Podkarpacka “bida z nędzą”

Polska mapa zamożności. opr. M Rykała.

PODKARPACIE. Jesteśmy w ogonie regionów Polski pod względem wysokości płac w przemyśle.

Źle się u nas dzieje. Zarobki mamy mizerne w porównaniu ze średnimi pensjami w innych regionach naszego kraju. Jak wynika z danych GUS za pierwsze półrocze 2012 r., średnie wynagrodzenie w przemyśle wynosi 3762zł. U nas od tej kwoty trzeba odjąć 1100-1300 zł, różnica jest zatem ogromna. Jednak przeciętny Kowalski o zarobkach rzędu prawie 2,5 tys. zł i tak może sobie tylko pomarzyć.

– Jak się żyje na Podkarpaciu? Ciężko. O pracę trudno, a jeżeli już uda się coś znaleźć, to pieniądze z tego i tak są marne – mówi pan Wojciech z Rzeszowa.

Gdzie w Polsce zarabia się najlepiej? Na pierwszym miejscu plasuje się Śląsk ze średnimi zarobkami rzędu 4437 zł, na drugim woj. mazowieckie, gdzie przeciętne wynagrodzenie wynosi 4326 zł. Podkarpacie znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, pracownicy zatrudnieni w firmach działających w naszym regionie zarabiają przeciętnie 3120 zł, czyli o 17,1 proc. mniej od średniej krajowej. Mało tego dzielący nas dystans co roku się powiększa.

Skąd taka różnica w płacach?
– Podkarpacie jest regionem, gdzie owszem są firmy specjalizujące się w nowych technologiach, lecz jesteśmy raczej podwykonawcami drobnych elementów i podzespołów. Produkt finalny, za który lepiej się płaci nie powstaje u nas – wyjaśnia dr Krzysztof Kaszuba, ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie. – Kolejnym czynnikiem jest to, że działające u nas przedsiębiorstwa, w większości te duże są własnością kapitału zagranicznego. Celem właściciela kapitalisty jest maksymalizacja zysku, więc nie będzie on płacił więcej jak minimum albo niewiele ponad to. Po trzecie jesteśmy regionem o tradycjach katolickich, przez co mamy wyższy przyrost naturalny. Jest wielu chętnych do pracy, a zbyt mało miejsc w których mogli by znaleźć zatrudnienie. Dlatego bezrobocie jest u nas jednym z najwyższych w kraju (15 proc.).

Katarzyna Szczyrek

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
K. Bimbała
K. Bimbała
9 lat temu

Nie wstydźcie się Podkarpacia porównywalnego z Bostwaną, jeszcze gorzej słyszę dzieje się w Krakowie nie płacą za lipiec w szkołach, przedszkolach. Malo tego przemysł jest wyrzucany daleko poza miasto ponoć dyktowanymi względami ekologii. Teraz Wawel Donek sprzeda Merkel za parę tys. EURO i będą mieli tam posprzątane. Podkarpacie ma przynajmniej nową hodowlę żubrów w Mucznym , będzie chociaż mięso, dziczyzna i świeże powietrze?. Módlmy się tylko aby nasz miłościwie panujący prezydent , po blamażu z tarczą rakietową , nie skierował ją na Podkarpacie zamiast w stronę Kaliningradu?.

Piotr
Piotr
9 lat temu

@tom
tom nie zachowuj się jak szmata. Wstydzisz się, że jesteś katolikiem.
Współczuję.
Wolę PiS niż III Rzeszę HerTuska

ks. kleszczu
ks. kleszczu
9 lat temu

ale zato podkarpacie jest w czołówce chodzących do koscioła

edward
edward
9 lat temu

A moze reaktywowac by PGR-y.

VV
VV
9 lat temu

to sobie teraz wyobrazcie np Irlandczyka albo Niemca ktory zarabia relatywnie do zlotowki podkarpacka pensje. czyli 1500 euro na reke. kupuje paliwo za 6 euro/ litr, oplaca mieszkanie 400 E, zyje na skraju nedzy (zywnosc) 400 E, dodac nalezy do tego oplaty za prad, gaz, telefon, leki itd…. co mu zostaje? jestesmy okradani, zniewoleni a na domiar wszystkiego jestesmy smietniskiem Europy. do tego doprowadzili najpierw PiS, teraz dobija nas PO. dno juz dawno pod nami. grzeziemy w mule. chyba czaas sie obudzic.

elektryk
elektryk
9 lat temu

Ale za to jakie mamy piekne okragle kladki i bys pasy.
Nikt nas nie pobije pod tym wzgledem.

tom
tom
9 lat temu

to dalej głosujcie na pis i wierzcie klechom,niestety taka opinia o podkarpaciu panuje w całym kraju.

K. Bimbała
K. Bimbała
9 lat temu
Reply to  tom

Za Ciebie” tom” Rudy złapał nagrodę ” ełropejską ” 50 tys funtów najprawdopodobniej ża to że Polska nie ma dostępu statków do Świnoujścia i bierze taniuśki gaz z Gazpromu. Szreder wystąpił z wnioskiem Putin parafował i Donuś może w szafie siedzieć nic nie robić i śmiać się z naiwnych?.

PD
PD
9 lat temu

Jasne, że bida skoro zarobki takie jak w SN :) Pozdrowienia z K-cy :D P.S. Już wiadomo kto z tej strony???

orest
orest
9 lat temu

E tam! Do PSL-u się zapisać i posadka się znajdzie. Zobaczcie ilu kolesi poupychali na stołki po wyborach samorządowych. Tych, którym nie udało się dostać posady, burmistrza czy wójta. Siedzą u starosty albo marszałka. Może dziennikarskie śledztwo? Wystarczy sprawdzić kogo zatrudniono po wyborach i wszystko jasne!

oleg
oleg
9 lat temu

A ferenc & chomycz nic nie myślą o ludziach tylko wydają nasza kase na pie***y, a o tym aby ułatwić przdsiebiorcą działalność aby ludzie mieli pracę mają daleko głęboko w d…ie.

Piotr
Piotr
9 lat temu

Rzeszów się rozwija ma uczelnie i co z tego. Całe podkarpacie to – na czele z Rzeszowem- … z przodu liceum z TYŁU MUZEUM.