata. Teraz jednak nie wyznaczono żadnych terminów. Oficjalnie nie mówi się też, ile byłoby tam miejsc postojowych, ale pojawiają się informacje, że można byłoby tam zostawić 1000 samochodów.
W apelu do władz miasta Platforma Obywatelska podkreśla, że liczba samochodów osobowych zarejestrowanych w Rzeszowie przekroczyła już 125 tys. i ciągle rośnie. Drugie tyle aut codziennie wjeżdża do miasta z okolicznych gmin. Efekt? W ścisłym centrum miasta coraz trudniej zaparkować. Dlatego Platforma Obywatelska apeluje o przyśpieszenie rozbudowy parkingu na Podpromiu.

Potrzebne porozumienie miasta z marszałkiem

Rzeszowska PO podkreśla, że rozbudowa parkingu na Podpromiu pozwoli rozładować ruch w ścisłym centrum miasta, a także uporządkuje kwestię parkowania na osiedlu gen. Grota Roweckiego. Radni tego ugrupowania dążą też do rozbudowy drugiego parkingu w rejonie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 przy ul. Lwowskiej, który podlega marszałkowi województwa. Niestety, codziennie wokół budynku panuje potężny chaos, wynikający z braku miejsc postojowych. Samochody są parkowane na jezdniach, chodnikach i terenach zielonych. Lokalni działacze PO będą apelować do marszałka o ujęcie takiego zadania w budżecie województwa. Wskazują, że duży parking przy szpitalu mógłby służyć zarówno pacjentom, jak i innym kierowcom, którzy w tym rejonie mogliby zostawić samochód i dalej pojechać do miasta autobusem. Z tego powodu warto rozważyć współudział miasta w tej inwestycji.
W odróżnieniu od planów związanych z parkingiem na Podpromiu, w przypadku parkingu sprzed szpitala, nie są znane jeszcze żadne szczegóły techniczne. Najpierw musi być porozumienie w tej sprawie zawarte między marszałkiem województwa a władzami miasta Rzeszowa. Dopiero później będzie można zastanowić się, ile poziomów będzie miał tamtejszy parking.

Mariusz Andres